شرایط دشوار تلاش‌های امداد و نجات را پس از زلزله ترکیه و سوریه با رد شدن از 6000 نفر ناکام گذاشت | سوریه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس لرزه ها، دمای یخ زدگی و جاده های آسیب دیده تلاش ها برای مقابله با وضعیت اضطراری بشردوستانه عظیم ناشی از زمین لرزه 7.8 ریشتری روز دوشنبه در جنوب ترکیه و شمال سوریه را که اکنون بیش از 6200 کشته برجای گذاشته و 380000 نفر دیگر را تنها به ترکیه پناه برده است، مختل می کند.

با مشخص شدن ابعاد ویرانی زمین لرزه اولیه – و زلزله دوم 7.7 ریشتری – مقامات ترکیه در 10 استان وضعیت اضطراری اعلام کردند و سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که تعداد قربانیان ممکن است از 20000 تجاوز کند.

تا شامگاه سه شنبه، تعداد قربانیان در ترکیه و سوریه از 6200 نفر گذشت. آژانس مدیریت اضطراری ترکیه اعلام کرد که بیش از 4500 نفر جان خود را از دست داده و حدود 26000 نفر مجروح شده اند.

به گفته وزارت بهداشت سوریه، تعداد کشته شدگان در مناطق تحت کنترل دولت سوریه از 800 نفر گذشت و حدود 1400 زخمی شدند. در شمال غرب سوریه که در کنترل شورشیان است، سازمان نجات اضطراری کلاه سفیدها اعلام کرد که حداقل 900 نفر کشته و بیش از 2300 نفر زخمی شده اند.

نقشه

مردم شهرهای دورافتاده در جنوب ترکیه توصیف کردند که چگونه تلاش‌های امدادی در میان ویرانی منطقه‌ای مرزی که تقریباً 650 مایل را در بر می‌گرفت، به نقطه شکست رسید. در شمال سوریه که تحت کنترل شورشیان است، امدادگران داوطلب گفتند که فاقد سوخت و برخی از ابتدایی‌ترین وسایل مورد نیاز برای بیرون کشیدن کسانی هستند که هنوز در زیر آوار خانه‌هایشان گیر افتاده‌اند.

تعداد نامعلومی از مردم گرفتار شده‌اند و تلاش‌ها برای یافتن بازماندگان به دلیل شرایط سرد ناکام مانده است. اتصال ضعیف اینترنت و جاده‌های آسیب‌دیده بین برخی از شهرهای آسیب‌دیده در جنوب ترکیه که میلیون‌ها نفر در آن زندگی می‌کنند نیز مانع تیم‌های امدادی شده است.

سخنگوی دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) گفت: جریان کمک‌های حیاتی از ترکیه به شمال غرب سوریه صبح روز سه‌شنبه به دلیل آسیب به جاده‌ها و سایر مسائل لجستیکی موقتاً متوقف شده است. وی افزود: ما تصویر روشنی از زمان از سرگیری آن نداریم.

آژانس مدیریت بلایای طبیعی ترکیه اعلام کرد که 11342 گزارش از فروریختن ساختمان – که 5775 مورد تایید شده – دریافت کرده است در حالی که بیش از 8000 نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده اند. به گفته مقامات ترکیه، حدود 380000 نفر در پناهگاه ها یا هتل های دولتی بودند. دیگران به دنبال ایمنی در مراکز خرید، استادیوم ها، مساجد و مراکز اجتماعی بودند.

مورات هارون اونگورن، هماهنگ‌کننده AKUT، بزرگترین سازمان امداد و نجات جامعه مدنی ترکیه، گفت که تلاش‌ها برای رسیدن به آسیب‌دیدگان در جنوب ترکیه به دلیل هوای سرد و شرایط یخبندان و همچنین وسعت منطقه آسیب‌دیده به شدت با مانع مواجه شده است.

ما اغلب زلزله های بزرگ را به عنوان فاجعه تعریف می کنیم. این بیشتر از یک زلزله است، این یک فاجعه است.»

هماهنگ کننده گفت افرادی که زیر آوار گیر افتاده بودند هر ساعت که می گذرد در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند. او گفت: «اطمینان از دریافت کمک مناسب ممکن است در ۷۲ ساعت اول پس از چنین زلزله‌های بزرگ و فاجعه‌بار آسان نباشد.» “هماهنگی تیم، حمل و نقل و مسائل لجستیکی آسان نیست.”

اونگورن همچنین با بیان اینکه احتمالاً تعداد واقعی ساختمان‌های فروریخته تا کنون بسیار بیشتر از آمار تایید شده است، افزود: «وقتی تعداد این ساختمان‌های فروریخته را با معیارهای دیگر ترکیب کنید، می‌توانم بگویم که با عملیات دشواری مواجه هستیم.»

علی اونلو، اهل شهر دورافتاده آدیامان، نزدیک به کانون زلزله در قهرمان‌ماراش، گفت که از صبح روز دوشنبه برای رهایی مادر سالخورده‌اش که زیر آوار خانه‌اش گیر کرده بود، کار می‌کرد.

«بعد از زلزله به خانه مادرم دویدم و دیدم ساختمان فرو ریخته است. من ویران شده بودم. من شروع به انتظار برای تیم های نجات کردم، اما آنها ظاهر نشدند. من شروع به تماس با مقامات کردم، همه خطوط قطع شد.

تلاش های جستجو و نجات در آپارتمانی که در زلزله آدانا در ترکیه ویران شده است.
تلاش های جستجو و نجات در آپارتمانی که در زلزله آدانا در ترکیه ویران شده است. عکس: Tolga Ildun/ZUMA Press Wire/REX/Shutterstock

«هوا به شدت سرد است و ما غذا نداریم. ابتدا یکی از بستگانم پیام داد که زیر آوار است و صدایش را زیر آوار می شنویم. او چهار ساعت در آنجا گیر افتاد و در نهایت او را بیرون آوردیم.»

