آلمان و آمریکا متعهد شدند تانک های جنگی را به اوکراین بفرستند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

با دقت یک رزمایش نظامی، ابتدا آلمان و سپس ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کردند که هر یک با ارائه تانک‌های جنگی برای کمک به اوکراین برای شکست نیروهای متجاوز روسیه موافقت کرده‌اند.

با دستیابی به توافق، دو کشور خود را از باتلاق دیپلماتیکی که برای هفته‌ها توجه مقامات غربی را به خود جلب کرده بود و اختلافات بین متحدان اوکراین را آشکار کرده بود، خارج کردند.

رهبران اوکراین، با توجه به نبردهای سختی که به طور گسترده تصور می شد در بهار در پیش است، از آلمان خواسته بودند تا تانک افتخارآمیز خود، لئوپارد 2 را بفرستد. برلین مقاومت کرد.

آلمان به صراحت اعلام کرد که تنها در صورتی ادامه خواهد داد که ایالات متحده تانک قدرتمند خود، M1 Abrams را ارسال کند. واشنگتن مقاومت کرد.

و در تمام این مدت، لهستان تهدید کرد که پلنگ‌ها را از سهام خود به اوکراین خواهد داد – با یا بدون اجازه آلمان.

در روز چهارشنبه به نظر می رسید که مقاومت چیزی از گذشته باشد.

پرزیدنت بایدن در کاخ سفید گفت: «این تانک‌ها شواهد دیگری از تعهد پایدار و بی‌پرده ما به اوکراین و اعتماد ما به مهارت نیروهای اوکراینی است».

ساعاتی قبل، پس از اینکه آلمان اعلام کرد که پلنگ‌ها را به اوکراین می‌فرستد و به کشورهای دیگر اجازه می‌دهد پلنگ‌های خود را بفرستند، اولاف شولز صدراعظم از رویکرد محتاطانه کشورش دفاع کرد.

آقای شولز به قانونگذاران در پارلمان گفت: «ما در اینجا درباره سیستم‌های تسلیحاتی بسیار مؤثر صحبت می‌کنیم، و شایسته است که هرگز آن سیستم‌های تسلیحاتی را به تنهایی، بلکه همیشه با همکاری نزدیک ارائه کنیم.

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، که به شدت برای تانک ها مبارزه کرده بود، این خبر را پذیرفت. او آن را نامید “گامی مهم در مسیر پیروزی.” اما اگر اوکراین از لحظه‌ای که سواره نظام در حال آمدن است لذت می‌برد، واضح بود که به این زودی‌ها نخواهد رسید.

اولین پلنگ ممکن است ماهها طول بکشد تا به میدان نبرد برسد و آبرامز یک سال یا بیشتر. تعداد تانک ها نیز بسیار کمتر از صدها تانک خواهد بود که اوکراین می گوید برای شکست دادن روس ها به آن نیاز دارد.

کارشناسان نظامی می‌گویند، تصمیم آلمان برای ارسال تانک از فروشگاه‌های خود، راه را برای ده‌ها کشور اروپایی دیگر هموار می‌کند تا تانک‌های خود را بفرستند – حرکتی از تسلیحات سنگین که در نهایت می‌تواند به نیروهای اوکراینی کمک کند تا مزیت روسیه در تعداد نیرو و تجهیزات را کاهش دهد.

در مجموع، کیف با تانک کافی برای حدود سه گردان جدید اوکراینی از توافق خارج شد. ایالات متحده اعلام کرد که 31 تانک آبرامز را ارسال خواهد کرد و آلمان اعلام کرد که محموله اولیه 14 لئوپارد را ارسال خواهد کرد.

این اعلامیه ها مورد استقبال متحدان اوکراین قرار گرفت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «در یک لحظه حساس از جنگ روسیه، اینها می تواند به اوکراین کمک کند تا از خود دفاع کند، پیروز شود و به عنوان یک کشور مستقل پیروز شود.

نخست‌وزیر لهستان، ماتئوش موراویسکی گفت که تحویل پلنگ‌ها «گامی بزرگ» است و نخست‌وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، گفت آلمان «تصمیم درستی» گرفته است.

این خبر با استقبال سردتر کرملین مواجه شد.

سرگئی یوریویچ نچایف، سفیر روسیه در آلمان، در بیانیه ای گفت که متحدان اوکراین “تصمیم بسیار خطرناکی” گرفته اند که “درگیری را به سطح جدیدی از رویارویی می برد.”

این بیانیه همچنین برلین را متهم کرد که «مسئولیت تاریخی خود در قبال روسیه» را که ناشی از تجاوزات نازی ها در جنگ جهانی دوم است، کنار گذاشته است. آن تاریخ و دهه‌های صلح‌طلبی نسبی پس از آن برای آلمان، نقش مهمی در عدم تمایل این کشور به ارسال تانک داشت.

با وجود تمام صحبت هایی که در مورد اتحاد یکپارچه به دنبال اعلامیه های تانک انجام شد – نخست وزیر لهستان با بوق و کرنا گفت: “با هم ما قوی تر هستیم” – در هفته های قبل از انعقاد توافق، نشانه هایی وجود داشت که متحدان ممکن است راه خود را ادامه دهند.

آقای موراویسکی در آخر هفته گفت: «ما بیکار نخواهیم ماند و شاهد خونریزی اوکراین هستیم. اوکراین و اروپا در این جنگ پیروز خواهند شد – با آلمان یا بدون آلمان.

از نظر قانونی، آلمان باید اجازه انتقال تانک‌هایی را که ساخته است از یک کشور به کشور دیگر بدهد، اما رهبر لهستان تاکید کرد که چه برلین تایید کند یا نه، ورشو ائتلافی از کشورهایی خواهد ساخت که مایل به اهدای برخی از پیشرفته‌ترین تسلیحات اروپایی هستند.

خبر توافق تانک در روزی منتشر شد که نیروهای اوکراینی در میدان نبرد دچار شکست شدند و پس از هفته‌ها نبرد تلخ از شهر کوچک سولدار در شرق عقب‌نشینی کردند. یک سخنگوی ارتش اذعان کرد که عقب نشینی اوکراین از آنجا نیروهای روسیه را به محاصره و شاید تصرف شهر استراتژیک باخموت در شرق نزدیک می کند.

سخنگو، سرهنگ سرگئی چرواتی، گفت که دستور عقب نشینی “برای حفظ پرسنل ما” صادر شده است.

با شروع زمستان، نبرد در اوکراین به طور قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از تصمیماتی که اکنون توسط مقامات اوکراینی و متحدان آنها گرفته می شود، بر این باور است که با شروع بهار، مرحله جدیدی از جنگ نیز آغاز خواهد شد.

تانک‌هایی که روز چهارشنبه توسط برلین و واشنگتن وعده داده شده بود، به موقع برای کمک به اوکراین در دفاع از شهرها و شهرهای نزدیک باخموت، جایی که نیروهای روسی اخیراً در یک حمله زمینی طاقت‌فرسا پیشروی کرده‌اند، تحویل داده نمی‌شوند.

در واقع، ممکن است ماه ها طول بکشد تا آنها مستقر شوند.

انتقال آنها به منطقه درگیری کار ساده ای نیست و نیروهای اوکراینی هنوز باید برای استفاده از ماشین های جنگی قدرتمند غربی آموزش ببینند. مخزن آبرامز، به ویژه، یک ماشین فوق العاده پیچیده است که کار و نگهداری آن چالش برانگیز است.

ژنرال رابرت بی. آبرامز، ژنرال چهار ستاره سابق ارتش ایالات متحده که در سال 2021 با چندین دهه تجربه بازنشسته شد – تانک به نام پدرش نامگذاری شده است – نگرانی های کارشناسان دیگر در مورد تدارکات را تکرار کرد. برخی از رهبران پنتاگون می گویند که تعمیر و نگهداری ناوگان مخازن گاز سوز برای سربازان اوکراینی دشوار خواهد بود. و این پس از رسیدن آنها به آنجا است.

“زمانی که برای رسیدن به آنجا طول می‌کشد – برای اینکه بتوانیم انبارهای ذخیره‌سازی، تحویل وسایل نقلیه، آموزش خدمه، آموزش مکانیک‌ها، جمع‌آوری همه چیزهایی که نیاز دارید – بتوانید – چقدر طول می‌کشد؟” ژنرال آبرامز در مصاحبه ای گفت: نمی‌دانم، اما مثل 30 روز نیست، می‌توانم به شما بگویم.»

روز چهارشنبه، وقتی خبرنگاری پرسید که آیا آلمان او را مجبور به تغییر عقیده درباره تانک کرده است، آقای بایدن گفت: «آلمان مرا مجبور به تغییر نظر نکرد. می‌خواستم مطمئن شوم که همه با هم هستیم.»

او همچنین ادعای مسکو مبنی بر اینکه ارسال تانک ها تشدید تنش بود را رد کرد.

آقای بایدن گفت: “هیچ تهدید تهاجمی برای روسیه وجود ندارد.” اگر نیروهای روسی به روسیه، جایی که به آن تعلق دارند، بازگردند، این جنگ امروز پایان خواهد یافت.»

گزارش توسط کریستوفر اف. شوتزه، متیو امپوکه بیگ، مایکل شویرتز، لارا جیکز و توماس گیبونز-نف.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سود بریتیش پترولیوم به 23 میلیارد پوند افزایش یافت و به درخواست ها برای تشدید مالیات بادآورده کمک کرد | BP

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، سود سالانه BP در سال …