پنتاگون از اشتراک مدارک جنایات جنگی احتمالی روسیه با دادگاه لاهه جلوگیری کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – به گفته مقامات فعلی و سابق که در این مورد مطلع شده اند، پنتاگون مانع از به اشتراک گذاشتن مدارک دولت بایدن با دادگاه کیفری بین المللی در لاهه می شود که توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا درباره جنایات روسیه در اوکراین جمع آوری شده است.

رهبران نظامی آمریکا با کمک به دادگاه برای تحقیق در مورد روس‌ها مخالفند، زیرا آنها از ایجاد سابقه‌ای که ممکن است زمینه را برای محاکمه آمریکایی‌ها هموار کند، بیم دارند. مقامات گفتند که بقیه دولت، از جمله آژانس های اطلاعاتی و وزارت امور خارجه و دادگستری، طرفدار به اشتراک گذاشتن شواهد با دادگاه هستند.

مقامات گفتند که بایدن هنوز نتوانسته این بن بست را حل کند.

گفته می شود که این شواهد شامل جزئیات مربوط به تحقیقاتی است که کریم خان، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین المللی، پس از حمله روسیه به اوکراین یک سال پیش آغاز کرد. بر اساس گزارش ها، این اطلاعات حاوی مطالبی درباره تصمیمات مقامات روسی برای هدف قرار دادن عمدی زیرساخت های غیرنظامی و ربودن هزاران کودک اوکراینی از سرزمین های اشغالی است.

در ماه دسامبر، کنگره محدودیت‌های قانونی طولانی‌مدت در مورد کمک آمریکا به دادگاه را اصلاح کرد و به ایالات متحده اجازه داد تا در تحقیقات و محاکمه‌های نهایی مربوط به جنگ در اوکراین کمک کند. اما در داخل دولت بایدن، مناقشه سیاسی بر سر انجام این کار همچنان پشت درهای بسته ادامه دارد.

مقامات گفتند که شورای امنیت ملی در 3 فوریه در تلاش برای حل این اختلاف، جلسه “کمیته اصلی” در سطح کابینه را تشکیل داد، اما وزیر دفاع لوید جی آستین سوم به مخالفت خود ادامه داد. مقامات گفتند که آقای بایدن هنوز تصمیمی نگرفته است.

اکثر افرادی که این اختلافات داخلی را توصیف کردند، به شرط ناشناس ماندن، این کار را انجام دادند تا در مورد بحث های حساس بحث کنند.

اما سناتور لیندسی گراهام، جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، که سال گذشته به کنگره برای کاهش محدودیت‌ها برای کمک به دادگاه کیفری بین‌المللی کمک کرد، پارامترهای اختلاف را تأیید کرد و وزارت دفاع را به دلیل بی‌میلی آن مقصر دانست.

آقای گراهام گفت: “وزارت دفاع با تغییرات قانونی مخالفت کرد – این تغییرات به طور قاطع تصویب شد – و آنها اکنون در تلاش هستند تا متن و روح قانون را تضعیف کنند.” “به نظر من DOD کودک مشکل اینجاست و هر چه زودتر بتوانیم اطلاعات را به دست ICC برسانیم، وضعیت جهان بهتر خواهد بود.”

نمایندگان پنتاگون، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و دفتر مدیر اطلاعات ملی از اظهار نظر خودداری کردند یا به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی، بیانیه ای ارائه کرد که به مخالفت پنتاگون با اشتراک مدارک اشاره نکرد. اما او گفت که دولت “از طیف وسیعی از تحقیقات برای شناسایی و پاسخگویی به کسانی که مسئول جنایات جنگی روسیه هستند، از جمله از طریق دادستان های اوکراین، سازمان ملل “و دادگاه کیفری بین المللی و دیگران” حمایت می کند.

وی گفت: «نیروهای روسی در اوکراین مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده‌اند و مردم اوکراین شایسته عدالت هستند» و افزود: «ما همچنین برای افشای جنایات روسیه در اوکراین تلاش می‌کنیم تا جهان ببیند نیروهای روسیه چه می‌کنند. ”

دادگاه کیفری بین‌المللی دو دهه پیش به‌عنوان محل ثابتی برای بررسی جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت بر اساس معاهده‌ای در سال 1998 به نام اساسنامه رم ایجاد شد. در گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد دادگاه‌های موقتی را برای رسیدگی به جنایات در مکان‌هایی مانند یوگسلاوی سابق و رواندا تأسیس کرده بود.

بسیاری از دموکراسی ها از جمله متحدان نزدیک آمریکا مانند بریتانیا به دادگاه کیفری بین المللی پیوستند. اما ایالات متحده مدتهاست که فاصله خود را حفظ کرده است، زیرا نگران این است که دادگاه روزی بتواند آمریکایی ها را محاکمه کند.


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بوده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

دولت‌های هر دو طرف همچنین این موضع را اتخاذ کرده‌اند که دادگاه نباید صلاحیت صلاحیت خود را بر اتباع کشورهایی که طرف معاهده نیستند، مانند ایالات متحده و روسیه اعمال کند – حتی زمانی که جنایات جنگی ادعایی در قلمرو یک کشور اتفاق افتاده باشد. کشوری که این کار را انجام داد، مانند اوکراین و افغانستان.

رئیس جمهور بیل کلینتون اساسنامه رم را در سال 2000 امضا کرد، اما با ناقص خواندن آن، آن را برای تصویب به سنا ارسال نکرد. در سال 2002، رئیس جمهور جورج دبلیو بوش اساساً آن امضا را پس گرفت. کنگره به نوبه خود قوانینی را در سالهای 1999 و 2002 وضع کرد که حمایت دولت از دادگاه را محدود می کرد.

با این حال، در پایان دولت بوش، وزارت امور خارجه اعلام کرد که ایالات متحده “واقعیت” دادگاه را پذیرفته و اذعان کرد که “از حمایت بین المللی زیادی برخوردار است.” و دولت اوباما با اهدای جوایزی برای دستگیری جنگسالاران فراری در آفریقا که دادگاه متهم کرده بود، گامی در جهت کمک به دادگاه برداشت.

با این حال، در سال 2017، دادستان ارشد دادگاه در آن زمان تلاش کرد تا شکنجه زندانیان تروریسم در دوران دولت بوش را به عنوان بخشی از نگاه بزرگتر به جنگ افغانستان بررسی کند. در پاسخ، دولت ترامپ تحریم هایی را علیه پرسنل دادگاه اعمال کرد و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آن را فاسد خواند.

در سال 2021، زمانی که دولت بایدن آن تحریم ها را لغو کرد و جناب خان که به تازگی به عنوان دادستان منصوب شده بود، تحقیقات را کنار گذاشت، گرم شدن آب بازگشت. سپس روسیه در سال گذشته به اوکراین حمله کرد، و باعث شد که هر دو حزب، رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه و سایر افراد در زنجیره فرماندهی نظامی او را مورد بازخواست قرار دهند – و بحث هایی را در داخل دولت و کنگره در مورد اینکه آیا و چگونه به دادگاه کمک کنند، به راه انداخت.

در اواخر دسامبر، قانونگذاران دو قانون را با هدف افزایش شانس پاسخگویی روس ها به خاطر جنایات جنگی در اوکراین تصویب کردند.

یکی از آنها لایحه مستقلی بود که صلاحیت دادستان های آمریکایی را برای متهم کردن خارجی ها به دلیل جنایات جنگی ارتکابی در خارج از کشور گسترش می داد. ماده دیگر، ماده ای در مورد دیوان کیفری بین المللی که در لایحه بودجه های کلان کنگره که در اواخر دسامبر تصویب شد، در آن زمان مورد توجه کمی قرار گرفت.

اما آن شرط قابل توجه بود. در حالی که دولت ایالات متحده همچنان از ارائه بودجه و کمک های خاص دیگر به دادگاه منع شده است، کنگره استثنایی ایجاد کرد که به آن اجازه می دهد در “تحقیقات و پیگرد قانونی اتباع خارجی مرتبط با وضعیت اوکراین، از جمله برای حمایت از قربانیان و شاهدان” کمک کند.

علیرغم آن تغییر قانونی و سیگنال حمایت کنگره، پنتاگون محکم ایستاده است که ایالات متحده نباید به دادگاه کیفری بین‌المللی کمک کند تا از روس‌ها به دلیل اقدامات آنها در اوکراین تحقیق کند، زیرا روسیه یکی از طرف‌های معاهده‌ای نیست که دادگاه را تأسیس کرده است.

این مقاومت هم در داخل و هم در خارج از قوه مجریه مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی از متخصصان حقوقی معتقدند که دستیابی به این موقعیت سود کمی دارد زیرا بقیه جهان اساساً این تفسیر را رد می کنند.

آنها استدلال می کنند که ایالات متحده از تلاش فرضی برای محاکمه یک آمریکایی با استفاده از یک استدلال محدودتر، حمایت بیشتری را به دست خواهد آورد: اینکه طبق این معاهده، دادگاه فقط باید برای کشورهایی استفاده شود که فاقد سیستم قضایی کارآمد تحقیقاتی قادر به رسیدگی به جنایات جدی بین المللی هستند. شهروندان آنها هستند و ایالات متحده واجد شرایط نیست.

جان بلینگر، وکیل ارشد سابق شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه در دولت بوش، استدلال می‌کند که اگر دادگاه تلاش کند یک آمریکایی را تحت تعقیب قرار دهد، «ما متحدان بیشتری خواهیم داشت که با استدلال محدودتر موافق هستند تا استدلال گسترده‌تر. ” وی افزود، پنتاگون باید در مورد مزایای بالقوه کمک به دادگاه تجدید نظر کند.

من همچنین فکر می‌کنم وزارت دفاع باید به دادگاه بین‌المللی کیفری بین‌المللی نگاه کند نه صرفاً در جنبه‌های تدافعی – چگونه ممکن است ما را خراب کند – بلکه چگونه می‌توانیم از دیوان کیفری بین‌المللی، جانشین دادگاه نورنبرگ، به عنوان ابزاری برای تحقیق و پیگرد جنگ روسیه استفاده کنیم. جنایات،» آقای بلینگر افزود.

آقای گراهام گفت که بقیه دولت با به اشتراک گذاشتن مدارک موافقت کرده اند و از پنتاگون ناامید شده اند. او خاطرنشان کرد که در مورد این موضوع با دادستان کل مریک بی. گارلند صحبت کرده است که در دیدار هفته گذشته از لویو تعهد خود را برای کمک به دادستان اوکراین برای پیگیری جنایات جنگی روسیه تکرار کرد.

آقای گراهام گفت، رهبران پنتاگون “نگرانی‌های خود را مطرح کرده‌اند، و آنها نامشروع نیستند، اما من فکر می‌کنم در مجموع آنچه ما در قانون انجام دادیم راهی است که باید طی شود و از آنها می‌خواهم به آنچه ما انجام دادیم احترام بگذارند.”

وی افزود: ما این کار را با دولت انجام دادیم. “این یک تلاش مشترک بود.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

منچسترسیتی – لیورپول: لیگ برتر – زنده | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …