لیست‌های انتظار طولانی و تشخیص دیرهنگام: چگونه COVID-19 همچنان بر غربالگری سرطان در اروپا تأثیر می‌گذارد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سنجاق‌های سرطان سینه، سبیل‌های نازک در ماه نوامبر، دندان‌های پوسیده روی پاکت‌های سیگار و تصاویر ریه‌های سیاه که در کلاس‌های درس به نمایش گذاشته می‌شوند – کمپین‌های آگاهی از سرطان یک منظره رایج در سراسر اروپا است.

یکی از دلایل اصلی که چرا این تصاویر اکنون در ذهن بسیاری از مردم ریشه دوانده است، ساده است: تشخیص زودهنگام سرطان می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر است و شانس فرد برای زنده ماندن از این بیماری بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، بقای 5 ساله برای سرطان سینه در مرحله اول 94 درصد و در مرحله چهارم تنها 19 درصد است.»

اما همه‌گیری کووید-19 تأثیر زیادی بر نحوه دسترسی افراد به پزشکان عمومی خود داشته است و باعث عقب ماندگی‌ها و لیست‌های انتظار خطرناک شده است.

به عنوان مثال، طبق تحقیقات سرطان انگلستان، یک سال پس از همه‌گیری، یک میلیون غربالگری سرطان در انگلستان نسبت به سال قبل کمتر بود. و ده برابر بیشتر از افرادی که نیم سال یا بیشتر منتظر آزمایش های تشخیصی بودند، وجود داشت.

از هر 10 سرطان مورد انتظار، یک مورد تشخیص داده نشد.

وضعیت مشابهی در بقیه اروپا گزارش شده است. به گفته پاور، «از هر 10 سرطان مورد انتظار، یک مورد در سال اول همه‌گیری در ایرلند تشخیص داده نشد».

و عواقب آن ویرانگر بوده است. در اوایل این ماه، این گروه هشدار داد که اکنون حدود 14 درصد از بیماران سرطانی در اورژانس ایرلند تشخیص داده می شوند.

بر اساس گزارش ها، بیش از 100000 بیمار هنوز بیش از سه ماه منتظر اسکن های حیاتی هستند.

در طول سال اول همه‌گیری، کاهش مشابهی در بودجه مرتبط با سرطان وجود داشت. بر اساس گزارش موسسه ملی تحقیقات سرطان در بریتانیا، بین سال‌های 2020 تا 2021، میزان بودجه برای تحقیقات سرطان در مقایسه با دو سال گذشته کاهش 9 درصدی داشته است.

و این گروه اضافه کرد که یکی از بزرگترین بخش‌هایی که در این رقم تأثیر گذاشته، پیشگیری از سرطان بوده است که سرطان مثانه، سرطان روده کوچک و نوروبلاستوما بیشترین ضربه را به خود اختصاص داده است.

سرطان ریه، سرطان سینه، لوسمی، سرطان پروستات، سرطان کولورکتال و سرطان پانکراس تحت تأثیر قرار نگرفتند.

خواستار غربالگری بیشتر برای سرطان دوران کودکی است

برخی از گروه‌ها از لحاظ تاریخی در مورد غربالگری سرطان، صرف نظر از همه‌گیری، عقب مانده‌اند.

به گفته پائولا رودریگز، که با Asociación Galbán، گروهی که از خانواده‌های دارای کودکان سرطانی در اسپانیا حمایت می‌کند، کار می‌کند، پزشکان در ابتدا زمانی که جوانان شروع به بروز علائم می‌کنند، سرطان را غربالگری نمی‌کنند. این به این دلیل است که علائم اولیه سرطان گاهی اوقات می تواند علائم بسیاری از بیماری های رایج دوران کودکی را تقلید کند.

رودریگز گفت: سرطان دوران کودکی یک بیماری نادر است که ممکن است در ابتدا با علائمی مشابه سایر بیماری‌های رایج دوران کودکی ظاهر شود.

معمولاً با بیماری های دوران کودکی پوشانده می شود و تشخیص آن اغلب دشوار است. این منجر به مشکل می شود و در بسیاری از موارد بیماری در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده می شود که پیش آگهی کودک را بدتر می کند.

او افزود که غربالگری منظم برای سرطان دوران کودکی “رویایی” است که ممکن است روزی ممکن شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …