بایدن مدعی است که “پشیمان نیست” اما پرونده اسناد طبقه بندی شده ممکن است دوباره او را نیش بزند | جو بایدن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به دعوت تیم حقوقی جو بایدن، بازرسان فدرال یک بازرسی 13 ساعته غیرعادی از اقامتگاه رئیس جمهور در دلاور انجام دادند و تمام اتاق های خانه از اتاق خواب ها تا حمام ها را زیر و رو کردند.

این یک حرکت قابل توجه برای نشان دادن همکاری کامل رئیس جمهور با تحقیقات بود. اما این امر همچنین منجر به کشف 12 مورد با علامت های طبقه بندی شده شد، آخرین مورد از یک سری یافته هایی که بایدن و ریاست جمهوری او را در حالت تدافعی قرار داده است، زیرا او آماده می شود تا برای دور دوم انتخاب شود.

این افشاگری ها قبلاً باعث شده است که وزارت دادگستری یک مشاور ویژه را برای تحقیق در مورد نگهداری بایدن از اسناد طبقه بندی شده تعیین کند. آنها همچنین اکثریت متخاصم جمهوری خواه مجلس نمایندگان را که مشتاق به استفاده از قدرت احضاریه تازه به دست آمده خود هستند، جسور کرده اند و برخی از دموکرات ها را که همین هفته ها پیش در پی عملکرد غیرمنتظره قوی میان دوره ای بایدن از قدرت سیاسی خود ستایش می کردند، نگران کردند.

سناتور دیک دوربین، دومین دموکرات سنا، سناتور ایلینویز، در یک سخنرانی یکشنبه در CNN گفت: بایدن باید از این وضعیت “خجالت زده شود”.

سناتور تیم کین، یک دموکرات از ویرجینیا، نیز در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس Face the Nation پرسید: «درباره چند سند صحبت می‌کنیم؟ ده ها؟ یک مشت یا صدها؟ چقدر جدی هستند؟ چرا آنها را گرفتند؟ آیا کسی به آنها دسترسی داشت؟ و بعد، آیا رئیس جمهور همکاری می کند؟»

بایدن و تیمش بارها اعلام کرده اند که به طور کامل با مقامات همکاری می کنند، راهبردی که کاخ سفید گفته است با پیشنهاد بی سابقه بازرسی خانه رئیس جمهور مستقر تاکید شده است.

یان سامز، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «این یک پیشنهاد داوطلبانه و فعالانه وکلای شخصی رئیس جمهور به وزارت دادگستری برای دسترسی به خانه بود. .

گرافیک اسناد طبقه بندی شده

اما جریان آهسته افشاگری ها و افشاگری های عمومی جزئی کاخ سفید تنها باعث تشدید خشم سیاسی پیرامون این موضوع شده است. بایدن که در هر ظاهری با سوالاتی مواجه شده بود، گهگاه بی تابی نشان می داد. او به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم می‌خواهید متوجه شوید که چیزی آنجا نیست.»

تذکر جلب کرد یک توبیخ سناتور جو مانچین، دموکرات ویرجینیای غربی که از انتقاد از کاخ سفید خجالتی نیست. مانچین در یک مصاحبه جداگانه با اظهارات بایدن مبنی بر اینکه از تصمیم خود برای اطلاع ندادن به مردم در مورد کشف اولیه اسناد در ماه نوامبر “پشیمان نیست” انتقاد کرد. سناتور گفت: “من فکر می کنم او باید پشیمان شود.”

دموکرات ها علیرغم ناامیدی خود، از رویکرد همکاری رئیس جمهور نیز دفاع کردند و آن را در مقابل دونالد ترامپ قرار دادند، که او نیز به دلیل سوء استفاده از اسناد دولتی با یک وکیل ویژه مواجه است.

تفاوت های عمده ای بین این دو مورد وجود دارد. ترامپ ماه‌ها در برابر تلاش‌های دولت برای بازیابی صدها پرونده با علامت طبقه‌بندی شده مقاومت کرد، حتی پس از ابلاغ احضاریه، که در نهایت باعث شد یک قاضی حکم بازرسی از املاک مار-آ-لاگو را در فلوریدا صادر کند.

