تام کالما، مرد سالمند استرالیا، از قصد لیدیا تورپ برای مخالفت با صدای “ناامید” شد | صدای بومیان به مجلس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تام کالما، کارشناس ارشد سال استرالیا و رئیس مشترک گروه طراحی صدای بومی، می‌گوید که از تصمیم لیدیا تورپ، سناتور سبزها برای تلگراف مخالفت با هیئت مشورتی، احساس «کمی آزرده» می‌کند.

کالما روز پنجشنبه به ABC گفت که ایجاد صدای پارلمان گامی حیاتی در حفظ پیشرفت در طیف وسیعی از جبهه ها است، بنابراین او “ناامید” بود که ثورپ اعلام کرده بود که با اصلاحات مخالفت خواهد کرد، مگر اینکه حزب کارگر “تضمین” ارائه کند که حاکمیت ملل اول خواهد بود. واگذار نشود

کالما گفت: «مهم است که ما به عنوان مردم بومی و جزیره‌نشین تنگه تورس فرصتی داشته باشیم تا بتوانیم در سیاست‌هایی که بر ما تأثیر می‌گذارد، و برنامه‌ها و قوانین مشارکت داشته باشیم – و این اولین قدم است».

او گفت که موضوعات مهم دیگری از جمله حقیقت گویی و یک معاهده نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. «حقیقت‌گویی در حال حاضر در حال پیشرفت است… برخی از کشورها [are] در حال حاضر به معاهدات در حوزه قضایی خود نگاه می کنند.

کالما گفت که مردم اولین ملل هرگز «مالکیت استرالیا» را واگذار نکرده بودند، اما استعمارگران بریتانیایی تشخیص داده بودند که Terra nullius در استرالیا وجود دارد که در سال 1992 از طریق تصمیم دادگاه عالی مابو لغو شد.

زمانی که شروع به تعیین این حمایت می کنیم، احساس می کنم کمی آزرده می شوم [for] او گفت که آیا شما به برخی از مسائل دیگر در امور بومی پرداخته اید یا خیر، یک صدا از پیش تعیین می شود.

کالما گفت که امیدوار است سیاستمداران فدرال به جای بازی سیاسی، پیشنهادات را بر اساس شایستگی های خود ارزیابی کنند. ما ملی‌ها را در سطح ایالتی داریم که از صدا حمایت می‌کنند. این در سطح فدرال است که آن را قبول می کند [no] موقعیت ما موقعیتی داریم که در آن سبزها در استرالیای جنوبی از صدایی حمایت می‌کنند، و با این حال آنها در سطح ملی دلسرد می‌شوند.»

صدای به پارلمان یک نهاد مشورتی اولین ملل است که در قانون اساسی برای اولین بار در بیانیه اولورو از صمیم قلب پیشنهاد شد. وب‌سایت بیانیه اولورو خاطرنشان می‌کند که بیانیه می‌گوید «حاکمیت ملل اول هرگز واگذار نشد» و «حاکمیت توسط صدا، پیمان و حقیقت تضعیف یا کاهش نمی‌یابد».

پس از جلسه اتاق حزب سبزها در روز چهارشنبه، تورپ گفت که از این قانون برای ارائه به پارلمان حمایت نخواهد کرد «مگر اینکه من راضی باشم که حق حاکمیت ملل اول واگذار نشده است». او اضافه کرد: «تغییر دیدگاه شخصی و دیرینه‌ام که فکر نمی‌کنم عدالت ملل اول از نوشته شدن در قانون اساسی استعمارگر حاصل شود، خیلی طول می‌کشد».

موضع تورپ در مورد صدا برای چند ماه مبهم بوده است. آبان نیوز استرالیا می‌داند که بسیاری از اعضای سبزها به‌طور خصوصی ابراز نگرانی کرده‌اند که موضع تورپ می‌تواند باعث شود که حزب با همه‌پرسی مخالفت کند و عملاً در کنار مخالفان لیبرال و ملی‌ها صف آرایی کند.

سارا هانسون یانگ، سناتور سبزها به طور علنی اعلام کرده است که در طول کمپین همه پرسی برای رای مثبت مبارزه خواهد کرد. این حزب قبل از شروع مجدد پارلمان در ماه آینده موضع رسمی خود را تعیین خواهد کرد.

اظهارات کالما پیش از تظاهرات روز تهاجم در سراسر کشور که همزمان با تعطیلات روز استرالیا بود، بیان شد. کارشناس ارشد جدید استرالیایی سال ابراز نگرانی کرد که برخی از اعتراضات نیز تظاهراتی علیه صدای به پارلمان بوده است.

بحث های سیاسی در مورد صدا در تابستان و در آستانه روز استرالیا تشدید شده است، با رهبر لیبرال، پیتر داتون، خواستار جزئیات بیشتر در مورد این پیشنهاد است. جوکی عمومی با یک بحران نظم و قانون قابل توجه در آلیس اسپرینگز به دنبال افزایش جرم و جنایت پس از قطع محدودیت های الکل تلاقی کرده است.

در آستانه روز استرالیا، نخست وزیر خواستار اتحاد شد. آنتونی آلبانیز همکاران سیاسی در سراسر طیف را به چالش کشید تا بحث صدای بومیان را “فراتر از سیاست” قرار دهند و اعلام کرد که اگر رهبران احزاب دیگر بخواهند پیشنهادهای سازنده در مورد جزئیات ارائه دهند “درهای او باز است”.

در مراسم شهروندی صبح پنجشنبه در کانبرا، آلبانیز گفت که “مفتخر است که دولتی را رهبری می کند که از صمیم قلب متعهد به بیانیه اولورو است.”

او گفت: “در حالی که برای جشن گرفتن فصل بعدی در داستان موفقیت جامعه بزرگ و متنوع خود گرد هم می آییم، اجازه دهید همه ما امتیاز منحصر به فردی را که برای به اشتراک گذاشتن این قاره با قدیمی ترین فرهنگ مداوم جهان داریم، بشناسیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اعتراضات در جزایر سلیمان به دلیل برکناری سیاستمدار منتقد کلیدی چین با رأی عدم اعتماد | جزایر سلیمان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، نخست‌وزیر یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های …