انتخابات استونی: i-voting در “جمهوری دیجیتال” جهان با آرای رکورد به سن رسیده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

برای اولین بار از زمان رای گیری اینترنتی در استونی، آرای دیجیتال بیشتری در این ماه گرفته شده است. انتخابات عمومی نسبت به برگه های رای کاغذی فیزیکی

کشور بالتیک رأی گیری الکترونیکی را در سال 2005 به عنوان بخشی از تلاش برای پیشبرد دولت الکترونیک و خدمات دیجیتال در تمام سطوح جامعه معرفی کرد، به این معنی که ساکنان می توانند یک حساب بانکی باز کنند، اسناد را امضا کنند، مالیات را ثبت کنند، یا نسخه دریافت کنند — از جمله دیگر. چیزها – از طریق اینترنت.

تنها خدماتی که محدود است، درخواست طلاق است، و سطح بالای مشارکت در انتخابات نشان‌دهنده اعتماد مردم به درستی رای‌گیری اینترنتی است.

گفت: «همه انتخابات ما: پارلمان محلی، ملی، و انتخابات اروپا، دارای مولفه‌های i-voting هستند و اکنون که آرای دیجیتال از آرای سنتی پیشی گرفته است، اعتماد ما را به خوبی نشان می‌دهد.» اریکا پیرمتس، مشاور تحول دیجیتال در استونی الکترونیکی.

ما احزاب سیاسی داریم که مخالف رأی‌دهی الکترونیکی هستند، و اکنون در استونی در این مورد بحث داریم. او به یورونیوز نکست گفت.

کشورهای دیگر مانند کانادا و سوئیس سعی کرده اند نسخه های خود را از رای گیری اینترنتی معرفی کنند، اما با موفقیت اندکی. پیرمتس معتقد است که استونی به دلیل سیستم‌های هویت الکترونیکی قوی که همه از آن استفاده می‌کنند، که یکی از اجزای سازنده رأی من است، موفقیت برجسته‌ای داشته است.

در استونی چگونه در اینترنت رای می دهید؟

رای دادن از طریق رای‌گیری اینترنتی در استونی می‌تواند از طریق رایانه انجام شود و رای دهندگان واجد شرایط از کارت شناسایی و کارت‌خوان و همچنین کدهای پین برای امنیت استفاده کنند.

هنگامی که رای دهندگان رای خود را قبل از انتخابات به صندوق انداختند، همیشه می توانند نظر خود را با رای دادن شخصا در روز انتخابات با یک برگه رای کاغذی فیزیکی که i-vote قبلی را لغو می کند، تغییر دهند.

رای دهندگان ابتدا باید یک برنامه رای گیری را دانلود کنند، سپس کارت شناسایی خود را در خواننده قرار دهند و واجد شرایط بودن رای دادن و ناحیه خود را تأیید کنند.

پس از ورود به سیستم، آنها لیستی از کاندیداها را ارائه می دهند و مورد دلخواه را انتخاب می کنند. آنها باید یک کد پین وارد کنند تا رأی را با امضای دیجیتالی خود تأیید کنند و این روند کامل است.

چرا i-voting در استونی بسیار محبوب بوده است؟

یکی از دلایلی که شاید چرا i-voting در استونی بسیار محبوب و موفق بوده است این است که سیستم های دیجیتال را در زمانی معرفی کرد که کمتر به امنیت و یکپارچگی سیستم ها فکر می شد. بنابراین، در طول سال‌ها، با حتی یک مورد اثبات شده تقلب در رأی‌دهی من، رأی‌دهندگان استونیایی بسیار به آن عادت کرده‌اند.

پیرمتس توضیح داد: «ما خدمات را آنقدر زود اجرا کردیم که مردم احتمالاً از مسائل امنیتی مختلفی که با آن همراه خواهد بود، آگاه نبودند.

او افزود: «در حال حاضر اگر در شرایط مشابهی قرار داشته باشیم و تلاش کنیم که رأی‌گیری i-voting را در دسترس قرار دهیم، فکر می‌کنم مقاومت بیشتری وجود خواهد داشت، زیرا مردم اکنون آگاه‌تر خواهند بود که این سیستم‌ها ممکن است در برابر حمله آسیب‌پذیر باشند».

یک شکاف دیجیتالی طبیعی

با تکمیل یک انتخابات دیگر، آیا الگوهایی در مورد اینکه چه کسی از i-voting استفاده می کند و چه کسی استفاده نمی کند ظاهر می شود؟ آیا شکاف دیجیتالی در استونی از نظر سن یا زبان مادری وجود دارد؟

E-Estonia می‌گوید که هنوز قطعاً شکافی هم در رای‌دهی الکترونیکی و هم در خدمات دیجیتال به طور کلی وجود دارد، اما هیچ الگوی واضحی وجود ندارد که برای مثال افراد مسن از فناوری اجتناب کنند.

پیرمتس گفت: «مردم ترجیحات شخصی خود را دارند، اینکه چگونه می‌خواهند از خدمات دیجیتالی استفاده کنند، و ما نمی‌توانیم تنها یک نمایه از رأی‌دهنده‌ها ترسیم کنیم».

مقامات استونی هنوز اطلاعاتی در مورد هرگونه حمله احتمالی به سیستم i-voting در طول دوره انتخابات 2023 منتشر نکرده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مارک لاتام به دلیل توئیت همجنسگرا هراسی که وزیر کار را از نظر جسمی بیمار کرد، محکوم شد | سیاست نیو ساوت ولز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پنی شارپ، وزیر محیط زیست …