«بیش از 24 ساعت گذشته است و مادرم هنوز زیر آوار محبوس است. نمی دانم هنوز زنده است یا نه. منابع بسیار ضعیف هستند، اما من احساس می‌کنم سازمان‌دهی کافی نیست.»

بسیاری از ترک‌ها خشم خود را به‌خاطر آنچه که آنها می‌گویند پاسخ اضطراری سهل‌انگیز در جنوبی‌ترین استان هاتای بود، ابراز کردند و بسیاری از آنها شکایت داشتند که تلاش‌های نجات برای رسیدن به منطقه شکست خورده است.

در هاتای، زمین لرزه چندین ساختمان دولتی از جمله شعبه محلی آژانس امدادرسانی در حوادث طبیعی ترکیه، AFAD را با خاک یکسان کرد.

گونول تول، تحلیلگر از موسسه خاورمیانه در واشنگتن گفت: «من خیلی عصبانی هستم. «مردم در تلاش هستند تا عزیزانی که در زیر آوار گیر افتاده اند را بیرون بیاورند. هوا سرد است، باران می بارد، برق نیست. یکی از اعضای خانواده زیر یک دال بتنی سنگین گیر افتاده است و ساعت ها منتظر امدادگران است.

در سوریه، اثرات زمین لرزه با ویرانی های ناشی از بیش از 11 سال جنگ داخلی همراه شد. یک مقام ارشد بشردوستانه سازمان ملل گفت کمبود سوخت در سوریه و آب و هوای سخت زمستان نیز موانعی را برای پاسخ به این کشور ایجاد کرده است.

تصویری هوایی ویرانه های ویرانی در شمال غرب سوریه را نشان می دهد.
تصویری هوایی ویرانه های ویرانی در شمال غرب سوریه را نشان می دهد. عکس: EyePress News/Rex/Shutterstock

المصطفی بن لمله، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل، به رویترز گفت: «زیرساخت ها آسیب دیده است، جاده هایی که ما برای کارهای بشردوستانه استفاده می کردیم آسیب دیده است، ما باید در نحوه دسترسی به مردم خلاق باشیم… اما ما سخت کار می کنیم.

در مناطق تحت کنترل شورشیان شمال سوریه، امدادگران در طول شب تلاش کردند تا غیرنظامیانی را که هنوز در زیر آوار گیر افتاده بودند بیابند، در حالی که دیگران تلاش کردند در زیر باران یخبندان پناه بگیرند.

این زمین لرزه نمی توانست در بدترین زمان رخ دهد. وضعیت روی زمین این است که سرپناهی وجود ندارد. جایی برای رفتن نیست عباده علوان، سخنگوی نیروهای دفاع مدنی سوریه، که به عنوان اضطراری کلاه سفیدها نیز شناخته می شود، گفت: در حال حاضر باران می بارد و همکاران ما روی زمین در تلاش هستند تا مردم را از زیر آوار بیرون بکشند. نیروهای واکنش برای نجات افراد گرفتار در زیر آوار پس از حملات هوایی آموزش دیده اند.

علوان گفت که نیروهای دفاع غیرنظامی سوریه از منابع اولیه مورد نیاز برای تلاش های نجات، حتی تا سوخت دیزل برای تامین انرژی ماشین آلات، محروم هستند.

«در شمال غرب سوریه، از نظر واکنش اضطراری، تا حد زیادی فقط کلاه سفیدها کار می کنند. و ما فقط یک سازمان غیردولتی هستیم، ما قطعا برای مقابله با این سطح از تراژدی و هرج و مرج مجهز نیستیم.»

کاترین اسمالوود، افسر ارشد اورژانس سازمان جهانی بهداشت در اروپا، در سخنانی که تعداد تخمین زده شده به 2600 نفر می‌رسید، روز دوشنبه گفت که تعداد کشته‌شدگان می‌تواند «هشت برابر» نسبت به اعداد اولیه افزایش یابد.

متأسفانه ما همیشه شاهد همین موضوع در مورد زلزله هستیم، و آن این است که گزارش های اولیه از تعداد افرادی که جان خود را از دست داده اند یا مجروح شده اند در هفته بعد به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

بسیاری از دولت ها برای ارسال کمک، پرسنل و تجهیزات برای کمک به تلاش های نجات عجله کرده اند. وعده های کمک روز دوشنبه از کشورهای سراسر اروپا، آسیا و خاورمیانه و همچنین آمریکای شمالی دریافت شد. ترکیه اعلام کرد که از 45 دولت از کویت گرفته تا هند و روسیه پیشنهاد کمک دریافت کرده است.

یک تیم 21 نفره از امدادگران یونانی متخصص در مقابله با بلایای طبیعی صبح روز سه شنبه به همراه سگ های مواد یاب، پزشکان، پرستاران و یک خودروی ویژه آتش نشانی وارد هاتای شدند.

سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که کمک های ارسال شده پس از زلزله به همه مردم این کشور خواهد رسید، حتی اگر دمشق کنترل تمام قلمرو خود را ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، برای نظارت بر واکنش مؤثر به فاجعه در آستانه انتخابات 14 مه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

او گفت: «همه از جان و دل تلاش می‌کنند، اگرچه فصل زمستان، هوای سرد و وقوع زلزله در طول شب کار را سخت‌تر می‌کند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پوتین مدعی است که غرب نمی تواند از ارسال تسلیحات به اوکراین حمایت کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ولادیمیر پوتین مدعی شده است که …