نفوذ دیپلماتیک استرالیا در آسیا با افزایش منافع پولیس محلی در خارج از کشور | سیاست خارجی استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس آخرین رتبه بندی قدرت در سراسر منطقه، استرالیا طی سال گذشته از افزایش زیادی در نفوذ دیپلماتیک خود در آسیا برخوردار بوده است.

شاخص قدرت آسیا مؤسسه Lowy که روز دوشنبه منتشر شد، همچنین نشان می‌دهد که موقعیت استرالیا بر خلاف بازیگران بزرگ منطقه، ایالات متحده و چین و بسیاری از کشورهای دیگر، از اختلالات دوران همه‌گیری آسیبی نخورده است.

اندیشکده مستقر در سیدنی 26 کشور و منطقه را از نظر قدرت و نفوذ در آسیا رتبه بندی می کند. این امتیاز از امتیازات در 133 دسته که توانایی نظامی، توان اقتصادی و نفوذ دیپلماتیک و فرهنگی را پوشش می دهد، محاسبه می شود.

ایالات متحده در مجموع در رتبه اول قرار گرفت و “برای دومین سال متوالی با وجود ادامه روند نزولی برای امتیاز جامع قدرت خود، که هرگز اوج خود در سال 2018 را تکرار نکرده بود، برای دومین سال متوالی برتری خود را نسبت به چین افزایش داد.”

چین که هنوز در رتبه دوم قرار دارد، “بزرگترین کاهش قدرت جامع” را در شاخص قدرت آسیا در سال 2023 به ثبت رساند، زیرا تازه از “سیاست های سخت کووید صفر که اتصال جهانی و منطقه ای آن را به شدت محدود کرد” بیرون آمد.

اما در این گزارش اشاره شده است که چین به طور پیوسته در حال بهبود ارتش خود است و آماده است تا این قابلیت ها را با قاطعیت بیشتری به کار گیرد. در حالی که ارتش چین هنوز به اندازه ارتش ایالات متحده قدرتمند نیست، اما پیشتازی آمریکا در این اقدام را از 27 امتیاز در سال 2018 به 23 امتیاز در سال 2022 کاهش داده است.

استرالیا پس از ژاپن (سوم)، هند (چهارم) و روسیه (پنجم) در رتبه ششم کلی شاخص قدرت قرار دارد.

استرالیا بیشترین پیشرفت خود را در سال گذشته در معیار نفوذ دیپلماتیک مشاهده کرد که هدف آن ردیابی “وسعت و جایگاه روابط خارجی یک دولت” است.

در گزارشی که توسط سوزانا پاتون، رهبر پروژه شاخص قدرت آسیا، و تحلیلگران دیگر تهیه شده است، آمده است که این بهبود “منعکس کننده اعتماد بیشتر کارشناسانی است که در مورد توانایی دولت جدید کارگر آلبانی برای پیشبرد منافع استرالیا، در مقایسه با دولت قبلی ائتلاف موریسون، اعتماد بیشتری دارند. “.

نخست وزیر، آنتونی آلبانیز، و وزرای ارشد از زمان انتخابات ماه مه گذشته، از جمله به کشورهای جزیره اقیانوس آرام و جنوب شرق آسیا، درگیر برنامه شلوغی از سفرهای خارجی بوده اند.

در رده نفوذ دیپلماتیک، مؤسسه لوی شبکه سفارت‌ها، بازدید وزرای خارجه و رهبران، قدرت در نهادهای چندجانبه مانند سازمان ملل و ابزارهای قدرت نرم مانند اهدای واکسن را ردیابی می‌کند.

همچنین از ده‌ها تحلیلگر در یک بخش از کشورها نظرسنجی کرده است که رهبران سیاسی چقدر در پیشبرد منافع دیپلماتیک خود در آسیا و جهان مؤثر هستند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در این گزارش آمده است که با وجود کاهش محدودیت‌ها و بسته شدن مرزها، اثرات درازمدت این همه‌گیری همچنان باعث عقب‌نشینی بیشتر کشورها شده است.

اما استرالیا موفق شد از تاثیری که 10 کشور برتر دیگر احساس کردند، که هر کدام به طور میانگین بیش از 3 امتیاز را در مقایسه با وضعیت قبل از همه گیری خود از دست داده بودند، جلوگیری کرد.

در این گزارش آمده است: «استرالیا در مجموع کمترین آسیب را از قدرت میانی تحت تأثیر این بیماری همه گیر قرار داده است.

این کشور به تنهایی در میان اقتصادهای پیشرفته منطقه، و علیرغم کاهش نفوذ منطقه ای طی نزدیک به دو سال بسته شدن شدید مرزها، قدرت همه جانبه کشور اکنون تقریباً به سطح قبل از همه گیری خود بازگشته است.

بر اساس رتبه بندی موسسه Lowy، قدرت کلی استرالیا بالاتر از کره جنوبی (هفتم) و سنگاپور (هشتم) باقی مانده است.

در این گزارش آمده است که اندونزی (نهمین) “در میان فعال ترین بازیگران دیپلماتیک منطقه” بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گردباد می سی سی پی: بایدن پس از طوفان مرگبار اعلام وضعیت اضطراری کرد | می سی سی پی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، جو بایدن برای مناطقی که …