استعلام GOP در مورد عقب نشینی افغانستان با اظهارات شاهدان آغاز می شود

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – یک گروهبان تفنگدار دریایی که از یک انفجار انتحاری در کابل جان سالم به در برد و یک پزشک ارتش که از افراد حاضر در صحنه مراقبت می کرد، با اشک در روز چهارشنبه به کنگره گفت که در جریان عقب نشینی هرج و مرج از افغانستان در سال 2021، زخم های جسمی و روحی بر جای گذاشته اند، که بعد انسانی را بر این موضوع می بخشد. فصل تلخی برای دولت بایدن در حالی که جمهوری خواهان تحقیقاتی را در مورد آنچه اشتباه رخ داده آغاز کردند.

در طول یک جلسه استماع شش ساعته در کنگره، اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این اظهارات را شنیدند و در یک بحث جناحی تلخ در مورد اینکه چه کسی مقصر این عقب نشینی ناموفق بود درگیر شدند – که توسط “آسیب اخلاقی” و “شکست اخلاقی” نامیده شد. جمهوری خواهان، دموکرات ها و شاهدانی که شهادت دادند – که باعث کشته شدن 13 نظامی آمریکایی و ده ها افغان شد.

گروهبان نیروی دریایی: «هر اینچ از بدنم که در معرض دیدم بود، به جز صورتم، یک یاتاقان توپ گرفته بود. تایلر وارگاس اندروز به قانون‌گذاران گفت که گریه می‌کرد و درباره چگونگی شکافتن بدنش در انفجار 26 اوت 2021 در فرودگاه بین‌المللی کابل صحبت می‌کرد. 11 تفنگدار دریایی، یک ملوان و یک سرباز که در آن روز به قتل رسیدند پاسخی داده نشدند.

آیدان گاندرسون، یک متخصص سابق ارتش، توضیح داد که چگونه به سربازان مجروح و اجساد افغان‌هایی که هنگام تلاش برای چسبیدن به ارابه فرود هواپیماهایی که از فرودگاه بلند می‌شدند، سقوط کرده بودند، و سعی کرد به غیرنظامیان سرگردان برای ورود به فرودگاه کمک کند.

من سعی کردم جان تعداد بیشماری از تفنگداران دریایی را نجات دهم. همه ما تمام تلاش خود را کردیم. این یک کابوس بود.» آقای گاندرسون که صدایش شکسته بود گفت.

من هنوز هم این صحنه های وحشتناک ابی گیت، حتی بوی آن را حمل می کنم. آقای گاندرسون گفت که مادرانی که نوزادان مرده را حمل می کنند، طالبان بی رحمانه مردم را کتک می زنند و غیرنظامیانی که برای جان خود التماس می کنند. من چهره افرادی را می بینم که نتوانستیم آنها را نجات دهیم، همه کسانی که پشت سر گذاشتیم.

گزارش‌های آن‌ها پس‌زمینه‌ای غم‌انگیز برای آغاز تحقیقات جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در مورد افغانستان ایجاد کرد، که جمهوری‌خواهان قول داده‌اند که بایدن، رئیس‌جمهور بایدن را در مورد شکست‌های حمل‌ونقل هوایی از فرودگاه کابل مورد بازخواست قرار دهد.

اولین جلسه استماع این هیئت در افغانستان نقطه اوج تلاش 18 ماهه رئیس آن، نماینده مایکل مک کال از تگزاس بود که تحقیقاتی را درباره نقش وزارت امور خارجه در تخلیه در حالی که در اقلیت بود، دنبال کرد. اگرچه افشاگری‌های کمی به همراه داشت، اما به نظر می‌رسید این شهادت اظهارات آقای مک کال را تأیید می‌کرد که عقب‌نشینی بیش از آنچه لازم بود آشفته و مرگبار بود.

آقای مک کال گفت: «این نادیده گرفتن اساسی‌ترین وظایف دولت ایالات متحده بود: محافظت از آمریکایی‌ها و پشت سر گذاشتن هیچ‌کس،» او افزود که «ملت از آنچه اتفاق افتاد آسیب اخلاقی دید.»

