طرح بازنگری قضایی اسرائیل بحث را در میان یهودیان آمریکایی برانگیخت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – تلاش دولت اسرائیل برای تضعیف قوه قضاییه این کشور، که منتقدان آن را تهدیدی برای پایه‌های دموکراتیک کشور می‌خوانند، اعتراض شدید رهبران و سازمان‌های یهودی آمریکا، از جمله سازمان‌هایی که عموماً از اظهارنظر درباره سیاست‌های داخلی اسرائیل اجتناب می‌کنند، برانگیخته است.

هشدار در داخل ایالات متحده منعکس کننده نگرانی فزاینده در میان شخصیت های سیاسی و مذهبی برجسته یهودی است – نه فقط در مورد محتوای این پیشنهاد، بلکه در مورد تأثیر بالقوه آن بر روابط ایالات متحده و اسرائیل در زمانی که نظرسنجی ها نشان می دهد که اسرائیل در حال از دست دادن حمایت در میان است. جوانان آمریکایی چون سیاست آن به سمت راست می رود.

این واکنش، از دفاتر واشنگتن گرفته تا کنیسه‌های محله و تظاهرات در برخی شهرهای آمریکا، فشار عمومی بر رئیس جمهور بایدن را نیز افزایش می‌دهد که دفاع از دموکراسی در خارج از کشور را یکی از اولویت‌های خود خوانده است. دولت بایدن آشکارا از این طرح انتقاد نکرده است، در عوض به طور گسترده ارزش های دموکراتیک و اجماع را تشویق می کند.

پیشنهاد نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، از جمله به پارلمان اسرائیل اجازه می‌دهد تا تصمیمات دادگاه عالی را با اکثریت یک رای رد کند و همچنین به دولت قدرت انتصاب قضات را می‌دهد. برای حامیان دولت، تغییراتی که در پارلمان اعمال می کند راهی برای مهار نفوذ قضات غیر منتخب است.

اما منتقدان می‌گویند این بازنگری یکی از معدود بررسی‌های مربوط به بیش از حد دولت را حذف می‌کند و آقای نتانیاهو را از اتهامات متعدد فساد مصون می‌دارد. صدها هزار اسرائیلی به خیابان‌ها ریخته‌اند و آقای نتانیاهو را به یک بازی قدرت بی‌سابقه در کشوری که به‌عنوان دموکراسی در حال رشد در خاورمیانه ستایش می‌شود، متهم کردند.

در ایالات متحده، انتقادها عمدتاً در امتداد خطوط سیاسی تقسیم می‌شود و دموکرات‌ها و مترقی‌ها تمایل بیشتری نسبت به محافظه‌کاران دارند. اما این نگرانی‌ها به طور فزاینده‌ای از سوی میانه‌روهای سیاسی و گروه‌های غیرحزبی ناشی می‌شود که عموماً از بحث‌های تفرقه‌انگیز درباره اسرائیل خودداری کرده‌اند.

بیش از 80 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نامه ای را امضا کرده اند که قصد دارند روز پنجشنبه برای آقای بایدن ارسال کنند و از او خواسته اند “از همه ابزارهای دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از آسیب بیشتر دولت فعلی اسرائیل به نهادهای دموکراتیک این کشور استفاده کند.” فعالان در واشنگتن همچنین قصد دارند به سخنرانی هفته آینده وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ، یکی از حامیان کلیدی تغییر قضایی اعتراض کنند که اخیراً به دلیل بیان اینکه یک روستای فلسطینی باید “محو شود” محکومیت بین المللی را برانگیخته است.

خاخام شارون بروس ماه گذشته در لس آنجلس خطبه‌ای با عنوان «اشک‌های صهیون» ایراد کرد و در آن از جماعت خود خواست که «از طریق یک انقلاب نخوابند» و «رژیم غیرلیبرال و فوق‌ناسیونالیست» آقای نتانیاهو را به چالش بکشند. در شهر نیویورک، مایکل آر. بلومبرگ، شهردار سابق، مدافع دیرینه سیاست‌های اسرائیل، مقاله‌ای در روز 5 مارس در نیویورک تایمز نوشت و گفت که آقای نتانیاهو با فشاری که می‌تواند امنیت و اقتصاد اسرائیل را تهدید کند، در حال “مقابله با فاجعه” است. و “همان دموکراسی که کشور بر اساس آن بنا شد.”

ماه گذشته، فدراسیون‌های یهودی آمریکای شمالی، غول بشردوستانه که سالانه 3 میلیارد دلار جمع‌آوری و هزینه می‌کند، و معمولاً هیچ موضعی در قبال سیاست اسرائیل نمی‌گیرد، نامه‌ای سرگشاده به آقای نتانیاهو و یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل ارسال کرد که در آن اعتراض کرد. ایده نادیده گرفتن قضایی و تأیید درخواست رئیس جمهور اسرائیل، اسحاق هرتزوگ، برای سازش و اجماع.

