دادگاه رواندا راننده سرعت غیر مجاز را 920 دلار به دلیل مرگ روزنامه نگار مبارز جریمه کرد | رواندا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک راننده رواندایی به دلیل قتل غیرعمد به دلیل قتل یک روزنامه نگار برجسته که از دولت انتقاد می کرد، به پرداخت یک میلیون فرانک رواندا (920 دلار) جریمه شد.

جان ویلیامز نتوالی، سردبیر روزنامه کرونیکلز، در 18 ژانویه زمانی که یک وسیله نقلیه با سرعت زیاد به موتورسیکلتی که او سوار بر سرنشین بود برخورد کرد، کشته شد.

دادگاه در کیگالی گفت که راننده به نام مویس امانوئل باگیریشیا “اعتراف به گناه کرد و از این تصادف عذرخواهی کرد”.

قاضی گفت: «او اعتراف کرد که نتوالی را زمانی که بیش از حد سرعت و خسته بود کشته است.»

او به دادگاه ابتدایی کاگاراما گفت: «دادگاه او را به پرداخت 500000 فرانک رواندا برای هر یک از این دو جنایت محکوم می کند، جایی که نه باگیریشیا و نه دادستانی در آن حضور نداشتند.

این دادگاه تا اواخر روز سه شنبه برای علنی علنی نبود و تعدادی از روزنامه نگاران برای تماشای قرائت حکم دعوت شدند.

نتوالی که در طول دو دهه فعالیت خود به عنوان روزنامه نگار بارها دستگیر شده بود، صاحب کانال تلویزیونی Pax در یوتیوب بود که خود را به عنوان یک رسانه نادر برای گزارش انتقادی در رواندا معرفی کرده بود.

ده‌ها گروه حقوقی و رسانه‌ای از رواندا خواسته‌اند تا تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه‌ای در مورد مرگ این روزنامه‌نگار ۴۴ ساله انجام دهد.

دیده بان حقوق بشر ماه گذشته اعلام کرد که نتوالی به دلیل گزارش های تحقیقاتی خود مرتباً در رسانه های طرفدار دولت مورد تهدید و حمله قرار گرفته است.

رسانه‌ها در رواندا به شدت تحت کنترل هستند و روزنامه‌نگاران منتقد رئیس‌جمهور، پل کاگامه، و حزب حاکم او در طول تقریباً 30 سال قدرت او زندانی، ناپدید یا مرده‌اند.

رسانه های این کشور نقش اصلی را در دامن زدن به نفرت نژادی قبل از نسل کشی سال 1994 ایفا کردند که منجر به کشته شدن 800000 توتسی عمدتاً قومی در یک قتل عام 100 روزه شد.

گزارشگران بدون مرز (RSF)، یک ناظر رسانه ای، می گوید که کاگامه از حافظه جمعی رواندا از نسل کشی برای توجیه کنترل خود بر رسانه ها استفاده می کند.

رواندا در شاخص آزادی مطبوعات RSF در بین 180 کشور در رتبه 136 قرار دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 26 مارس – ظهر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 26/03/2023 – 12:27 …