استرالیا برای مقابله با چین زیردریایی های هسته ای آمریکا را خریداری می کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سیدنی – به گفته افرادی که در مورد این قرارداد مطلع شده اند، استرالیا حداکثر پنج زیردریایی هسته ای کلاس ویرجینیا را از ایالات متحده خریداری خواهد کرد تا در دهه 2030 تحویل داده شود، که توافق نامه دفاعی بلندپروازانه را با هدف تقویت سلطه نظامی به رهبری آمریکا تسریع و تعمیق می بخشد. منطقه آسیا و اقیانوسیه برای مقابله با رشد نظامی چین.

استرالیا سپس کلاس جدیدی از زیردریایی ها را با طرح های بریتانیایی و فناوری آمریکایی در مرحله دیگری از معامله خریداری خواهد کرد. این ترتیب – که تا سال 2027 شامل زیردریایی‌های تهاجمی آمریکایی از طریق پرث، در استرالیای غربی نیز می‌شود، جزئیات و پیچیدگی‌های جدیدی را به پیمان امنیتی 2021 بین استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده به نام AUKUS اضافه می‌کند.

زیردریایی‌های هسته‌ای می‌توانند طولانی‌تر زیر آب بمانند و دورتر از زیردریایی‌های معمولی بدون قرار گرفتن در سطح زمین حرکت کنند. آنها سرفصل های این قرارداد هستند که شامل برنامه های بلندمدت برای همکاری در زمینه هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی، جنگ سایبری و موشک نیز می شود.

پرزیدنت بایدن در نظر دارد روز دوشنبه میزبان رهبران استرالیا و بریتانیا در سن دیگو باشد، زمانی که آنها مرحله بعدی مشارکت AUKUS را اعلام خواهند کرد. آنچه مقامات تاکنون شرح داده اند به سطحی از اشتراک فناوری و قابلیت همکاری اشاره دارد که بسیار فراتر از آنچه این سه کشور قبلا انجام داده اند است.

کارخانه‌های کشتی‌سازی در ایالات متحده اولین زیردریایی‌ها را خواهند ساخت و بریتانیا پس از آن با زیردریایی‌های نسل بعدی پیشتاز خواهد بود. دولت ها و سازندگان تسلیحات در هر دو کشور از قبل برنامه های فشرده ای برای ساخت زیردریایی برای نیروی دریایی خود دارند.

استرالیا همچنین برای کمک به ساخت و راه اندازی زیردریایی هایی با نیروی محرکه هسته ای با چالش بزرگی مواجه است. این کشور 25 میلیونی یک راکتور هسته ای کوچک را اداره می کند. تنها برنامه دانشگاهی آن که به مهندسی هسته ای اختصاص دارد، هر سال حدود پنج فارغ التحصیل می دهد.

چرخش سال 2027 و خرید زیردریایی های آمریکایی در دهه آینده به پوشش شکاف بالقوه در توانایی های زیردریایی استرالیا کمک می کند، زیرا شش زیردریایی دیزلی این کشور از خدمت خارج می شوند. اما این ترتیب به سطحی از تخصص نیز نیاز دارد که بعید به نظر می رسد در دهه آینده توسعه یابد – به این معنی که به شدت به نیروی دریایی ایالات متحده بستگی دارد.

رویترز در اوایل روز چهارشنبه در مورد عناصر این معامله گزارش داد.

یک زیردریایی کلاس ویرجینیا به 132 خدمه شامل 15 افسر نیاز دارد. حتی اگر اعضای سرویس به فرماندهان استرالیایی گزارش دهند، بسیاری از خدمه، اگر نه بیشتر خدمه، ممکن است آمریکایی باشند.

جان بلکسلند، کارشناس امنیت بین المللی در مرکز مطالعات استراتژیک و دفاعی در دانشگاه ملی استرالیا، گفت: “ما باید خدمه دو ملیتی داشته باشیم.” ما برای انجام این کار به سطح بی سابقه ای از همکاری نزدیک و قابل اعتماد نیاز داریم – در سطح سیاسی، عملیاتی و کارگری.

سؤالات فوری درباره یک خدمه مشترک شروع به ظهور کرده است. به عنوان مثال، در مورد جنگ بر سر تایوان – جزیره‌ای دموکراتیک و خودگردان که چین آن را قلمرو خود می‌داند – آیا مقامات استرالیایی می‌توانند به فرماندهان آمریکایی بگویند که می‌خواهند منتظر بمانند تا زیردریایی‌هایی را با ملوانان آمریکایی بفرستند؟

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا روز پنجشنبه در سخنرانی خود در هند گفت که کشورش «حاکمیت 100 درصدی» را بر زیردریایی هایی که قرار است انجام دهد حفظ خواهد کرد.

