ترکیه و سوریه: نحوه دریافت کمک به بازماندگان زلزله در سریع ترین زمان ممکن

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وقتی نوبت به امداد رسانی سریع و اضطراری در بلایای طبیعی می رسد، سازمان های امدادی نقش حیاتی و نجات دهنده ایفا می کنند. اما چگونه آنها در زمین بسیج می شوند و کمک های حیاتی را در سریع ترین زمان ممکن و موثر ارائه می دهند؟ و چگونه تعیین می کنند که در کجا به کمک فوری نیاز است؟

برای اما فورستر، که برای شورای پناهندگان نروژی (NRC) کار می کند و از سپتامبر در دمشق بوده است، یک هشدار اولیه از سوی تیم امنیتی NRC می آید. اولویت اول او – تعداد کارمندان. او به یورونیوز گفت: “با اعضای کارکنان تماس گرفته می شود تا مشخص شود که آیا همه در امنیت هستند یا خیر. همچنین بررسی می شود تا ببیند آیا سهام سازمان سالم است یا خیر.”

سپس، وضعیت در محل ارزیابی می شود و تصمیمات مهمی در مورد اینکه در کجا به کمک نیاز است و نحوه توزیع آن اتخاذ می شود. فورستر توضیح می دهد: «کل فرآیند چند ساعت طول می کشد.

بعدی برای فورستر و تیمش، دفاتر مختلفی هستند (فورستر آنها را هاب می نامد) که در ارتباط نزدیک هستند و در حال حاضر کارکنان را به زمین می فرستند تا “درکی از فوری ترین نیازها داشته باشند.”

ترکیه و سوریه – نیازهای یکسان، پاسخ متفاوت

در مورد زلزله در ترکیه و شمال سوریه، اولویت اعزام تیم های جستجو بود. “تامین غذا، آب و نوعی سرپناه برای مردم اولویت اصلی است. و در حال حاضر با توجه به اینکه کشور در حال حاضر با طوفان مواجه است و باران می بارد، به ویژه دشوار است.”

مدت کوتاهی پس از وقوع یک بلای طبیعی مانند این، سازمان های مختلف در محل شروع به تبادل اطلاعات از طریق کانال های مختلف خواهند کرد. اما در نهایت دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA) مسئول هماهنگی است.

ینس لرکه، معاون سخنگوی OCHA توضیح می دهد که دخالت سازمان ملل بر مبنای بشردوستانه در سوریه با دیگر کشورها متفاوت است، زیرا به جای درخواست دولت، آن را می پذیرد.

در حالی که ترکیه در حال حاضر دارای یک مرجع قوی و توانمند پاسخگویی به بلایای طبیعی است که معمولاً برای کمک به بلایای طبیعی در سرتاسر جهان فرستاده می شود، وضعیت آن سوی مرز بسیار دشوارتر است. او می‌گوید «خط نقره‌ای» در کشوری که در آن درگیری‌های مسلحانه ادامه دارد، این است که در این منطقه یک شبکه بشردوستانه سازمان ملل متحد مانند NRC وجود دارد.

NRC و سایر سازمان‌های کمکی خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر و بودجه بیشتر برای حمایت از افراد نیازمند در حال حاضر و در هفته‌های آینده هستند. فورستر گفت که مهم است که کمک‌ها را انعطاف‌پذیر کنیم، یعنی تخصیص بودجه بدون محدود کردن آنها به یک بخش خاص، به طوری که سازمان‌های کمک‌رسان بتوانند به این نیازها پاسخ دهند.

اتحادیه اروپا با چه سرعتی در صورت وقوع بلایای طبیعی کمک می کند؟

ترکیه نه تنها از OCHA درخواست کمک کرده است، بلکه از اتحادیه اروپا نیز در چارچوب مکانیسم حفاظت مدنی اتحادیه اروپا درخواست کمک کرده است. 15 تیم جستجو از 13 کشور تنها چند ساعت پس از اولین زمین لرزه به محل اعزام شدند. كميسيون اتحاديه اروپا با دولت تركيه در تماس است و نيازها و خواسته ها را به كشورهاي عضو منتقل مي كند و به تركيه اعلام مي كند كه چه نوع كمكي در دسترس است.

Laerke معاون سخنگوی OCHA توضیح می دهد که هماهنگی برای تیم های جستجو و نجات اعزامی به ترکیه یکی از چالش های اصلی در حال حاضر است. دفتر او با مشورت نزدیک با دفتر امور خارجه ترکیه کار می کند: “ما باید مطمئن شویم که افراد مناسب در مکان مناسب هستند.”

کمکی که فوراً مورد نیاز نیست، فضای فرود را اشغال می‌کند یا باید ذخیره شود و در واقع می‌تواند سرعت حرکت را در زمان شروع شده کاهش دهد. همانطور که Laerke توضیح می دهد، جستجو و نجات انتظار می رود هفت روز برای یافتن بازماندگان زیر آوارها فرصت داشته باشند.

بالاس اوجواری، سخنگوی کمیسیون اروپا برای کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران، به یورونیوز گفت: «سوریه مکانیسم حفاظت مدنی اتحادیه اروپا را راه‌اندازی نکرد.

بنابراین تاکنون هیچ کمک اضطراری به سوریه ارسال نشده است. از طریق سازمان های همکار، کمیسیون در مورد وضعیت در محل مطلع می شود. با این حال، امکان تامین کمک های بشردوستانه اضافی برای سوریه در حال بررسی است.

چه کسی هزینه کمک های اولیه را پرداخت می کند؟

در این اولین فرآیند واکنش، کمیسیون اتحادیه اروپا 75 درصد از هزینه های عملیاتی متحمل شده توسط این عملیات را پوشش می دهد. این امکان استقرار تیم‌های بازیابی مجهز به ترکیه را فراهم کرده است.

اتحادیه اروپا برای کمک بیشتر به دولت ترکیه و درک بهتر تاثیر زمین لرزه، تصاویری از سیستم کوپرنیک ارائه می کند.

لائرک با پیش‌بینی اینکه جامعه بین‌المللی به زودی باید برای سوریه و ترکیه کمک‌های مالی برای کمک به سازمان‌هایی مانند Forsters NRC فراهم کند، می‌گوید: «همه اینها هزینه خواهد داشت».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

روسیه متهم به گروگان گیری هسته ای بلاروس با قرارداد استقرار موشک در آنجا شد | بلاروس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از اعلام ولادیمیر پوتین …