زلزله مرگبار در ترکیه و سوریه با بیم افزایش تلفات جان صدها نفر را گرفت | بوقلمون

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پس از وقوع زمین لرزه 7.8 ریشتری در ساعات اولیه صبح دوشنبه، در یکی از قوی ترین زمین لرزه های حداقل در یک قرن اخیر در این منطقه، صدها نفر در هنگام خواب در ترکیه و سوریه کشته شدند.

هزاران نفر دیگر زخمی شدند زیرا زمین لرزه کل بخش هایی از شهرهای بزرگ را در منطقه ای پر از میلیون ها نفری که از جنگ داخلی در سوریه و سایر درگیری ها فرار کرده اند، از بین برد.

تا ساعت 7 صبح به وقت گرینویچ، تعداد کشته شدگان در مناطق تحت کنترل دولت سوریه و مناطق شمالی تحت کنترل جناح های طرفدار ترکیه و 284 نفر در ترکیه اعلام شد.

انتظار می رفت این تلفات افزایش یابد زیرا نیروهای امداد و ساکنان دیوانه وار به دنبال بازماندگان زیر آوار ساختمان های خرد شده در شهرهای دو طرف مرز می گردند.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده گفت که این زمین لرزه در ساعت 4:17 صبح به وقت محلی (1:17 بامداد به وقت گرینویچ) در عمق حدود 17.9 کیلومتری (11 مایلی) در نزدیکی شهر غازیانتپ ترکیه که محل زندگی حدود 2 میلیون نفر است، رخ داد. مرکز خدمات اضطراری AFAD ترکیه شدت اولین زمین لرزه را 7.4 ریشتر اعلام کرد و افزود که بیش از 40 پس لرزه به دنبال داشته است.

تصاویر تلویزیونی مردم ترکیه شوکه شده را نشان می دهد که با لباس خواب زیر برف ایستاده اند و امدادگران را تماشا می کنند که در میان آوار خانه های آسیب دیده حفاری می کنند. ساختمان ها در حالی که بسیاری از مردم هنوز در خواب بودند با خاک یکسان شدند.

ترکیه: زلزله مرگبار در نزدیکی مرز سوریه – ویدئو

تعداد تلفات تایید شده صبح روز دوشنبه به سرعت افزایش یافت زیرا تیم های امدادی برای یافتن بازماندگان شتافتند. زمین لرزه ها تا لبنان، یونان، اسرائیل و جزیره قبرس احساس شد.

مردم در تلاش برای کمک به قربانیان در محل فروریختن ساختمان در دیاربکر ترکیه هستند.
مردم در تلاش برای کمک به قربانیان در محل فروریختن ساختمان در دیاربکر ترکیه هستند. عکس: دنیز تکین/EPA

رئیس صلیب سرخ ترکیه گفت که در حال بسیج منابع برای منطقه است و از مردم خواست خانه های آسیب دیده را تخلیه کنند.

تصاویر تلویزیون ترکیه نشان می‌دهد که امدادگران در حال حفاری در میان آوار ساختمان‌های تسطیح شده در شهر قهرمان مراس و همسایگی غازیانتپ هستند، جایی که بخش‌هایی از شهرها ویران شدند. آتشی آسمان شب را در یک تصویر از قهرمانمراس روشن کرد، اگرچه منشأ آن نامشخص بود.

ساختمان‌ها همچنین در شهرهای آدیامان، مالاتیا و دیاربکر فرو ریختند، جایی که مردم وحشت زده به خیابان‌ها ریختند.

ساکنان شهر پازارجیک می‌گویند که نگران کسانی هستند که زیر ساختمان‌های سقوط کرده گیر افتاده‌اند. نیهات آلتونداغ گفت تکان های شدید زلزله خانواده اش را بیدار کرد.

مسجد ینی پس از زلزله در مالاتیا، ترکیه، نیمه آسیب دیده است.
مسجد ینی پس از زلزله در مالاتیا، ترکیه، نیمه آسیب دیده است. عکس: خبرگزاری آنادولو/گتی ایماژ

خانه ما از بیرون جامد به نظر می رسد اما در داخل آن شکاف هایی وجود دارد. اطراف من ساختمان های ویران شده است، خانه هایی در آتش هستند، ساختمان هایی هستند که ترک می خورند. یک ساختمان در فاصله 200 متری از جایی که من اکنون هستم فروریخت. ما منتظر طلوع خورشید هستیم تا بتوانیم مقیاس زلزله را ببینیم. مردم همه بیرون هستند، همه در ترس.»

یکی دیگر از ساکنان، حسین ساتی، گفت: «پازارجیک ویران شده است. «ساختمانی که من در آن زندگی می کنم چندان بلند نیست و مطابق با مقررات زلزله ساخته شده است، بنابراین فروریخت. اما هنوز هم شکاف هایی روی دیوارها وجود دارد. یکی از همسایه هایم هنگام پریدن از بالکن در هنگام زلزله کمرش شکست و اکنون در بیمارستان بستری است.

