بالون جاسوسی چینی به قسمت U-2 جنگ سرد بازمی گردد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

با این حال، پژواک این اپیزود به عنوان یادآوری است که کشورهای قدرتمند مرتباً از یکدیگر جاسوسی می‌کنند، که معمولاً وقتی علنی می‌شود یا منجر به سوء تفاهم یا تراژدی می‌شود، مشکل ساز می‌شود.

در سال 1983، یک هواپیمای جنگی اتحاد جماهیر شوروی، پرواز 007 خطوط هوایی کره را پس از آنکه در شب به حریم هوایی روسیه منحرف شد، سرنگون کرد و 269 مسافر و خدمه از جمله یک نماینده آمریکایی در کنگره را کشت. مسکو گفت این هواپیما برای یک هواپیمای جاسوسی گرفته شده است. در سال 2001، یک هواپیمای جنگنده چینی بیش از حد به یک هواپیمای شناسایی آمریکایی EP-3E Aries II که اطلاعاتی را بر فراز دریای چین جنوبی جمع آوری می کرد، نزدیک شد و آن را مجبور به فرود اضطراری در یک پایگاه چینی کرد.

مایکل بشلوس، نویسنده کتاب «میدی: آیزنهاور، خروشچف و U-2 Affair» که در سال 1986 منتشر شد، گفت: «ایالات متحده و متحدانش بالن های جاسوسی را به اواخر دهه 1940 بر فراز اتحاد جماهیر شوروی فرستادند. آنها این کار را کردند. برای کشف هرگونه خطر حمله غافلگیرانه شوروی قریب الوقوع و ارزیابی اندازه مجموعه نظامی شوروی به طوری که ترومن و آیزنهاور بتوانند میزان هزینه های دفاعی خود را بسنجند.

او افزود، آیزنهاور معتقد بود که چنین جمع‌آوری اطلاعاتی با جلوگیری از یک مسابقه تسلیحاتی غیرضروری که می‌تواند منجر به جنگ شود، به صلح کمک می‌کند. از سال 1956، آیزنهاور به سیا اجازه داد تا به طور مخفیانه هواپیماهای U-2 را بر فراز قلمرو شوروی بفرستد و قمار کند که ارتفاع 70000 فوتی آنها را پنهان نگه دارد. در همان زمان، آیزنهاور فهمید که این پروازها می تواند به عنوان یک عمل جنگی تلقی شود و اصرار داشت که شخصاً هر یک را تأیید کند.

در واقع پروازها در حال شناسایی بودند. خروشچف در مورد آنها می دانست و از نفوذ به حریم هوایی شوروی خشمگین بود، اما او هیچ اعتراضی علنی نکرد زیرا نمی خواست ناتوانی ارتش خود در متوقف کردن آنها را تا زمانی که موشکی پیچیده تر ساخته شود آشکار کند.

با نزدیک شدن به نشست پاریس در سال 1960، آیزنهاور می خواست از هرگونه فرصتی برای ایجاد اختلال در تجمع جلوگیری کند و دستور داد پروازهای U-2 از قبل متوقف شوند. اما پس از اینکه آب و هوای بد یک ماموریت را قبل از جلسه به تعویق انداخت، ریچارد بیسل، پدر برنامه سیا، رئیس جمهور را متقاعد کرد که اجازه پرواز نهایی را در اول ماه مه، تقریباً دو هفته قبل از جلسه برنامه ریزی شده برای 16 می، صادر کند.

آقای بشلوس گفت: «حتی در دوران کمتر توطئه‌گرایانه 1960، برخی از آمریکایی‌ها متعجب بودند که آیا شخصیت‌های جنگ‌جو در پنتاگون ما عمداً پرواز را برای تخریب قله فرستاده‌اند یا خیر». اکنون چنین سوالاتی از ارتش چین پرسیده خواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گردباد می سی سی پی: بایدن پس از طوفان مرگبار اعلام وضعیت اضطراری کرد | می سی سی پی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، جو بایدن برای مناطقی که …