رئیس المپیک پاریس می‌گوید، تصمیم IOC در مورد شرکت روسیه در این مسابقات است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مسابقه ای که می تواند المپیک 2024 پاریس را تعریف کند، 18 ماه قبل از اهدای مدال برگزار می شود. کمیته بین المللی المپیک را با انعکاس دهه 1980 یک چالش سیاسی ایجاد می کند.

اوکراین روز جمعه کمپین خود را برای حذف روسیه و متحد نظامی بلاروس از بازی های تابستانی بعدی با صحبت در کیف در مورد تحریم و حمایت دولت های همدل در بالتیک و سایر نقاط اروپا آغاز کرد.

کمیته بین‌المللی المپیک در بیانیه‌ای پاسخ داد: «مایه تاسف است که سیاستمداران از ورزشکاران و ورزش به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.»

فشار بک در 10 روز از زمانی که IOC مسیر مطلوب خود را برای ورزشکاران روسی و بلاروسی که فعالانه از جنگ حمایت نمی‌کنند و تلاش می‌کنند تا برای پاریس به عنوان بی‌طرف‌ها واجد شرایط شوند، تعیین کرد، شدید بوده است.

IOC با استناد به استدلال های حقوق بشر – که هیچ ورزشکاری نباید فقط به خاطر پاسپورتی که دارد با تبعیض روبرو شود – به نظر می رسد که IOC آماده مجازات احزاب معترض به جای متجاوزان در جنگ است.

کمیته بین‌المللی المپیک به قوانین و تاریخ المپیک خود اشاره کرده است.

در سند قوانین آمده است که هر یک از 206 کمیته ملی المپیک (NOC) موظف به شرکت در بازی های المپیک با اعزام ورزشکاران هستند.

هر NOC می تواند المپیک را بر اساس یک اصل صادقانه تحریم کند – با علم به اینکه در لوزان این عمل به راحتی فراموش یا بخشیده نخواهد شد.

اولین تحریم از سال 1988؟

از زمانی که کره شمالی برای بازی های تابستانی سئول در سال 1988 از همسایه جنوبی خود محروم شد، هیچ تیمی المپیک را تحریم نکرده است.

پس از تحریم های قابل توجه در هر بازی تابستانی از سال 1976 تا 1984، دوره متفاوتی در تاریخ المپیک به پایان رسید.

گروهی از کشورهای آفریقایی در سال 1976 از مونترال دور ماندند زیرا نیوزلند به زودی پس از تور تیم راگبی نمادینش در آفریقای جنوبی در آنجا حضور خواهد داشت.

ایالات متحده بزرگترین تحریم را در سال 1980 رهبری کرد. پس از حمله اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان، بیش از 60 تیم از رفتن به مسکو خودداری کردند. توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، از جمله ورزشکاران آلمان غربی بود که نتوانستند بروند و شانس دفاع از عنوان شمشیربازی تیم را از او سلب کردند.

چهار سال بعد، بازی‌های المپیک لس‌آنجلس توسط اتحاد جماهیر شوروی و متحدان اروپای شرقی نادیده گرفته شد.

معروف‌ترین آن این است که آفریقای جنوبی توسط کمیته بین‌المللی المپیک از شرکت در هر المپیکی بین سال‌های 1964 تا 88 به دلیل سیستم آپارتاید قوانین تبعیض نژادی منع شد.

برای اطلاعات بیشتر گزارش یورونیوز را در ویدیوی بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پوتین مدعی است که غرب نمی تواند از ارسال تسلیحات به اوکراین حمایت کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ولادیمیر پوتین مدعی شده است که …