ساتی گفت که غیرنظامیان به شدت در تلاش بودند تا به همسایگان خود کمک کنند تا از زیر ساختمان های فروریخته بیرون بیایند. او گفت: «دو تن از دوستانم اکنون زیر آوار هستند، ما در تلاش هستیم تا به آنها برسیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، که برای نظارت بر واکنش مؤثر به فاجعه در آستانه انتخابات شدیدا رقابتی در 14 مه تحت فشار قرار خواهد گرفت، گفت که تیم‌های جستجو و نجات به مناطق آسیب‌دیده اعزام شده‌اند. وی در توییتی نوشت: امیدواریم هر چه زودتر و با کمترین آسیب از این مشکل عبور کنیم و به کار خود ادامه می دهیم.

نقشه زلزله ترکیه

خبر وحشتناک زلزله امشب در #بوقلمون & شمالی #سوریه – آسیب گسترده به نظر می رسد.

منطقه مرکز زلزله محل زندگی میلیون ها پناهنده و آوارگان داخلی است که بسیاری از آنها در چادرها و سازه های موقت زندگی می کنند. این سناریوی کابوس مطلق برای آنهاست. و زمستان است. pic.twitter.com/oACzWYtWb2

– چارلز لیستر (@Charles_Lister) 6 فوریه 2023

وزارت بهداشت سوریه از خسارات وارده به استان‌های حلب، لاذقیه، حماه و طرطوس خبر داد، جایی که روسیه یک تأسیسات دریایی را اجاره می‌کند.

حتی قبل از این فاجعه، ساختمان‌ها در حلب، مرکز تجاری سوریه قبل از جنگ، اغلب به دلیل زیرساخت‌های فرسوده پس از بیش از یک دهه جنگ و همچنین نظارت اندک برای اطمینان از ایمنی پروژه‌های ساختمانی جدید، که برخی غیرقانونی ساخته شده‌اند، فرو می‌ریخت.

دفاع مدنی سوریه، یک سرویس امداد و نجات معروف به کلاه سفیدها که برای نجات افرادی که در زیر آوار به دام افتاده اند از حملات هوایی کار می کند. گفت که وضعیت فوق العاده اعلام کرده اند برای نجات بسیاری از افرادی که می ترسیدند زیر ساختمان های فروریخته در مناطق اطراف ادلب در سراسر مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب سوریه گیر افتاده باشند.

این سازمان در بیانیه‌ای «وضعیت فاجعه‌باری با فروریختن ساختمان‌ها یا متحمل شدن ترک‌های بزرگ، صدها مجروح و سرگردان، ده‌ها کشته و کمبود خدمات و همچنین سرپناه‌ها و نقاط تجمع امن در شرایط جوی طوفانی و برفی و دمای پایین» را توصیف کرد.

این گروه همچنین درخواست کمک از جامعه بین‌المللی را برای «جلوگیری از بدتر شدن وضعیت» و فشار بر دولت سوریه و حامیان آنها در مسکو برای جلوگیری از حملات هوایی در این منطقه برای جلوگیری از تراژدی بیشتر، اضافه کرد.

شاهدان گفتند که مردم در دمشق و همچنین شهرهای بیروت و طرابلس لبنان، پیاده به خیابان دویدند و به سمت خودروهای خود رفتند تا در صورت فروریختن از ساختمان‌های خود دور شوند.

سامر، یکی از ساکنان دمشق، پایتخت سوریه، گفت: «نقاشی ها از دیوارهای خانه افتادند. “من وحشت زده از خواب بیدار شدم. حالا همه ما لباس پوشیده ایم و دم در ایستاده ایم.»

نمایی از شهرک های ویران شده و خودروهای آسیب دیده در حلب سوریه.
نمایی از شهرک های ویران شده و خودروهای آسیب دیده در حلب سوریه. عکس: خبرگزاری آنادولو/گتی ایماژ

ترکیه در یکی از فعال ترین مناطق زلزله زده جهان قرار دارد که زمین هایی بر فراز خط گسل آناتولی در شمال این کشور امتداد دارد که باعث لرزش های بزرگ و ویرانگر شده است. ازمیت و منطقه کوجایلی اطراف آن، نزدیک به استانبول، در سال 1999 توسط زمین لرزه 7.4 ریشتری لرزید که بدترین زلزله ترکیه در دهه های اخیر است.

این زمین لرزه در بحبوحه ویرانی های گسترده بیش از 17000 نفر از جمله حداقل 1000 نفر در استانبول را کشت.

کارشناسان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که یک زمین‌لرزه بزرگ می‌تواند استانبول را ویران کند، که امکان ساخت و سازهای گسترده را بدون رعایت نکات ایمنی فراهم کرده است.

ناچی گورور، کارشناس زلزله آکادمی علوم ترکیه، از مقامات محلی خواست فوراً سدهای منطقه را از نظر شکاف بررسی کنند تا از سیل بالقوه فاجعه بار جلوگیری کنند.

رویترز، خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشتند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پوتین مدعی است که غرب نمی تواند از ارسال تسلیحات به اوکراین حمایت کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ولادیمیر پوتین مدعی شده است که …