اعتراضات در جزایر سلیمان به دلیل برکناری سیاستمدار منتقد کلیدی چین با رأی عدم اعتماد | جزایر سلیمان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نخست‌وزیر یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های جزایر سلیمان و یکی از سرسخت‌ترین منتقدان روابط این کشور با چین با رای عدم اعتماد برکنار شد.

این اقدام روز سه‌شنبه منجر به اعتراض‌هایی در اوکی، استان ملایتا شد. پلیس به آبان نیوز تأیید کرد که از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است و گفت که یک افسر پلیس زخمی شده است، اما گفت که اکنون اوضاع تحت کنترل است.

دانیل سویدانی، نخست‌وزیر استان مالایتا، یکی از صریح‌ترین منتقدان روابط این کشور با چین بوده است. او با امضای یک پیمان امنیتی بحث برانگیز دولت ملی با چین در سال گذشته و همچنین تصمیم به قطع روابط با تایپه به نفع پکن در سال 2019 مخالفت کرد.

وی روز سه شنبه در مجمع نمایندگان استان با رای عدم اعتماد مواجه شد. درخواستی که در مجمع ارائه شد، ادعا می‌کرد که سودانی به‌طور غیرقانونی از یک شرکت معدنی متعلق به چین تقاضای پول کرده، به‌طور نامناسبی از منابع مالی دولت برای پرداخت دستمزد محافظان شخصی خود و سوء مدیریت مالی استفاده کرده است.

این رای به اتفاق آرا پس از خروج نخست وزیر و مدیر اجرایی وی از صحن جلسه مجمع استانی و تحریم این طرح به تصویب رسید.

رولن سلسو، وزیر ملی دولت استانی گفت که دولت سودانی تلاش کرده است تا به قانونی بودن طرح عدم اعتماد اعتراض کند، اما دادگاه عالی به نفع رئیس استان رای داده و اعلام کرده است که رای گیری می تواند برگزار شود.

سلسو گفت: «آنها به حرکتی که اکنون منجر به شکست سویدانی شد، ادامه دادند. پس از شکست، نامزدی نامزدها باید به مدت 48 ساعت ادامه داشته باشد و رئیس مجمع استان باید جلسه کامل مجمع را برای انتخاب نخست‌وزیر جدید جمعه هفته جاری تشکیل دهد.

سودانی پس از رای گیری با مطبوعات صحبت نکرده است و نمی توان فوراً برای اظهار نظر با او تماس گرفت. با این حال، اوایل این هفته او بیانیه‌ای صادر کرد و رای عدم اعتماد را «بی‌اعتنایی آشکار به قانون» و «حمله علیه مردم ملایتا در روز روشن» خواند.

تنش ها بین دولت استانی در مالایتا و دولت ملی مستقر در هونیارا در سال های اخیر بالا بوده است. در نوامبر 2021، اعتراضاتی در هونیارا رخ داد که منجر به کشته شدن سه نفر شد.

بسیاری از معترضان از مالایتا آمده بودند و به احساس نادیده گرفتن دولت در استان گوادالکانال اشاره کردند. در زمان شورش‌ها، سویدانی گفت که سوگاواره «منافع خارجی‌ها را بالاتر از منافع ساکنان جزیره سلیمان قرار داده است» و باید استعفا دهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 26 مارس – ظهر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 26/03/2023 – 12:27 …