در واقع، بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیده اند که طرح جدید AUKUS، حاشیه صلاحدید استرالیا را در چند سال بالقوه حساس محدود می کند. اگر یک رویارویی غیرمنتظره با چین یا یک قدرت رقیب دیگر منجر به تشدید تنش و درگیری شود، می‌تواند منجر به مخالفت سیاسی بیشتر با AUKUS در استرالیا و خطرات بیشتری شود.

پروفسور بلکسلند با اشاره به جنگ های عراق، افغانستان و ویتنام گفت: «سوابق ایالات متحده در برقراری تماس های معقول، سنجیده و مسئولانه 100 درصد خوب نیست. “در بهترین حالت تکه تکه است.”

در حالی که هدف بازدارندگی است، خطر دیگر این است که چین ترتیبات تسلیحاتی AUKUS را اقدامی تحریک آمیز از سوی ایالات متحده و متحدانش برای محدود کردن چین به هر وسیله لازم – و آماده شدن برای جنگ احتمالی تلقی کند. شی جین پینگ، رهبر چین، ممکن است پس از آن، پیشروی ارتش خود را عجله کند و همچنین اقدامات تهاجمی تری را در منطقه انجام دهد تا برای درگیری مسلحانه آماده شود.

جیمز کوران، مورخ روابط ایالات متحده و استرالیا در دانشگاه سیدنی گفت: «من فکر نمی‌کنم هیچ شکی وجود داشته باشد که چین این را تأییدی می‌داند که استرالیا در مسیر خوبی برای ثبت نام برای استراتژی مهار آمریکا قرار دارد. اما آیا چین این را یک بازدارنده معتبر می‌بیند؟ من فکر می کنم یک علامت سوال در مورد آن وجود دارد.

با این حال، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نتوانسته‌اند در آینده نزدیک اهداف دقیق آقای شی از تایوان را مشخص کنند. او و دیگر رهبران چین همواره گفته‌اند که تایوان باید تحت حاکمیت حزب کمونیست چین قرار گیرد. اما او به صراحت جدول زمانی را برای آن اعلام نکرده است، در حالی که چند مقام نظامی آمریکا اخیرا گفته اند که فکر می کنند ایالات متحده و چین به زودی بر سر تایوان درگیر جنگ خواهند شد.

مقامات ایالات متحده همچنین تلاش‌های مدرن‌سازی ارتش چین را برای ایجاد تسلط بر دیگر آب‌های اطراف منطقه، از جمله در دریای چین جنوبی، که چین بیشتر آن را قلمرو خود می‌داند، زیر نظر داشته‌اند. مقامات آمریکایی می گویند چین همچنین قصد دارد با یک ناوگان دریایی قوی در اقیانوس هند، دریای عرب، خلیج فارس و فراتر از آن، قدرت نظامی خود را به نمایش بگذارد.

مقامات آمریکایی می گویند که چین در تلاش است تا پایگاه های نظامی و بنادر دریایی در اطراف این آب ها بسازد. براساس ارزیابی سالانه تهدیدات جهانی که توسط آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده منتشر شده است، این پایگاه در حال حاضر در جیبوتی، در شاخ آفریقا، دارد و قصد دارد پایگاه‌هایی بسازد یا دسترسی دریایی به بنادر در کامبوج، گینه استوایی و امارات متحده عربی ایجاد کند. در روز چهارشنبه

برخی از تحلیلگران می گویند که ایده سه کشور انگلیسی زبان در ترتیبات دفاعی با هماهنگی بیشتر، از جمله در برابر رقبای مشترک، بسیار قابل توجه تر از جزئیات فروش تسلیحات بود.

چارلز ادل، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه و رئیس استرالیا در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، گفت: «به معنای محدود، AUKUS یک مشارکت سه‌جانبه است که هدف آن ارتقای قابلیت‌های دفاعی کشورهای درگیر است».

او گفت: “اما اهمیت گسترده تر آن در قصد آن برای هدایت نوآوری های تکنولوژیکی، رشد ظرفیت صنعتی و تعمیق هماهنگی استراتژیک بین ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا نهفته است.” “در نهایت، همگرایی استراتژیک، و نه زیردریایی ها، داستان بزرگ پشت AUKUS است.”

غار دیمین گزارش شده از سیدنی، و ادوارد وانگ از واشنگتن گزارش شده است. جان اسمای گزارشی از واشنگتن ارائه کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وکیل شاهزاده هری به دادگاه می‌گوید مالک دیلی میل قربانیان را «نور گاز» می‌کند | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وکیل پرنس هری، شرکت مادر …