ما می دانیم که هر سیستم کنترل و توازن متفاوت از سیستم های موجود در کشورهای خودمان خواهد بود، اما چنین تغییر چشمگیری در سیستم حکومتی اسرائیل پیامدهای گسترده ای در آمریکای شمالی، هم در جامعه یهودی و هم در سطح وسیع تر خواهد داشت. در این نامه هشدار داده شده است.

آقای نتانیاهو و مدافعانش – از جمله برخی در داخل ایالات متحده – می گویند که تغییرات پیشنهادی توسط آن چیزی که آنها آن را قوه قضاییه فراگیر انتخاب شده توسط نخبگان بوروکرات غیرمنتخب می نامند، تضمین می شود و آمریکایی ها نباید سعی کنند بر سیاست اسرائیل تأثیر بگذارند.

مورتون کلاین، رئیس گروه حمایت غیرانتفاعی سازمان صهیونیستی آمریکا، گفت: «دیوان عالی تنها قدرتی است که افراد سمت چپ مرکز باید احکام مرکز یا راست مرکز را لغو کند». آقای کلاین گفت که یهودیان آمریکایی «لیبرال» و کمتر مذهبی هستند فریاد می زند: این یک فاجعه است! این پایان دموکراسی است! این مسخره است.»

به گفته برخی ناظران، با این حال، رهبران و سازمان‌های یهودی که تمایلی به انتقاد از سیاست‌های اسرائیل نداشته‌اند، اکنون تمایل بیشتری برای صحبت کردن دارند.

هالی سویفر، مدیر اجرایی شورای لیبرال یهودی دموکرات آمریکا، گفت: «این بحران به گونه‌ای متفاوت از بحران‌های گذشته که بیشتر بر مسائل امنیتی متمرکز شده‌اند، در میان یهودیان آمریکا طنین‌انداز می‌کند». این یک بحران حکومت‌داری و دموکراسی است که ما اینجا در ایالات متحده تجربه کرده‌ایم.»

اندکی بیش از نیمی از یهودیان در ایالات متحده خود را اصلاح طلب یا محافظه کار می دانند، شاخه هایی که تمایل دارند کمتر از نظر مذهبی پیروی کنند و کمتر به اسرائیل وابسته باشند.

خاخام ریک جیکوبز، رئیس اتحادیه یهودیت اصلاحات مستقر در نیویورک، دادگاه عالی را به عنوان “پشتیبان” محافظت از حقوق اقلیت ها در اسرائیل، از جمله افراد دگرباشان جنسی و یهودیان اصلاح طلب، که می گویند در حال تجربه تبعیض از سوی حق هستند، توصیف کرد. سیاستمداران جناح بسیاری از اعراب اسراییلی نیز از از دست دادن حمایت ها تحت طرح بازسازی بیم دارند.


چگونه خبرنگاران تایمز سیاست را پوشش می دهند ما به خبرنگاران خود متکی هستیم تا ناظران مستقل باشند. بنابراین، در حالی که کارکنان تایمز ممکن است رأی دهند، آنها مجاز به حمایت یا تبلیغات برای نامزدها یا اهداف سیاسی نیستند. این شامل شرکت در راهپیمایی ها یا راهپیمایی ها در حمایت از یک جنبش یا دادن پول یا جمع آوری پول برای هر نامزد سیاسی یا هدف انتخاباتی است.

خاخام جیکوبز گفت: “دیوان عالی مهمترین حافظ حقوق مدنی و بشر بوده است.”

خاخام بروس در مصاحبه ای در این هفته گفت که بسیاری از یهودیان آمریکایی به فکر افزایش یهودستیزی و فشار از سوی منافع راستگرایان یهودی آمریکایی هستند که می تواند انتقاد عمومی از اسرائیل را دلسرد و مجازات کند. او گفت که برای دهه‌ها، رهبران یهودی آمریکا «بیشتر از ترس و احساس آسیب‌پذیری هدایت می‌شوند تا تعهد اخلاقی واقعی برای صحبت کردن».

با این حال، امروز، در صفوف آن‌ها برخی از ناظران پیشروی یهودی‌ستیز کشور، از جمله آبراهام فاکسمن، مدیر ملی سابق لیگ ضد افترا، که در ماه دسامبر به جروزالم پست گفت که «اگر اسرائیل به یک دموکراسی باز دست بردارد، من پیروز شدم. نمی توان از آن حمایت کرد.»

