سناتور کنیایی با شلوار لکه دار با تابوی قاعدگی مبارزه می کند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نایروبی، کنیا — مشاهده یک لکه خون قرمز روی لباس شلوار سفید سناتور کنیایی گلوریا اوروبا آنقدر شگفت‌انگیز بود که یک زن نگهبان برای پنهان کردن آن هجوم آورد.

اوروبا گفت این یک تصادف بود. درست قبل از ورود به مجلس، او به پایین نگاه کرد تا متوجه شد که با عادت ماهانه خود ناآماده شده است.

برای لحظه ای به فکر عقب نشینی افتاد. اما بعد به این فکر کرد که چگونه ننگ مربوط به قاعدگی بر زنان و دختران کنیایی تأثیر می گذارد و قدم به قدم وارد ساختمان شد. برای کسانی که متوجه لکه شدند، او توضیح داد که در حال بیان یک بیانیه است.

زیاد طول نکشید. در عرض چند دقیقه، همکاران در سنا آنقدر ناراحت شدند که یکی دیگر از نمایندگان زن از رئیس مجلس درخواست کرد که از اوروبا بخواهد آنجا را ترک کند و لباسش را عوض کند. همکاران مرد موافقت کردند و این موضوع را “تابو و خصوصی” خواندند، و اوروبا کنار رفت.

زنان کمتر از یک سوم سناتورهای کنیا را تشکیل می دهند: 21 نفر از 67 نفر.

یک همکار مرد او را متهم کرد که تصادف خود را در مجلس جعل کرده است، که او در مصاحبه با رسانه های محلی پاسخ داد که «همه ترجیح می دهند فکر کنند این یک شوخی است، زیرا اگر این یک شوخی است، پس عمل است و به این ترتیب در کشور وجود ندارد. دنیای واقعی. با این حال دختران ما رنج می برند.»

اینکه لکه قاعدگی اوروبا یک تصادف یا شیرین کاری بوده است یا خیر، بحث و جدل هایی که این لکه برانگیخته است نشان دهنده انگ قابل توجهی است که دوره قاعدگی زنان در کنیا و بسیاری از کشورهای آفریقایی را احاطه کرده است.

اوروبا ساکت نشده است. حادثه ماه گذشته باعث ایجاد بحث های قابل توجهی در کنیا در مورد “شرم کردن دوره ای” زنان و مشکل عدم دسترسی به نوار بهداشتی برای دختران مدرسه ای و دیگران در بسیاری از کشورهای آفریقایی شده است.

برخی از دوستان اوروبا با الهام گرفتن، حتی برای بیلبوردی در نایروبی، پایتخت، پول پرداخته‌اند که او را در تی‌شرت سفیدی با عبارت «من می‌توانم خونریزی کنم» را نشان می‌دهد – پیامی پرشور علیه انگ قاعدگی در این کشور عمدتاً محافظه‌کار.

در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، این سناتوری که برای اولین‌بار بار می‌شود، اذعان کرد که این حادثه او را بر آن داشته است تا روی تهیه پیش‌نویس لایحه‌ای متمرکز شود که از دولت کنیا می‌خواهد برای همه دختران مدرسه‌ای و زنان زندانی نوار بهداشتی ارائه کند.

او در مورد کمپین عمومی خود گفت: «برای اینکه قانونگذاران احساس فوریت قانونگذاری در امور را داشته باشند، باید تحت حمایت و سر و صدا قرار گیرند.

این زن 36 ساله گفت که او هرگز نفهمیده است که چرا عادت ماهانه مانند یک راز گفته می شود. او به یاد می آورد که در نوجوانی هیجان زده بود تا سرانجام اولین قاعدگی خود را پس از آخرین قاعدگی در میان همسالانش به دست آورد که «نشان زنانگی» را گرفت.

اوروبا که به پسر نوجوان خود هشدار داده است هرگز دختری را به خاطر پریود شدنش شرمنده نکند، گفت: «نگرش من نسبت به قاعدگی از آن زمان تاکنون آشکار بوده است.

مطالعات نشان داده است که قاعدگی باعث غیبت گسترده دخترانی از مدرسه در بسیاری از کشورهای آفریقایی می شود که از ترس لکه دار شدن لباس خود در خانه می مانند.

در سال 2019، یک دانش آموز در کنیا پس از اینکه معلمی او را کثیف خواند و او را از کلاس بیرون کرد، خودکشی کرد.

بر اساس نظرسنجی سازمان ملل، از هر 10 دختر دانش‌آموز آفریقایی، یک نفر در دوران قاعدگی مدرسه را از دست می‌دهد و بسیاری از آنها پس از عقب افتادن، در نهایت ترک تحصیل می‌کنند.

تلاش‌ها و وعده‌های رسمی برای تهیه نوار بهداشتی ناکام مانده است. در کنیا، دولت بودجه بودجه را برای توزیع پد بین دختران دانش‌آموز در سال 2018 افزایش داد، اما سال بعد این مبلغ به نصف کاهش یافت.

کشور همسایه تانزانیا برای مقرون به صرفه‌تر کردن نوارهای بهداشتی، مالیات را بر روی نوارهای بهداشتی حذف کرد، اما به دلیل هزینه‌های بالای تولید و واردات، بسیاری همچنان آن را بسیار گران می‌دانند.

اکنون Orwoba تماس‌هایی از سازمان‌هایی دریافت می‌کند که می‌خواهند محصولات قاعدگی را برای فقرا در دسترس قرار دهند، از جمله یک شرکت بریتانیایی که می‌خواهد نوارهای بهداشتی را در توالت‌های عمومی نصب کند. چنین دستگاه‌هایی برای کاندوم‌ها از دیرباز در توالت‌های عمومی در سراسر کنیا به عنوان بخشی از کمپین‌های ملی علیه HIV رایج بوده است.

در سال های اخیر، کنیا شاهد معرفی محصولات قاعدگی قابل استفاده مجدد مانند پدهای قابل شستشو و فنجان های سیلیکونی بوده است. اما عدم دسترسی به آب برای نظافت آنها در برخی از جوامع روستایی باعث شده برخی از کاربران نتوانند آنها را در آغوش بگیرند.

ویرجینیا موونگلی، 24 ساله، فنجان های قاعدگی را در نایروبی می فروشد و فکر می کند حرکت جسورانه اوروبا به پایان شرمساری دوره کمک خواهد کرد.

او گفت: «ما باید پریودها را عادی کنیم.

لورنا موئو، معروف به ماماکه بوبو، که حزب دوره را تأسیس کرد، سازمانی که یک رویداد سالانه در کنیا برای کمک به پایان دادن به آن برگزار می‌کند، گفت: تصمیم سناتور برای ورود به مجلس با شلوار لکه‌دار «کاملا قابل قبول بود، زیرا مردم باید آشکارا در مورد قاعدگی صحبت کنند». ننگ

Orwoba گفت که او آرزوی روزی را دارد که لکه های تصادفی پریود طبیعی و نه شرم آور دیده شوند. زنان و دختران با پوشیدن نوارهای بهداشتی با ارزش برای احتیاط از آنها استفاده می کنند، او گفت: “این بسته کاملی است که شما به دلیل ترس از لکه دار شدن لباس های خود هدر داده اید.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …