زنان در فناوری چیزی برای ترس ندارند – به جز تردید خودشان

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و به هیچ وجه بیانگر موضع تحریریه یورونیوز نیست.

همانطور که روز جهانی زن را جشن می گیریم، مهم است که بدانیم چقدر پیشرفت برای پیشرفت زنان در علم و فناوری صورت گرفته است.

در حالی که هنوز چالش‌های زیادی برای زنان در این بخش‌ها وجود دارد، چه در اروپا، چه در خاورمیانه – جایی که من در آن مستقر هستم – یا در سطح جهانی، اخبار خوب زیادی نیز وجود دارد که باید به اشتراک گذاشته شود.

امروزه در منطقه MENA، زنان از هر زمان دیگری تحصیلات بهتری دارند و 57 درصد از فارغ التحصیلان علوم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات یا STEM را زنان تشکیل می دهند. چه حجم عظیمی از پتانسیل را نشان می دهد.

مشکلی که به وجود می آید تبدیل موفقیت تحصیلی به افزایش تعداد زنان در محل کار است که در حال حاضر تنها 22 درصد از نیروی کار منطقه را از دست داده است.

ما نمی‌توانیم از خود راضی باشیم و باید بر پایه تحصیلات در STEM بنا کنیم – اما اکنون باید موفقیت را به شغل تبدیل کنیم.

ما باید صاحب آینده خود باشیم

با این حال، خاورمیانه و شمال آفریقا منحصر به فرد نیستند.

شکاف جنسیتی در صنعت فناوری همچنان یک مسئله جهانی است، با وجود اینکه تنها ۱۹ درصد از کل نیروی کار بخش فناوری جهان را زنان تشکیل می‌دهند، تعداد زنان در فناوری‌های بزرگ ۲.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

برای مقابله با چالش تبدیل مدارک به شغل، زنانی که می‌خواهند وارد دنیای علم و فناوری شوند، باید «زنان» شوند، زیرا هیچ ترسی در مورد توانایی‌های خود ندارند.

سایر زنان قبلاً به عنوان پیشگام عمل کرده اند و به موفقیت چشمگیری دست یافته اند و مرتباً برای آن شناخته می شوند.

هر سال رتبه‌بندی‌ها، مراسم جوایز و دیگر تظاهرات‌های نه چندان علنی برگزار می‌شود که زن بودن در جوامع مردسالار نباید مانع شما شود.

این به رسمیت شناختن عمومی – محصول فرعی روز جهانی زن – الگوهای زنان و مربیان بسیاری را ایجاد می کند که از به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با زنان دیگر خوشحال هستند و توضیح می دهند که چه چیزی مؤثر است و چه چیزی مفید نیست.

جایی برای حیا نیست

من قویاً معتقدم که بزرگترین مانع برای موفقیت هر فردی در ذهن اوست. این در مورد نگرش است.

و هنگامی که موفقیت به دست آمد، باید مطمئن شوید که مردم در مورد آن آگاه هستند – جایی برای فروتنی وجود ندارد.

سرسخت ترین رقبای شما بدون توجه به جنسیتشان این کار را برای شما انجام نمی دهند.

آنچه زنان موفق نشان داده‌اند این است که تشخیص فرصت‌هایشان و نحوه بهره‌برداری از آن‌ها بسیار مهم‌تر است تا اینکه به این موضوع بپردازیم که به دلیل جنسیت شما ممکن است مانع شما شود.

این اتلاف وقت و انرژی است.

به عنوان مثال، ما در جهانی جهانی شده زندگی می کنیم و درک اینکه چگونه فرهنگ های دیگر ممکن است با فرهنگ شما متفاوت باشد حیاتی است. فرصت هایی را که پیش روی شما هستند را آشکار می کند.

نمایندگی زن در STEM نیز نیازمند تعهد شخصی است

از آنجایی که اهل ترکیه بودم، فهمیدم که چگونه می توانم بین درک خود از فرهنگ اروپایی و عربی چرخش کنم و از هر دو بهره ببرم.

من متوجه شدم که منطقه MENA فرهنگ تجاری خاص خود را دارد که بر ایجاد روابط و ایجاد اعتماد متکی است، بنابراین به دنبال ایجاد روابط کاری قوی بودم.

به عنوان یک زن موفق در زمینه فناوری در خاورمیانه، متعهد به بهبود نمایندگی زنان در علم و فناوری هستم.

من اولین زنی بودم که آموزش هوش مصنوعی و ML را برای زنان در منطقه MENA انجام دادم و با وزارتخانه های دفاع سایبری و ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی کار کردم.

از طریق آن، من متقاعد شدم که افزایش آگاهی از آموزش عامل مهمی در افزایش تعداد زنان در فناوری است.

به عنوان نقطه شروع، ما باید فرصت‌های زنان در فناوری را ارتقا دهیم و اطمینان حاصل کنیم که دختران جوان در سنین پایین، مانند من، از صنعت فناوری هیجان‌زده می‌شوند و از گزینه‌های مختلف موجود مطلع می‌شوند.

تجربه من به من می گوید که برنامه نویسی اساس همه مشاغل فنی را فراهم می کند، و این چیزی است که زنان جوان باید بیاموزند – سپس بقیه موارد دنبال خواهند شد.

شبکه های حمایت از زنان برای زنان جاه طلب بسیار مهم است

همکاری با یکدیگر و حمایت از یکدیگر در تلاش برای افزایش نمایندگی زنان شاغل در فناوری، حیاتی خواهد بود.

برای من، تبدیل شدن به یک مربی برای سازمان ملل متحد و برنامه توانمندسازی زنان NAMA راه حل بود، اما همه ما می توانیم راه های خود را برای کمک پیدا کنیم.

یکی از راه‌ها این است که زنان جاه‌طلب به شبکه‌های حمایت از زنان معرفی شوند تا بتوانند خود را با چالش‌هایی که زنان در این صنعت با آن روبرو هستند آشنا کنند.

همچنین می توان کارهای بیشتری برای معرفی زنان به جامعه فناوری خاورمیانه و شمال آفریقا که به سرعت در حال گسترش است انجام داد – که با افزایش برنامه های فین تک، فناوری سلامت، کشاورزی، آموزش فناوری و سایر کاربردها، از سرمایه گذاری بسیار زیادی در منطقه برخوردار است و به نیروهای بسیار بیشتری نیاز دارد. .

جامعه فناوری باید فرصت‌های بیشتری را برای حمایت زنانه از قبیل انکوباتورها، شتاب‌دهنده‌ها و برنامه‌های تخصصی فراهم کند تا مزایای آموزش از بین نرود یا فارغ‌التحصیلان ما احساس کنند باید به خارج از کشور مهاجرت کنند.

زنی که رویای یک کارآفرین فناوری یا ایجاد یک شغل موفق در علم یا فناوری را در سر می پروراند، چیزی جز تردید خودش برای ترس ندارد.

فرصت ها وجود دارد. برو دختر!

ملدا آکین مدیر عامل و بنیانگذار D14.AI، یک شرکت بهینه سازی کسب و کار هوش مصنوعی است. آکین که یک دانشمند کامپیوتر، کارآفرین و مربی سازمان ملل است، در سال های 2021 و 2022 در میان 20 زن برتر فناوری فوربس در منطقه MENA قرار گرفت.

در یورونیوز، ما معتقدیم که همه دیدگاه ها مهم هستند. با ما در view@euronews.com تماس بگیرید تا پیشنهادات یا موارد ارسالی را ارسال کنید و بخشی از گفتگو باشید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

معلمان معترض در بولیوی علیه اصلاحات آموزشی توسط پلیس فلفل زدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، روز دوشنبه، معلمان از سراسر بولیوی …