شهادت آقای وارگاس اندروز برای رئیس مورد توجه ویژه بود که گفت در روز انفجار در یک برج تک تیرانداز در فرودگاه بود و تنها چند ساعت فردی را در میان جمعیت مشاهده کرد که با توصیف یک بمب گذار انتحاری مظنون مطابقت داشت. قبل از حمله او گفت که او به مافوق هشدار داده بود، اما آنها بعد از آن گوش نکردند و حساب او را نخواستند.

«ساده و ساده، ما نادیده گرفته شدیم. تخصص ما نادیده گرفته شد. آقای وارگاس اندروز گفت: هیچ کس برای امنیت ما پاسخگو نبود. این به من احساس می‌کند که خدمات من توسط این کشور و دولت ارزشی ندارد.»

آقای مک کال همچنین مجذوب گزارش آقای وارگاس اندروز در مورد اینکه چگونه مقامات وزارت امور خارجه در فرودگاه هر شب عملیات را تعطیل می‌کنند، روند رسیدگی به تخلیه‌شدگان احتمالی را کند می‌کنند و به طور بالقوه اعضای سرویس را که تلاش می‌کنند نظم را در میان درگیری‌ها حفظ کنند، به خطر می‌اندازند. او قول داد که این اتهامات را به عنوان یک خط تحقیق در تحقیقات هیئت خود مطرح کند.

شهادت‌های صحنه‌ای گاهی دموکرات‌ها را در موقعیت دشواری قرار می‌داد، زیرا آنها سعی می‌کردند از تجربیات شاهدان چشم پوشی کنند و در عین حال از دولت بایدن در برابر حملات جمهوری‌خواهان دفاع کنند.

این رئیس جمهور بایدن نبود که تاریخ خروج مطلق را تعیین کرد. جرالد ای. کانولی، نماینده دموکرات از ویرجینیا، گفت: رئیس جمهور ترامپ بود و همه چیز از آن آشکار شد.

در یک نقطه، دینا تیتوس، نماینده دموکرات از نوادا، پرسید که چرا شاهدان هرگز به طور علنی در مورد افغانستان در دولت ترامپ ابراز نگرانی نکردند.

او گفت: “Hindsight’s 20/20 است، و اگر زودتر درگیر می شدیم، ممکن بود بعدا چیز زیادی برای انتقاد نداشته باشیم.”

این اظهار نظر با واکنش تند یکی از شاهدان روبرو شد.

سرهنگ دوم بازنشسته دیوید اسکات مان، که گروهی را تشکیل داد که خود را Task Force Pineapple می نامد تا به تخلیه آمریکایی ها و افغان ها کمک کند، گفت: “واقعیت این است که ما زندگی خود را می کردیم.” ما نه به میل خود، بلکه به دلیل مجموعه‌ای از شرایط که نمی‌توانستیم آن‌ها را تحمل کنیم، دوباره به این سمت کشیده شدیم.»

.

تقریباً همه شاهدان همچنین از کنگره خواستند که دسترسی به برنامه ویزای مهاجرت ویژه را برای اعطای اقامت دائم بیشتر افغانها گسترش دهد. جمهوری خواهان عموماً در برابر هر گونه اقدام برای گسترش مهاجرت مقاومت کرده اند و مدافعان آن رهبران جمهوری خواه را به دلیل ممانعت از تلاش برای کمک به پناهجویان افغان دیگر مقصر می دانند.

کامیل مکلر، یک وکیل و مدیر اجرایی مهاجر ARC، که او نیز شهادت داد، از آقای مک کال، حامی گسترش برنامه ویژه ویزا برای افغان‌ها، درخواست کرد که برای متقاعد کردن همکارانش برای حمایت از این اقدام تلاش کند.

او گفت: “به ما کمک کنید قوانین مهاجرت را تغییر دهیم تا بتوانیم آنها را خارج کنیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …