رانندگان مجارستانی برای صرفه جویی در هزینه در اسلواکی و رومانی بنزین می خرند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مجارستانی‌ها که سوخت زمستانی را برای خودروها و سایر وسایل نقلیه خود جمع‌آوری می‌کنند، از مرز کشورهای همسایه پر می‌کنند تا از افزایش تورم در داخل کشور جلوگیری کنند.

دولت مجارستان تورم 25 درصدی را ناشی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه صادرکننده سوخت فسیلی روسیه می داند.

یورونیوز به اسلواکی و رومانی سفر کرد تا ببیند آیا این ادعا که هر دو کشور از گردشگری سوخت در کنار همسایه مجارستانی دیگر کرواسی سود می برند، صحت دارد یا خیر.

پارکانی در اسلواکی نزدیکترین شهر به استرگوم مجارستان است. این دو شهر با پلی بر روی رود دانوب از هم جدا شده اند و یورونیوز در حین حضور در آنجا ده ها خودرو با پلاک مجارستان را دید.

یکی از رانندگان گفت: “ما عبور می کنیم زیرا بنزین اینجا دوباره ارزان تر است. وقتی پل بیست و چند سال پیش باز شد، همین طور بود.”

اما برای یکی دیگر از بازدیدکنندگان از مجارستان، تفاوت قیمت آنطور که ممکن بود انتظار داشتند زیاد نبود.

راننده گفت: “این خیلی مطلوب تر نیست، تفاوت 30-40 HUF (حدود 10 سنت یورو) است.” آنها اضافه کردند: “من با گازوئیل پر کردم. بدیهی است که نرخ مبادله یورو در حال حاضر در مقایسه با HUF کمی بهتر است و این آن را کمی مطلوب تر می کند.

تورم اسلواکی در دسامبر 2022 15.4 درصد بود در مقایسه با 24.5 درصد در مجارستان در همان ماه.

با توجه به اینکه مجارستانی ها دریافتند که می توانند هر بار که در اسلواکی پر می کنند حدود 20 یورو صرفه جویی کنند، خرید سوخت در کشورهای همسایه برای کسانی که در نزدیکی مرزها زندگی می کنند محبوب شده است.

برای افرادی که در Kübekháza در جنوب مجارستان زندگی می کنند، سفر از طریق مرز به رومانی می تواند پول بیشتری را ذخیره کند. شهرداری این شهر مینی‌بوس‌هایش را از مرز می‌برد تا سوخت را پر کنند.

شهردار روبرت مولنار گفت: “به عنوان رئیس شهرداری، من نمی‌توانم مانند دولتمان پول را هدر دهم. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که برای سوخت‌گیری از کوبخازا به پمپ بنزین در کنار شهر کوچکی در رومانی برویم. زیرا در آنجا 100-120 HUF (0.25 یورو) برای هر لیتر سوخت ارزان تر است و ما باید 2-3 بار در ماه سوخت گیری کنیم، بنابراین مهم است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مشتریان انرژی با قیمت ثابت با افزایش هزینه های ثابت با شوک قبض مواجه می شوند | قبوض انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، تیهزاران خانواری که قراردادهای انرژی با …