“روز تاریک برای دموکراسی گرجستان”: اعتراضات گسترده به لایحه ماموران خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

گرجستانی‌ها روز سه‌شنبه علیه قانون بحث‌برانگیز ماموران خارجی تظاهرات کردند که برخی ادعا کردند آزادی‌ها را در این کشور خفه می‌کند.

پلیس ضد شورش از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش برای متفرق کردن ده ها هزار معترض در خارج از ساختمان پارلمان در تفلیس، پایتخت، استفاده کرد.

این قانون که توسط حزب حاکم رویای گرجستان تهیه شده است، تمام رسانه ها و سازمان های غیردولتی را که 20 درصد بودجه خود را از خارج دریافت می کنند، به عنوان “عامل خارجی” ثبت می کند. این امر آنها را تحت نظارت و تحریم های احتمالی قرار می دهد.

جامعه مدنی، رسانه‌ها و تحلیلگران این کشور آن را مورد انتقاد قرار داده‌اند و می‌گویند که این موضوع “تخریب دموکراسی گرجستان” را تهدید می‌کند.

مقامات ادعا کرده اند که این قانون برای بهبود شفافیت ضروری است.

در تظاهرات شامگاه سه شنبه 66 نفر از جمله زوراب جاپاریدزه رهبر مخالفان دستگیر شدند و 50 افسر پلیس زخمی شدند.

معترضان همچنین گزارش دادند که تعدادی از افسران در حال خندیدن هنگام پراکنده کردن جمعیت دیده می شوند.

سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای غربی نیز این قانون را محکوم کرده‌اند و اتحادیه اروپا به گرجستان هشدار داد که می‌تواند جاه‌طلبی‌های این کشور در اتحادیه اروپا را مختل کند.

روز سه شنبه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این قانون را “تحول بسیار بدی برای گرجستان و مردم آن” توصیف کرد.

وی افزود: «اتحادیه اروپا از گرجستان می‌خواهد که به تعهد خود در زمینه ارتقای دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر پایبند باشد و حق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز را یادآوری می‌کند.

وزرای خارجه چندین کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله کشورهای بالتیک، نگرانی‌ها در مورد قانون عامل خارجی را تکرار کردند و از گرجستان خواستند از اصول “دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر” حمایت کند.

در روزهای اخیر در حالی که این قانون در حال بحث و بررسی است، درگیری هایی در مجلس رخ داده است.

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور گرجستان، گفته است که این لایحه را وتو خواهد کرد، اگرچه پارلمان می تواند وتوهای ریاست جمهوری را نادیده بگیرد.

خاتیا دکانوئیدزه، یکی از اعضای اپوزیسیون راهپیمایی جنبش ملی، به مجلس گفت: “همه باید درک کنند که نجات کشور ما، نجات نسل جوان ما، نجات آینده ما تنها از طریق مسیر اروپایی است.”

این لایحه که مخالفان آن را قانونی به سبک روسی نامیدند، تصویب اولیه را در پارلمان دریافت کرد.

در روسیه، از قانون ماموران خارجی برای ساکت کردن سازمان ها و خبرگزاری هایی که از دولت انتقاد می کردند استفاده شده است.

معترضان شب گذشته با شعار «نه به قانون روسیه» هر دو ورودی ساختمان پارلمان را مسدود کردند. “روس ها!” “بردگان!”

در حالی که این لایحه در روز سه شنبه در حال بررسی بود، سفارت ایالات متحده در بیانیه ای گفت که این طرح “سوالات واقعی را در مورد تعهد حزب حاکم به ادغام یورو-آتلانتیک” مطرح کرده است.

آنها گفتند: “امروز روز سیاهی برای دموکراسی گرجستان است. پیشبرد این قوانین الهام گرفته شده از کرملین توسط پارلمان با تمایل آشکار مردم گرجستان برای یکپارچگی اروپایی و توسعه دموکراتیک آن ناسازگار است.”

ایراکلی کوباخیدزه، رئیس رویای گرجستان، پس از ناآرامی ها از پیش نویس قانون دفاع کرد.

او گفت که مردم با “اطلاعات نادرست” گمراه شده اند و از قانون به عنوان ضروری دفاع می کنند تا مشخص شود که چه کسی از کسانی که از کلیسای ارتدکس گرجستان انتقاد می کنند، حمایت مالی می کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سفیر روسیه مدعی شد که روسیه کودکان اوکراینی را «در صورت امن بودن» باز می گرداند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نماینده این کشور در سازمان ملل …