منابع می گویند که بریتانیا از قرارداد زیردریایی هسته ای با استرالیا رونمایی می کند | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک مشتاق به وزیران گفته است که در هفته آینده هنگامی که به سن دیگو سفر می کند تا از توافقنامه تامین زیردریایی های هسته ای به استرالیا به عنوان بخشی از پیمان Aukus با ایالات متحده رونمایی کند، انتظار یک نتیجه مثبت را داشته باشند.

چندین منبع گفتند که بر این باورند که بریتانیا در پیشنهاد خود برای فروش زیردریایی‌های هسته‌ای طراحی شده توسط بریتانیا به استرالیا موفق بوده است، توافقی که از آینده طولانی‌مدت کارخانه کشتی‌سازی در بارو-این-فورنس محافظت می‌کند.

یکی از وزیران ارشد گفت که سوناک به همکارانش گفته است که از نتیجه مذاکرات خوشحال شده است، مذاکراتی که به مدت 18 ماه ادامه دارد و بر اساس زیردریایی‌های کلاس Astute یا ویرجینیا، استرالیا را با انتخاب بین یک طرح بریتانیایی یا آمریکایی انتخاب کرده است. .

«توافق قطعاً راه ما را طی کرده است. نخست‌وزیر وقتی به وزرا می‌گفت، لبخند می‌زد و روی توپ‌های خود می‌پرید.»

یک منبع دوم خارج از دولت که از مذاکرات مطلع است، گفت که به آنها نیز گفته شده است که انتظار موفقیت طراحی بریتانیا را در زمان اعلام توافق در روز دوشنبه داشته باشند، اگرچه هر زیردریایی نهایی نیز از فناوری ایالات متحده استفاده زیادی خواهد کرد.

سوناک قرار است روز دوشنبه برای یک نشست سه جانبه با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا به سواحل غربی سفر کند، جایی که او همچنین انتظار می‌رود که در آنجا از بررسی یکپارچه دفاعی و سیاست خارجی بریتانیا رونمایی کند. با توجه به جنگ در اوکراین.

تامین استرالیا با یک زیردریایی هسته‌ای محور اصلی پیمان دفاعی Aukus بود که در سپتامبر 2021 اعلام شد و ایالات متحده و بریتانیا توافق کردند که فناوری راکتور مخفی را در یک معامله غافلگیرکننده به اشتراک بگذارند، بنابراین کانبرا می‌تواند یک طرح جایگزین با موتور دیزلی را از فرانسه کنار بگذارد. .

یک منبع اشاره کرد که انتظار این بود که استرالیا به طور مشترک بر روی طراحی یک زیردریایی نسل بعدی با بریتانیا کار کند، که از طرح زیردریایی موجود Astute تکامل یافته است، اگرچه ممکن است به دلیل پیچیدگی کار تا دهه 2040 قابل دریا نباشد.

استرالیا هفتمین کشوری خواهد بود که دارای زیردریایی هسته‌ای است، با تکیه بر راکتور اورانیوم غنی‌شده، فناوری نیروی محرکه‌ای که نیروی دریایی دیزلی این کشور را در سطح فناوری با چین قرار می‌دهد.

اما استرالیا، که یک قدرت هسته ای نیست، نیاز به تامین راکتور دارد، اقدامی که پکن معتقد است نقض معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است. سه قدرت Aukus می گویند که اینطور نیست و طبق گفته مقامات استرالیایی که بر این تلاش نظارت دارند، هر رآکتوری “جوش داده شده، سپردار و بسته شده” تامین خواهد شد.

زیردریایی های جدید سلاح هسته ای حمل نمی کنند. اما جیمز اکتون، کارشناس هسته‌ای در بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، گفت که هنوز مشخص نیست که چگونه با زباله‌های هسته‌ای تولید شده توسط راکتورهای پیشران برخورد می‌شود – و اینکه آیا این اتفاق در استرالیا یا بریتانیا یا ایالات متحده خواهد افتاد.

کارشناسان دفاعی می‌گویند زمان لازم برای ساخت زیردریایی‌های جدید به این معنی است که ممکن است برخی تحولات کوتاه‌مدت مرتبط وجود داشته باشد. ایالات متحده مایل است بتواند زیردریایی های هسته ای خود را در استرالیا مستقر کند و گشت زنی در جنوب اقیانوس آرام را آسان تر کند، زیرا به دنبال حفظ برابری دریایی با چین است.

اما گمانه‌زنی‌های دیگری مبنی بر اینکه بریتانیا می‌تواند حتی مایل به فروش یا اجاره دو زیردریایی کلاس Astute باشد که هنوز در بارو، HMS Agincourt و HMS Agamemnon تکمیل نشده‌اند، قابل توجه است. تحلیلگران نیروی دریایی می گویند که ناوگان زیردریایی بریتانیا در حال حاضر گسترش یافته است و نمی تواند کاهش ناگهانی را تحمل کند.

سخنگوی دولت انگلیس گفت: زمانی که همکاری Aukus را در سپتامبر 2021 اعلام کردیم، گفتیم که یک دوره محدوده 18 ماهه برای تعیین مسیر بهینه برای تهیه زیردریایی های هسته ای استرالیا وجود دارد. قرار است نتیجه دوره محدوده به زودی اعلام شود.»

یکی از سخنگویان شماره 10 گفت که آنها نمی توانند از هیچ گونه اطلاعیه آینده جلوگیری کنند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اکران فیلم ترسناک وینی پو در هنگ کنگ لغو شد | هنگ کنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وب سایت های سینمایی اعلام …