جنبش قدرتمند فمینیستی اسپانیا بر سر قوانین ترنس و تجاوز جنسی منشعب شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تنها نیم ساعت از آغاز دو گردهمایی بزرگ فمینیستی که این هفته در مادرید برگزار شد فاصله داشت. از یک طرف، کمیسیون 8M. از سوی دیگر، جنبش فمینیستی مادرید.

این دومین سال متوالی بود که اعتراضات به مناسبت روز جهانی زن دوپاره می‌شد، اما این بار شکاف‌ها عمیق‌تر بود.

قدرت جنبش فمینیستی اسپانیا به دلیل کشمکش های داخلی تضعیف شده است.

میریام رودریگز، روزنامه نگاری از مادرید، با دوستانش بحث می کرد که این تجمع به کدام راهپیمایی برود: سال گذشته او تصمیم گرفت هر دوی آنها را تحریم کند.

او به یورونیوز گفت: «من به هیچ یک از آنها نرفتم زیرا به دلیل عدم درک برخی از گروه های فمینیستی احساس غم و اندوه و درد داشتم. این تصمیم را گرفت.

امسال، رودریگز در این مراسم شرکت کرد و تصمیم گرفت با بیشترین جمعیت راهپیمایی کند، گروهی که توسط کمیسیون 8M گرد هم آمده بود – که از سال 1977 این رویداد را سازماندهی کرده است – در حمایت از قوانین جدید حقوق ترنس ها و مخالفت با اصلاح قانون تجاوز جنسی.

به گفته هیئت دولت، راهپیمایی آنها 17000 معترض را گرد آورد، در حالی که سالهای دیگر این تعداد به 120000 افزایش یافت.

رودریگز توضیح می‌دهد: «من فکر می‌کنم این کسی است که از تکثر در فمینیسم حمایت می‌کند، بدون اینکه تلاش کند به عنوان تنها صدا برجسته شود».

وزرای اسپانیایی نیز به تجمع اصلی پیوستند که از موضع سیاسی Unidas Podemos، حزب اقلیت در ائتلاف دولتی با حزب سوسیالیست حمایت کرد.

اعضای اپوزیسیون به همراه 10000 نفر در تظاهرات جایگزین شرکت کردند.

چرا شکاف وجود دارد؟

راهپیمایی ها در اسپانیا برای روز جهانی زن در سال 2018 به اوج خود به عنوان یک مرجع جهانی رسید، زمانی که یک اعتصاب سراسری با موفقیت سازماندهی شده موقعیت خود را در میان فمینیست ترین کشورهای اروپایی تثبیت کرد.

اما از آن زمان، در جنبش بر سر دو قانون جدید شکاف هایی پدید آمده است: «قانون تراجنسیتی» و به اصطلاح «فقط بله یعنی بله».

بحث بر سر “قانون تراجنسیتی” جدید

آرانتزا لوپز، سخنگوی کمیسیون 8M، به یورونیوز گفت: دو سال پیش، گروهی از زنان کمیسیون را ترک کردند و تصمیم گرفتند تظاهرات خود را در روز زن سازماندهی کنند.

جنبش فمینیستی مادرید با این استدلال که “قانون تراجنسیتی” جدید به معنای “پاک کردن زنان” است، تصمیم گرفت از کمیسیون عمومی 8M جدا شود.

در حالی که لوپز و سازمان او از قانون و خودتعیین جنسیتی حمایت می کنند، که به افراد اجازه می دهد نام و جنسیت خود را در اسناد هویتی خود از طریق یک اعلامیه اداری ساده تغییر دهند، جنبش فمینیستی مادرید به شدت با آن مخالف است.

سونیا گومز، سخنگوی جنبش فمینیستی Confluence، یکی از انجمن‌های درون سازمان جدید، می‌گوید: «قانون تراجنسیتی به هر مردی اجازه می‌دهد تا خود را به عنوان یک زن معرفی کند و از فضاهایی که برای زنان در نظر گرفته شده است استفاده کند. فضاهای امن مانند اتاق‌های رختکن و حمام».

“خود تعیینی تنها موردی است که شخصی می گوید یک طرفه احساس می کند و قانون به حرف آنها گوش می دهد؛ در چه سناریوی دیگری می تواند یک نفر با یک اعلامیه ساده وضعیت حقوقی خود را تغییر دهد؟ هر متجاوزی می تواند خودش را تعیین کند و به زندان زنان برود. گومز می افزاید، همانطور که در اسکاتلند اتفاق افتاده است.

برای جلوگیری از این اتفاق، قانون تراجنسیتی تعیین می کند که جرم بر اساس جنسیت قانونی فرد در زمان ارتکاب مورد قضاوت قرار می گیرد.

با این حال، گومز می‌گوید زمانی که آنها سعی کردند در مورد اختلافات خود صحبت کنند، جایی برای گفت‌وگو وجود نداشت، به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند جنبش را ترک کنند.

برای لوپز و کمیسیون 8M این گفتمان نباید معتبر باشد. او می‌گوید: «این یکی از خطوط قرمز ما بود، ما هیچ سخنان نفرت‌انگیزی علیه افراد ترنس‌جندر را نمی‌پذیریم و به طور کلی حقوق هیچ فردی را زیر سؤال نمی‌بریم».

“هیچ چارچوبی وجود ندارد که بتوان در آن بحث کرد، زیرا شما نمی توانید علیه سخنان نفرت انگیز مناظره کنید. هر چیزی که در مورد قانون تراجنسیتی ها ایجاد شده است بر اساس فریب است، این یک روند بی اهمیت است. من از نزدیک می دانم که چقدر دشوار است. “لوپز اضافه می کند.

با این حال، امسال به دلیل قانون دیگری که با هدف حمایت از زنان از طریق افزایش سال‌ها زندان برای محکومیت‌های تجاوز جنسی انجام شده بود، شکاف عمیق‌تر شد، اما برعکس آن را ایجاد کرد.

جنجال با قانون جدید تجاوز جنسی چیست؟

از پاییز گذشته، جنبش فمینیستی پس از تصویب اصلاحات “تنها بله یعنی بله” توسط کنگره اسپانیا، حتی قطبی‌تر شده است. این قانون گل سرسبد وزارت برابری بود.

این قانون جدید برای اهمیت دادن بیشتر به نقش رضایت وضع شده است. برای انجام این کار، معنای «تعرض» و «سوءاستفاده» را در یک جرم ادغام کرد. آنها در نهایت حداکثر محدودیت را برای حمله با حداقل سوء استفاده تعیین کردند.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط شورای عمومی قوه قضاییه، آنچه قرار بود سخت‌تر از آیین‌نامه قبلی موجود باشد، در عوض منجر به کاهش مجازات‌های زندان برای ۷۲۱ مجرم جنسی و ۷۴ تن از آن‌ها از زمان امضای آن در اکتبر ۲۰۲۲ آزاد شده‌اند.

به همین دلیل است که امسال، راهپیمایی به رهبری جنبش فمینیستی مادرید، بنرهایی را حمل می کرد که خواستار استعفای ایرن مونترو، وزیر برابری اسپانیا شده بود.

برای گومز، که نماینده جنبش فمینیستی مادرید است، قوانین “به خوبی ساخته نشده اند” و جنبش را در اسپانیا تکه تکه می کنند. این مجرمان جنسی را از زندان بیرون می‌آورد».

صداهای زیادی خواستار تغییر قانون شده اند، با این حال کمیسیون 8M، سازمان دهنده راهپیمایی تاریخی، به اصلاح آن اعتقادی ندارد.

پودموس و وزارت برابری نیز از متن اصلی آن دفاع کرده و به اصلاحاتی که توسط شریک خود در دولت، حزب سوسیالیست ترویج شده، رای منفی داده اند. این هفته این قانون در کنگره تصویب شد.

گومز می‌گوید: «ما معتقدیم که وزارت برابری هیچ قانونی را تصویب نکرده است که به زنان کمک کند و وزیر، ایرن مونترو، نمی‌خواهد سازمان‌هایی را بشنود که 100٪ با پیشنهادات او موافق نیستند.

او می افزاید: «آنها معتقدند که صاحبان فمینیسم هستند و به هیچ کس دیگری گوش نمی دهند.

این تقسیم بندی پیچیده تر از حمایت یا مخالفت با قانون تراجنسیتی ها یا سیاست های مونترو است. اینها تنها عواملی هستند که باعث ایجاد تصویر دوپاره از فمینیسم شده اند و اگرچه جنبش انشعاب هنوز در اقلیت است، صدای آنها در حال قوی تر شدن است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کمک های مالی به خانه سگ و گربه Battersea پس از مرگ پل اوگریدی به 100000 پوند رسید | پل اوگریدی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، خانه سگ‌ها و گربه‌های Battersea …