زلنسکی از معترضان گرجستان در مبارزه برای “موفقیت دموکراتیک” در میان درگیری های بیشتر حمایت می کند | گرجستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولودیمیر زلنسکی خواستار «موفقیت دموکراتیک» در گرجستان شد، زیرا هزاران معترض علیه قانونی که می‌تواند تلاش‌های تفلیس برای پیوستن به اتحادیه اروپا را تضعیف کند و منتقدان آن را با قانونی در روسیه مقایسه می‌کنند که برای سرکوب مخالفان استفاده شده است، تظاهرات کردند.

هیچ اوکراینی وجود ندارد که برای گرجستان دوست ما آرزوی موفقیت نکند. موفقیت دموکراتیک رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرانی عصر چهارشنبه گفت: موفقیت اروپا. ما می خواهیم در اتحادیه اروپا باشیم و آنجا خواهیم بود. ما می خواهیم گرجستان در اتحادیه اروپا باشد و من مطمئن هستم که در آنجا خواهد بود. ما می خواهیم مولداوی در اتحادیه اروپا باشد و من مطمئن هستم که در آنجا خواهد بود. همه کشورهای آزاد اروپا سزاوار این هستند.»

روز چهارشنبه، صدها پلیس، که بسیاری از آنها سپر ضد شورش به همراه داشتند، در درگیری با معترضان در دومین شب ناآرامی در پایتخت گرجستان از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور استفاده کردند. بیش از 60 معترض در خارج از پارلمان تفلیس دستگیر شدند.

درگیری معترضان با پلیس در خارج از پارلمان در جریان اعتراض به لایحه شفافیت نفوذ خارجی در تفلیس، گرجستان.
در جریان اعتراض به لایحه نفوذ خارجی در تفلیس، گرجستان، معترضان با پلیس خارج از پارلمان درگیر شدند. عکس: خبرگزاری آنادولو/گتی ایماژ

پیش از این، هزاران نفر در خیابان ها راهپیمایی کرده بودند تا علیه قانونی پیشنهادی که هر سازمانی که بیش از 20 درصد از بودجه خود را از خارج دریافت می کند باید به عنوان “عامل خارجی” ثبت نام کند، در غیر این صورت با جریمه های قابل توجهی روبرو می شوند. این قانون توسط حزب حاکم رویای گرجستان حمایت می شود. یک قانون قابل مقایسه در سال 2012 در روسیه برای سرکوب سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌های غربی مورد استفاده قرار گرفته است.

معترضانی که پرچم های گرجستان، اتحادیه اروپا و اوکراین را حمل می کردند در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کردند و فریاد زدند: «نه به قانون روسیه». تظاهرکنندگان همچنین خیابان روستاولی مرکزی شهر را پس از فراخوان حزب اصلی مخالف، جنبش ملی متحد، برای تجمع در آنجا مسدود کردند.

احساس ضد روسی در گرجستان – که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود – به دلیل حمایت طولانی مدت روسیه از دو منطقه جدایی طلب و حمله کوتاه روسیه به این کشور در سال 2008 رایج است. عضویت در اتحادیه اروپا

در بیانیه نمایندگان پارلمان اروپا ماریا کالجوراند و سون میکسر که از چهره های ارشد روابط با گرجستان هستند، پیش نویس قانون “مستقیماً در تضاد با جاه طلبی اعلام شده مقامات گرجستان برای دریافت وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا است.”

در این بیانیه آمده است: “هدف قانون جدید، تحت عنوان ترویج شفافیت، انگ زدن به کار سازمان های جامعه مدنی و رسانه ها است.”

یک آمبولانس از کنار خودروی واژگون شده ای می گذرد که در جریان تظاهرات در تفلیس به آتش کشیده شد.
یک آمبولانس از کنار خودروی واژگون شده ای می گذرد که در جریان تظاهرات در تفلیس به آتش کشیده شد. عکس: ایراکلی گدنیدزه/ رویترز

زلنسکی در سخنرانی چهارشنبه خود از حمایت گرجستان از اوکراین ابراز قدردانی کرد. می‌خواهم از همه کسانی که این روزها پرچم اوکراین را در میادین و خیابان‌های گرجستان در دست دارند تشکر کنم. می خواهم از سرود ملی ما که در تفلیس پخش شد تشکر کنم. این احترام به اوکراین است و من می خواهم احترام صمیمانه خود را برای گرجستان ابراز کنم.

یکی از منتقدان گرجستان، واختانگ بریکاشویلی، گفت که بسیاری از دوستانش قبلا کشور را ترک کرده اند، زیرا از کاری که دولت انجام می دهد خوششان نمی آید.

او گفت: “این همان چیزی است که در روسیه اتفاق افتاد، آنچه در سال 2012 آغاز شد و تا کنون ادامه دارد … این پیش نویس قانون، که حتی بدتر از قانون روسیه است.”

«اگر آنها ما را شکست دهند، تنها گزینه ای که برای ما باقی می ماند این است که کشور را ترک کنیم یا بدون اینکه چیزی بگوییم بمیریم. ما این آینده را نمی خواهیم این قبلاً در روسیه اتفاق افتاده است و ما نمی‌خواهیم این اتفاق در گرجستان رخ دهد.»

در واشنگتن، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه با معترضان ابراز همبستگی کرد. پرایس گفت: “ما از دولت گرجستان می خواهیم که به آزادی تجمعات مسالمت آمیز و اعتراضات مسالمت آمیز احترام بگذارد.” ما در کنار مردم گرجستان و آرزوهایی که آنها دارند می ایستیم.

سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهور گرجستان، شامگاه سه‌شنبه گفت که قصد دارد در صورتی که این قانون از روی میزش عبور کند، وتو کند. با این حال، مجلس می تواند وتوی او را لغو کند.

رهبران معترضان روز چهارشنبه از تظاهرکنندگان خواستند تا از بازگشت اعضای پارلمان به ساختمان تا زمان لغو این اقدام جلوگیری کنند.

قرار بود روز پنجشنبه درباره آن بحث شود، اما رسانه های محلی گزارش دادند که این مناظره به حالت تعلیق درآمده است. رئیس مجلس شالوا پاپواشویلی روز چهارشنبه خواستار ارزیابی این اقدام توسط کمیسیون قانون اساسی وین شورای اروپا، نهاد برجسته حقوق بشر در قاره شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لابی‌ها در بازنگری 80 میلیارد دلاری IRS بایدن از بین بروند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، واشنگتن – بازنگری 80 میلیارد دلاری دولت …