دوربین در سی ان ان گفت: «این افتضاح است که هر دو اتفاق افتاد. اما واکنش رئیس‌جمهور سابق و رئیس‌جمهور فعلی نمی‌تواند تضاد شدیدتری داشته باشد.»

مشکل برای بایدن در 2 نوامبر، چند روز قبل از انتخابات میان دوره ای، زمانی آغاز شد که وکلای شخصی رئیس جمهور که مشغول بسته بندی دفتر خصوصی وی در مرکز پن بایدن در واشنگتن بودند، اسنادی را با علامت های طبقه بندی شده از دوران معاونت او کشف کردند. وکلا بلافاصله به آرشیو ملی اطلاع دادند که به دادگستری هشدار داد

با این حال، تا 9 ژانویه، زمانی که CBS News برای اولین بار از کشف این اسناد در مرکز پن بایدن خبر داد، مردم از این یافته ها مطلع نشدند. روز بعد، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مکزیکوسیتی، بایدن گفت که حفاظت از اطلاعات طبقه بندی شده را جدی می گیرد و از اینکه متوجه شد هر گونه مطالب حساسی در دفتر او در واشنگتن پیدا شده است، “تعجب” کرده است.

یک ساختمان اداری که مرکز پن بایدن در واشنگتن دی سی است.
یک ساختمان اداری که مرکز پن بایدن در واشنگتن دی سی است. عکس: ماندل نگان/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

در این مرحله، آرشیوها قبلاً دسته دومی از اسناد کشف شده در گاراژ خانه بایدن در ویلمینگتون در اواخر دسامبر را بازیابی کرده بودند، اما نه بایدن و نه تیم او به یافته های اضافی اشاره ای نکردند تا اینکه وجود آنها توسط NBC News یک روز بعد فاش شد. تیم بایدن نشان داد که جستجو برای افشای یافته‌های جدید بعداً به پایان رسیده است. و حتی پس از اینکه وکلای او جست و جو را کامل اعلام کردند، اسناد محرمانه دیگری نیز کشف شد.

باب بائر، وکیل شخصی ارشد بایدن، گفت که تیم حقوقی رئیس جمهور تلاش خواهد کرد تا “اهمیت شفافیت عمومی” را با “هنجارها و محدودیت های لازم برای محافظت از یکپارچگی تحقیقات” متعادل کند.

او در بیانیه‌ای نوشت: «افشای عمومی مداوم و مداوم همچنین این خطر را ایجاد می‌کند که با توسعه اطلاعات بیشتر، پاسخ‌های ارائه‌شده بر این اساس دوره‌ای ممکن است ناقص باشند».

لنی دیویس، یک وکیل برجسته واشنگتن که به عنوان مشاور ویژه بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا، در مواجهه با تحقیقات از سوی کن استار، بازپرس مستقل، گفت که اغلب بین وکلای رئیس جمهور و کارکنان ارتباطات در مورد اینکه چه چیزی مخفی بماند و چه چیزی را عمومی کنیم

دیویس، که خاطراتش در کاخ سفید در سال 1999، حقیقتی که باید بگوییم، به درستی عنوان فرعی داشت: زودتر بگو، همه را بگو، خودت بگو، گفت که غریزه اولیه تیم بایدن مبنی بر عدم افشای افشاگری ها را به دلیل احترام به وزارت دادگستری درک کرده است. اما او متعجب بود که «با حکمت آینده نگری» و اخطار مبنی بر اینکه او از بحث‌های داخلی آگاه نیست، چرا تیم بایدن بیشتر حاضر نشده است، به‌ویژه با توجه به یافته‌هایی که می‌دانست علنی خواهد شد.

دستیاران و متحدان رئیس جمهور استدلال می کنند که آمریکایی ها بیشتر نگران سوابق رئیس جمهور هستند، از جمله مجموعه ای از دستاوردهای قانونی که بایدن در طول سفر هفته آینده به مریلند و نیویورک از آنها سخن بگوید.

با این حال، بر اساس نظرسنجی اخیر رویترز/ایپسوس، میزان محبوبیت بایدن در هفته های اخیر کاهش یافته و نزدیک به پایین ترین سطوح ریاست جمهوری او بوده است. یک نظرسنجی جدید ABC News/Ipsos نشان می‌دهد که اکثریت قوی آمریکایی‌ها با نحوه برخورد بایدن و ترامپ با مواد طبقه‌بندی شده مخالف هستند. برخی بین این موارد تمایز قائل می‌شوند، به طوری که 43 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند رفتار ترامپ «نگرانی جدی‌تری» است در حالی که 20 درصد می‌گویند رفتار بایدن جدی‌تر است.