جاناتان کسلر، بنیانگذار قلب یک ملت، یک گروه مستقر در فلوریدا که در جهت آشتی بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها کار می کند، گفت: «به طور سنتی این تفاوت ها به طور خصوصی بیان می شد. “به نظر می رسد تمایل بیشتری برای انتقال این موارد به صورت عمومی وجود دارد.”

خاخام بروس، که روابط خانوادگی نزدیکی با اسرائیل دارد، یکشنبه را در تظاهراتی در لس آنجلس که توسط سازمان UnXeptable در سال 2020 توسط شهروندان اسرائیلی ساکن در منطقه سانفرانسیسکو که از چرخش کشور خود به سمت راست ایجاد شده بود، گذراند..

حتی در بحبوحه طوفان، برخی از برجسته‌ترین رهبران یهودی آمریکا از انتقاد از ائتلاف حکومتی افراطی ملی‌گرای جدید آقای نتانیاهو خودداری کرده‌اند.

ویلیام داروف، مدیر اجرایی کنفرانس رؤسای سازمان‌های بزرگ یهودی آمریکا، هفته گذشته در جروزالم پست نوشت که گروه او «نگران لحن بحث و عدم احترام» است، بدون اینکه بازیگران خاصی را مقصر بداند. وی همچنین ابراز نگرانی کرد که “دشمنان اسرائیل غرغر می کنند، خود را به هر انتقادی مسلح می کنند و از اختلافات عمومی ما خوشحال می شوند.”

کمیته روابط عمومی آمریکا اسرائیل، یک سازمان مستقر در واشنگتن که از سیاست‌های دولت آمریکا در حمایت از اسرائیل حمایت می‌کند، نیز از بررسی اصل موضوع خودداری کرد و گفت که تمرکز آن بر امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات دشمنانی مانند ایران است. مارشال ویتمن، سخنگوی آیپک، گفت که «مناظره شدید» که در اسرائیل در جریان است، «بازتابی از دموکراسی قوی دولت یهود است».

مشخص نیست که آیا هیاهوی کنونی ممکن است دولت بایدن را تحریک کند یا خیر.

هنگامی که آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه از اورشلیم در ژانویه بازدید کرد، به طور کلی در مورد ارزش‌های دموکراتیک مشترک بین ایالات متحده و اسرائیل و اهمیت حکومت «بر اساس اجماع» صحبت کرد.

حتی این سخنان توسط برخی از تندروهای دولت آقای نتانیاهو به عنوان دخالت غیرقابل قبول آمریکا در سیاست اسرائیل محکوم شد.

برخی از مدافعان آقای نتانیاهو گفتند که بهتر است واشنگتن در این مورد به طور کامل سکوت کند.

مت گفت: «همانطور که برای یک کشور خارجی مناسب نیست که به سنای ایالات متحده بگوید که آیا قضات دیوان عالی می توانند ابطال شوند، اصلاحات قضایی یک موضوع مستقل اسرائیل است که نباید تابع خواسته ها و هوس های جامعه یهودی آمریکا باشد.» بروکس، مدیر اجرایی ائتلاف یهودیان جمهوریخواه مستقر در واشنگتن.

ایروینگ لبوویکس، رئیس مشترک Am Echad، یک سازمان یهودی ارتدوکس که به گفته او مخالف تغییرات پیشنهادی نیست، گفت: دستور کار تضعیف دولت فعلی است. او گفت که این اعتراضات عمدتاً توسط یهودیان سکولار هدایت می شد که آنها را نگران تغییر جمعیت شناسی در اسرائیلی خواند که از نظر مذهبی محافظه کارتر می شود.

به گفته برخی مترقیان، یکی از عوامل کلیدی که عمدتاً در این بحث گم شده است، وضعیت فلسطینی ها است که بسیاری از کارشناسان نگرانند که در میان افزایش خشونت ها در اسرائیل و کرانه باختری، انتفاضه دیگری را به راه بیندازند.

جرمی بن آمی، رئیس گروه لابی لیبرال واشنگتن جی استریت، که قویاً از توافق صلح با فلسطینی ها حمایت می کند، استدلال می کند که طرح بازنگری قضایی ناشی از تمایل به “خروج دادگاه از سر راه” راست است. هدف این جناح از الحاق و کنترل سرزمین‌های فلسطینی، عاملی است که منتقدان باید شفاف‌تر بیان کنند.

یکی از محققین و فعالان فلسطینی، نورا عرکات، دانشیار دانشگاه راتگرز، گفت که از این مناظره به عنوان “گوه ای در وفاداری آمریکا به اسرائیل” استقبال می کند که ممکن است منجر به سیاست های مطلوب تری برای فلسطینی ها شود. اما او گفت که بحث این ایده را نادیده می گیرد که فلسطینی ها مدت هاست از دموکراسی واقعی محروم بوده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …