در کوپر یونیون، یک نمایش طراحی روسی در یک آتش متقابل سیاسی گرفتار شد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، کنسرت‌ها، نمایشگاه‌ها و اجراها لغو شده‌اند که اغلب شامل هنرمندان سرشناس روسی با دولت رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین می‌شود. اما آخرین رویدادی که به تعویق افتاد و مورد بحث قرار گرفت تا حدودی متفاوت بود: نمایشگاه معماری در اتحادیه کوپر در نیویورک.

در 25 ژانویه، ساعاتی قبل از افتتاح یک نمایشگاه دانشجویی با عنوان “وخوتماس: آزمایشگاه آوانگارد، 1920-1930” – یک نمایش ساده در یک گالری واحد در مورد موضوعی محدود و به ظاهر غیرسیاسی – اتحادیه کوپر به طور ناگهانی به تعویق افتاد. نمایشگاه، بدون تضمین بازگرداندن آن. تا روز دوشنبه، پس از صدها امضا در نامه اعتراضی دانشگاهیان و دانشجویان، مدرسه از موضع خود عقب نشینی کرد.

به مدت سه سال، دانشجویان به رهبری آنا بوکوف، معمار و دستیار استادیار آموزش دیده در هاروارد، صدها ساعت را صرف آماده‌سازی نمایشگاه موردانتظار درباره مسابقه روسیه با باهاوس کرده بودند، مدرسه‌ای کاملاً نوآورانه که یک قرن پیش معماری جدید پویا را اختراع کرد. فرم هایی برای کشور پس از انقلاب

اما اتحادیه کوپر در “اوکراین کوچک” مرکز شهر است، و با ادامه جنگ و منشأ وخوتماس به عنوان یک موسسه روسی، برخی زمان برگزاری نمایشگاه را زیر سوال بردند و گفتند که این مدرسه از نظر فرهنگی نسبت به همسایگان اوکراینی خود حساس نیست.

چهار روز قبل از اعلام تعویق، یک مقاله نظری با عنوان «اتحادیه کوپر معماری روسیه را ترویج می‌کند. چرا؟” در انجمن آنلاین Archinect، نوشته پدر Anker، استاد تاریخ علم در دانشگاه نیویورک ظاهر شد. آنکر نوشت: “من معتقدم اتحادیه کوپر باید این نمایشگاه را خاتمه دهد و دوره های خود را در مورد معماری شوروی و روسیه متوقف کند.” برای پنهان کردن جنایات جنگی، شرکای روسی در نیویورک تمام تلاش خود را می‌کنند تا ملت خود را به عنوان پناه‌دهنده فرهنگ ابروها بدرخشند.» وی افزود: «به آن «قدرت نرم» می گویند.

هیلی ایبر، سرپرست دانشکده معماری کوپر یونیون، در اطلاعیه‌ای در وب‌سایت اتحادیه کوپر درباره به تعویق افتادن نمایش، گفت که این مؤسسه به «زمان و مکان» نیاز دارد تا «تصمیم آگاهانه‌ای برای حرکت رو به جلو» بگیرد. مهم است که در همبستگی با مردم اوکراین و اعضای جامعه اوکراینی خودمان بایستیم، زیرا گام‌های بعدی خود را با دقت بررسی می‌کنیم.»

اما ایبر اهمیت وخوتماس را تأیید کرد و خاطرنشان کرد که مدرسه مسکو، بدون شهریه، «اولین تلاش عمده برای دموکراتیک کردن آموزش طراحی» بود، و «روش‌های آموزشی جهانی» آن مبتنی بر اکتشافات علمی و آزمایش‌های هنری بود – مأموریتی که به موازات آن است. اتحادیه کوپر.» وخوتماس (مخفف، با تلفظ v-who-temaas) توسط استالین برچیده شد.

این به تعویق افتادن طوفانی از بحث در مورد لغو فرهنگی در جامعه دانشگاهی بزرگتر به راه انداخت و بیش از 750 دانش پژوه، معلم و دانشجو نامه اعتراضی خطاب به لورا اسپارکس، رئیس اتحادیه کوپر و ایبر را امضا کردند. این نامه که در وب‌سایت Art & Education منتشر شده است، «همبستگی کامل» خود را با مردم اوکراین و مخالفت با «تهاجم غیرموجه و وحشیانه روسیه» اعلام کرده است. اما در ادامه، قطعه Archinect را «مقاله ای مشکوک فکری» خواند و از «تصمیم لحظه آخری برای به تعویق انداختن نامحدود افتتاحیه نمایشگاه» انتقاد کرد. (این توسط رم کولهاس، معمار، دبورا برک، رئیس دانشکده معماری دانشگاه ییل، و بئاتریز کولومینا، استاد معماری در دانشگاه پرینستون و دیگران امضا شده است.)

آنکر در مصاحبه ای گفت که او این نمایش را ندیده و در واقع نمی داند در آن چه چیزی وجود دارد، و موضوع برنامه را در یک رویارویی ناهار با همسایگان اوکراینی در میدان کوپر یونیون مطرح کرده است. هفته قبل او گفت نگرانی آنها منجر به این مقاله شد.

او در ایمیلی نوشت: «سعی کنید در کنار همسایگان اتحادیه کوپر در دهکده اوکراینی بنشینید. خشم و درد عاطفی آنها را احساس کنید.

آندری دوبریانسکی، مدیر ارتباطات کمیته کنگره اوکراین آمریکا، با ده ها هزار عضو، گفت که قبل از تاریخ افتتاحیه حدود 10 پیام مرتبط با نمایش دریافت کرده است و نگرانی خود را به اتحادیه کوپر ابراز کرد.

او در گفت‌وگوی تلفنی گفت: «ما از سازمان‌دهندگان نمایشگاه می‌خواهیم که در جریان یک اقدام نسل‌کشی، کمی نجابت داشته باشند و بگویند، شاید الان این کار را انجام ندهیم.» او نیز مانند انکر گفت که محتوای نمایش را نمی‌داند، اما دیدگاه آن «روس محور» است و بنابراین لزوماً «هنر و آرمان‌ها را از طریق دیدگاه استعمارگر و امپراتوری روسیه» در ریشه جنگ کنونی ارائه می‌کند.

ژان لوئیس کوهن، استاد دانشگاه نیویورک و مورخ معماری که از سال 1978 در مورد وخوتماس نوشته است – او مشاور پایان نامه بوکوف بود – درگیر بودن این نمایش با امپریالیسم شوروی را مناقشه می کند.

او در یک مصاحبه تلفنی گفت: “من فکر نمی کنم شما بتوانید بین این نسخه از آوانگارد و امپریالیسم روسیه ارتباطی برقرار کنید.” او خاطرنشان کرد که رژیم استالین به همان اندازه برای جنبش‌های ملی مستقل و نهادهای آزاداندیشی مانند وخوتماس سرکوب می‌کرد. اساتید و دانشجویان آن طرد شدند و نمرات آن به گولاگ ها فرستاده شد. عده ای اعدام شدند. دولت شوروی وخوتماس را حذف کرد.

“پس پوشکین را از کتابخانه ها بیرون می آورید؟ کنسرت های چایکوفسکی را کنسل می کنی؟ چخوف را اجرا نمی کنی؟ کوهن پرسید. “این یک موضع دگماتیک و سفت و سخت است که من شخصاً با آن موافق نیستم.”

کوهن اضافه کرد که مدرسه طراحی کاملاً روسی نیست: در وخوتماس دانش آموزان و معلمان اوکراینی زیادی به همراه یهودیان، ارمنی ها، تاتارها و سایر اقوام وجود داشتند.

نظر اصلی انکر این نمایش را به خود پوتین گره زد – از طریق بوکوف، دختر یک معمار برجسته مسکو. آنکر ادعا کرد – همانطور که معلوم شد – به اشتباه – پدر بوکوف، آندری بوکوف، “یکی از افراد خودی مشهور پوتین است که نفوذ فوق العاده ای دارد.” در مقاله و مصاحبه تلفنی متعاقب آن، آنکر اظهار داشت که کتاب متصدی سال 2021، “آوانگارد به عنوان روش: وخوتماس و آموزش فضا، 1920-1930” به دلیل موقعیت پدرش از دسترسی ممتاز او به آرشیوهای روسیه بهره مند شده است. ساختار قدرت روسیه (اکنون بازنشسته شده و رئیس چندین سازمان حرفه ای بود).

بلافاصله پس از انتشار مقاله خود، یکی از اعضای خانواده بوکوف تهدید کرد که از نشریه و نویسنده به دلیل اظهارات دروغ و افتراآمیز شکایت خواهد کرد. متعاقباً، Archinect یادداشت سردبیری را اضافه کرد که گفته بود “ادعاهایی مبنی بر اینکه متصدی این نمایشگاه، آنا بوکوف، با ولادیمیر پوتین مرتبط است” را حذف کرده است. در ادامه یادداشت آمده است: «همچنین قبل از انتشار فاش نشده بود که نویسنده شخصاً متصدی نمایشگاه را می‌شناسد، که می‌توانست به سوگیری عمدی یا غیرعمدی منجر شود».

بوکوف، که سرپرستی این نمایش را به همراه استیون هیلیر، مدیر آرشیو معماری، برعهده داشت، می‌گوید که 95 درصد از تحقیقات او در کتابخانه‌های ییل و در منابع باز انجام شده است.

کتی پاپکین، پروفسور ممتاز زبان روسی در دانشگاه کلمبیا، نیز انگیزه های این مقاله را زیر سوال برد. او در ادامه گفت: “کارزار بدنامی که علیه یکی از اعضای هیات علمی که او را با پوتین و جنگ پوتین مرتبط می کند در این محیط پرتنش انجام شد، چیز بدی نیست.” یک ایمیل.

کوهن که نمایشگاه نصب شده را دیده است، محتویات آن را «مجموعه‌ای از مدل‌های بازسازی‌شده توسط دانش‌آموزان از عکس‌هایی که تجربه آموزشی در وخوتماس بین سال‌های 1922 و 1928 را مستند می‌کنند» توصیف کرد.

او گفت که این آثار نشان دهنده «فرهنگ رادیکال سرکوب شده توسط استالین – و اکنون، از قضا، سرکوب دیگری است، زیرا به نوعی بخشی از روسیه پوتین به حساب می آیند». وی با اشاره به وخوتماس گفت: من نمی‌دانم چرا این افراد باید دو بار مجازات شوند.

روز دوشنبه، پس از مذاکره میان متصدیان، دانشجویان، اساتید و اعضای جامعه اوکراین و اتحادیه کوپر، اتحادیه کوپر اعلام کرد که نمایش را از سر می گیرد. در آوریل، همان مدل‌ها و نمایشگاه‌ها دوباره در گالری نصب می‌شوند، اما با بیانیه‌هایی که داستان یکسانی را از دیدگاه‌های مختلف بیان می‌کنند، مانند راشومون، مجدداً قاب‌بندی می‌شوند تا «این اثر را در چارچوب ژئوپلیتیک وسیع‌تر، چه در آن زمان و چه در حال حاضر، قاب‌بندی کنیم.» بر اساس بیانیه صادر شده توسط اتحادیه کوپر.

پس از دو هفته درگیری‌های آکادمیک، «یک فرآیند چالش‌برانگیز»، متصدی کتاب در ایمیلی نوشت: «از این قطعنامه خوشحالم. دانشجویان اتحادیه کوپر و دانشجویان یک قرن پیش در وخوتماس، اکنون مخاطبانی برای کارهای پیشگامانه خود خواهند داشت. این یک لحظه یادگیری مهم برای همه ما است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 26 مارس – ظهر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 26/03/2023 – 12:27 …