با این وجود، این جنجال در زمان حساسی برای رئیس جمهور 80 ساله فرا می رسد. بایدن در ابتدا نامزد کاخ سفید شد و قول داد که شایستگی و آرامش را پس از چهار سال هیاهوی هنجارشکن در دوران ترامپ که بار دیگر برای ریاست جمهوری در سال 2024 نامزد می شود، بازگرداند.

علیرغم نگرانی های ماندگار در مورد سن او و نگرانی های جدید مبنی بر اینکه این جنجال ها جایگاه سیاسی او را خدشه دار می کند، به نظر می رسد دموکرات ها تا حد زیادی پذیرفته اند که بایدن پرچمدار آنها در سال 2024 باشد.

هم جمهوری خواهان و هم دموکرات ها موافق هستند که وضعیت بایدن به نفع ترامپ است. این موضوع پرونده علیه رئیس جمهور سابق را حداقل در دادگاه افکار عمومی به هم می زند و استفاده دموکرات ها از آن را علیه او دشوارتر می کند.

در چین و چروکی که ممکن است ادراکات عمومی را در مورد نحوه رسیدگی مقامات دولتی به اسرار دولتی بیشتر کند، روز سه شنبه فاش شد که دستیاران مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور که به عنوان یک رقیب بالقوه در سال 2024 شناخته می شود، حدود 12 سند دارای علامت طبقه بندی شده را کشف کردند که در جعبه هایی در خانه اش در ایندیانا

این توسعه احتمالاً بحث طولانی مدت در مورد حجم گسترده اطلاعاتی را که دولت طبقه بندی شده می داند، احیا خواهد کرد. مدافعان شفافیت، قانونگذاران هر دو حزب و مقامات سابق فدرال، از جمله یکی از مسئولین اداره آن، همگی ماهیت بیش از حد گسترده یک سیستم طبقه بندی را محکوم کرده اند که به گفته آنها دولت را تشویق می کند تا اسناد را مخفی نگه دارد و به بهای مسئولیت پذیری آن را مخفی نگه دارد.

با این وجود، افشاگری‌های بایدن، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را خوشحال کرده است که مشتاقند تمرکز خود را از شروع آشفته خود منحرف کنند. آنها در حال انجام تحقیقاتی در مورد برخورد بایدن با مواد حساسی هستند که می گویند ممکن است امنیت ملی را به خطر بیندازند – حتی اگر موضوع را در ارتباط با ترامپ و اکنون پنس کم اهمیت جلوه دهند.

جیمز کومر، عضو کنگره، رئیس جمهوری‌خواه جدید کمیته نظارت و مسئولیت‌پذیری مجلس نمایندگان، که بلافاصله پس از متهم کردن رئیس‌جمهور به «نقض بالقوه قانون»، تحقیقاتی را درباره اسناد بایدن آغاز کرد، از مدیریت پنس با این وضعیت تمجید کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «شفافیت پنس کاملاً در تضاد با کارکنان کاخ سفید بایدن است که به پنهان‌کاری اطلاعات از کنگره و مردم آمریکا ادامه می‌دهند».

و علیرغم این واقعیت که سه رقیب اصلی برای ریاست جمهوری اکنون درگیر مناقشات هستند، جمهوری خواهان هیچ نشانه ای از تنظیم مجدد نشان نداده اند.

روز چهارشنبه، الیز استفانیک، رئیس کنفرانس جمهوری خواهان مجلس نمایندگان، نیاز به بررسی بیشتر پنس را کنار گذاشت و از او به دلیل “پیگیری روند” تمجید کرد. او ادعا کرد که پرونده بایدن یک “تهدید طولانی مدت امنیت ملی” است که “کاملا” کانون برنامه نظارتی آنها در آینده خواهد بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چرا LNER برای روز اعتصاب راه آهن به من بلیت فروخت و از بازپرداخت آن امتناع کرد؟ | امور مصرف کنندگان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، در آخر هفته، یک بلیط پیش‌خرید …