“یونان از ریل خارج شده است”: ده ها هزار معترض به دلیل فاجعه قطار “خشم” دارند | یونان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به دلیل تشدید خشم نسبت به فاجعه قطار که یک هفته پیش کشور را در ماتم فرو برد، در بحبوحه اقدامات گسترده صنعتی، ده ها هزار نفر در یونان تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

در شهرهای سراسر کشور، در حالی که کارگران یک اعتصاب عمومی 24 ساعته برگزار کردند، تظاهرکنندگان از حادثه ای که بر اثر برخورد دو لوکوموتیو به صورت رو در رو و با سرعت بالا در خارج از شهر تمپ، 57 کشته بر جای گذاشت، خشم خود را ابراز کردند. این مرگبارترین تصادف قطار در تاریخ یونان بود.

سوفیا آموریانو، 60 ساله، در حالی که در اطراف میدان اصلی سینتاگما آتن قدم می زد و در حالی که بنری روی آن نوشته شده بود «سودهای آنها، مرده های ما» در دست داشت، گفت: «خشم زیادی وجود دارد، خشم زیادی وجود دارد».

«در یک دقیقه، روایت توسعه و رشد، پیشرفت یونان، کاملاً فرو ریخت. در یک دقیقه بچه های ما مردند. مردم احساس می کنند بسیار آسیب پذیر هستند، بسیار شوکه شده اند.»

بسیاری از کسانی که در برخورد 28 فوریه کشته شدند، زمانی که قطار شبانه به مقصد تسالونیکی با قطار باری از همان مسیر برخورد کرد، دانش‌آموزانی بودند که از تعطیلات سه روزه بازمی‌گشتند. واگن های جلوی قطار مسافربری که با 350 سرنشین از آتن عازم شده بود بر اثر برخورد منفجر شد.

دستگیری رئیس ایستگاه، متهم به انجام سوئیچ نقطه ای اشتباه که قطارها را در یک مسیر قرار داده است، کمک چندانی به این باور عمومی نکرده است که در صورت وجود تدابیر حفاظتی مناسب می توان از تصادف جلوگیری کرد. در عوض، افشای کمبود کارکنان و تجهیزات نامرغوب، به ویژه سیستم سیگنالینگ ضعیف، وضعیت نامطلوب شبکه ریلی یونان را روشن کرده است و طغیان خشم دولت راست میانه را در حالت تدافعی قرار داده است.

به گفته مقامات، تظاهرات روز چهارشنبه بیش از 60000 نفر را در آتن و پایتخت شمال یونان، تسالونیکی، جلب کرد. در هر دو شهر، زمانی که پلیس با شلیک نارنجک‌های شوکر و گاز اشک‌آور به جوانان سیاه‌پوش که سنگ‌ها و بمب‌های آتش‌زا پرتاب می‌کردند، پاسخ داد، درگیری‌های خشونت‌آمیز آغاز شد.

منابع آگاه به آبان نیوز گفتند که با توجه به درخواست‌های اتحادیه‌ها و گروه‌های دانشجویی برای حضور در خیابان‌ها، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر، مجبور شد اقدامات اصلاحی فوری انجام دهد و انتخابات عمومی را به تاخیر بیندازد. نظرسنجی‌هایی که قرار بود در اوایل ماه آینده برگزار شوند، «احتمالاً» برای 21 می موکول خواهند شد.

پنج روز پس از پست جدید خود، جورگوس گراپتریتیس، وزیر جدید حمل و نقل، متعهد شد که راه آهن را که خدماتش به حالت تعلیق درآمده است، دوباره راه‌اندازی و راه‌اندازی کند و گفت که حیاتی است که عموم مردم اعتماد خود را به شیوه‌ای از سفر که هم محبوب بود، دوباره به دست آورند. و ارزان است “حتی اگر این ممکن است لوکس به نظر برسد در حالی که ما زندگی های بسیاری را سوگواری کرده ایم”.

کارشناسان آژانس راه‌آهن اتحادیه اروپا در حالی به آتن پرواز کردند که دولت درگیر قول داده است که شبکه ریلی را به‌منظور تعدیل شور و شوق اصلاح کند. تحقیقات قضایی نیز به سرعت انجام شده است.

اما در فضایی که بیش از پیش تب و تاب شده است، واضح است که این تراژدی نمایندگان مجلس را تکان داده و چشم انداز بی ثباتی سیاسی را تشدید کرده است.

“این چیزی بیش از یک برخورد قطار و یک حادثه غم انگیز ریلی است. ناسوس ایلیوپولوس، سخنگوی حزب اصلی اپوزیسیون چپ یونان، سیریزا، گفت: این احساس را دارید که کشور از ریل خارج شده است.

میتسوتاکیس که در ابتدا سقوط را به دلیل “خطای غم انگیز انسانی” نسبت داد، از آن زمان به دلیل برخوردی که او نیز اذعان داشت در صورت اعمال تدابیر امنیتی مناسب می توانست از آن جلوگیری کرد، عذرخواهی کرد. او در بیانیه‌ای سیستم ریلی یونان را نه تنها معیوب، بلکه بدترین بیان کشوری توصیف کرد که سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده خارجی را به خود جذب می‌کند.

از سال 2014، اتحادیه اروپا 700 میلیون یورو (624 میلیون پوند) را به 16 پروژه حمل و نقل در سراسر یونان تزریق کرده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها به ارتقای شبکه ریلی مرتبط هستند.

تحقیقات قضایی در حال حاضر در حال بررسی این موضوع است که چرا قراردادهای اتحادیه اروپا که با این اتحادیه امضا و مهر شده بودند هرگز اجرا نشدند. میتسوتاکیس امیدوار بود که انتخابات آتی را به پشتوانه آنچه دولتش به عنوان ماندگارترین میراث خود می‌دید: بهبود اقتصادی، اصلاحات عمده و مدیریت مؤثر بحران، به دست آورد. حکمرانی دیجیتال و نوسازی بخش دولتی بیمار به طور گسترده به عنوان بزرگترین دستاوردهای دولت تلقی می شد. چهار سال بعد، فاجعه راه آهن توپ ویرانگری را به این میراث برد.

در هشت روز پس از این فاجعه، تظاهرات توسط تشکل های دانشجویی رهبری می شود که قادر به شناسایی قربانیان هستند. برای نسلی که در طول بحران بدهی کشور بزرگ شدند – نمایشی که طبقه متوسط ​​را از بین برد – قبل از تحمل سختی های قرنطینه با تعطیلی طولانی مدارس به دلیل بیماری همه گیر، به نظر می رسد سقوط آخرین نی باشد.

پروفسور جورج پاگولاتوس، مدیر اندیشکده الیمپ در آتن، گفت: «این یک فاجعه بوده که عمدتاً جوانان را تحت تأثیر قرار داده است. این می‌تواند بر شیوه‌ای که آن‌ها نظام سیاسی را عملی نمی‌دانند تأثیر بگذارد و در نتیجه منجر به رأی‌گیری ضد سیستمی یا ممتنع گسترده شود».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پسران 14 و 16 ساله به قتل نوجوان نورث همپتون متهم شدند | اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پلیس اعلام کرد دو پسر …