متا اعلام کرد تحریم فیسبوک و اینستاگرام ترامپ برداشته می شود | دونالد ترامپ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در یک تصمیم بسیار مورد انتظار، متا گفته است که به دونالد ترامپ اجازه می دهد پس از دو سال محرومیت از این پلتفرم ها به دلیل رفتار آنلاین او در جریان شورش 6 ژانویه، به فیس بوک و اینستاگرام بازگردد.

نیک کلگ، رئیس امور جهانی در یک پست وبلاگی در توضیح این تصمیم نوشت: متا به ترامپ اجازه می‌دهد «در هفته‌های آینده» بازگردد، اما «با نرده‌های محافظ جدید برای جلوگیری از تکرار تخلفات».

کلگ نوشت: «آقای ترامپ مانند هر کاربر دیگری از فیس بوک یا اینستاگرام، تابع استانداردهای جامعه ما است.

در صورتی که آقای ترامپ محتوای ناقض بیشتری را پست کند، محتوا حذف خواهد شد و بسته به شدت نقض، بین یک ماه تا دو سال تعلیق خواهد شد.

به‌عنوان یک قاعده کلی، ما نمی‌خواهیم مانع بحث‌های آزاد در برنامه‌های خود شویم، به‌ویژه در زمینه انتخابات دموکراتیک. مردم باید بتوانند آنچه را که سیاستمداران می‌گویند – خوب، بد و زشت – بشنوند تا در پای صندوق‌های رای انتخاب‌های آگاهانه داشته باشند. 1/4

– نیک کلگ (@nickclegg) 25 ژانویه 2023

در حالی که مشخص نیست که رئیس جمهور سابق دوباره پست خود را در این پلتفرم آغاز خواهد کرد یا خیر، کمپین او در نامه ای که در ژانویه به متا ارسال کرد، نشان داد که تمایلی به بازگشت دارد.

در این نامه آمده است: «ما معتقدیم که ممنوعیت اکانت پرزیدنت ترامپ در فیس بوک به طرز چشمگیری باعث تحریف و مهار گفتمان عمومی شده است.

این اقدام احتمالاً بر نحوه برخورد سایر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی با تعادل خاردار آزادی بیان و اعتدال محتوا در مورد رهبران جهان و سایر افراد خبرساز تأثیر می‌گذارد، بحثی که با نامزدی ترامپ برای ریاست‌جمهوری آمریکا یک بار دیگر ضروری‌تر شد.

حامیان امنیت آنلاین هشدار داده اند که بازگشت ترامپ منجر به افزایش اطلاعات نادرست و خشونت در زندگی واقعی خواهد شد. رئیس جمهور سابق از زمانی که از پلتفرم های متعلق به متا حذف شد، به ترویج تئوری های توطئه بی پایه در جاهای دیگر، عمدتاً در شبکه خود، Truth Social ادامه داد.

آنجلو کاروسونه، رئیس و مدیر عامل ناظر رسانه ها، Media Matters for America، می گوید: «با قتل های دسته جمعی در کلرادو یا بوفالو، می توانید ببینید که قبلاً دیگ افراط گرایی وجود دارد که تنها در صورتی تشدید می شود که ترامپ به این موضوع توجه کند. زمانی که به ترامپ سکویی داده می شود، دمای منظره ای را که در حال حاضر در حال جوشیدن است افزایش می دهد – منظره ای که ما را در مسیر افزایش خشونت قرار می دهد.»

ترامپ پس از شورش‌های کنگره در 6 ژانویه 2021 از پلتفرم‌های متا حذف شد، که طی آن او ادعاهای غیرمستند مبنی بر دزدیده شدن انتخابات را منتشر کرد که به خشونت‌ها دامن زد و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق را محکوم کرد، حتی زمانی که معترضان جان او را تهدید کردند. این اقدامات همچنین باعث شد رئیس جمهور سابق از توییتر، اسنپ چت و یوتیوب محروم شود.

برخی شرکت ها قبلاً به ترامپ اجازه بازگشت داده اند. ممنوعیت توییتر، اگرچه در ابتدا دائمی بود، اما بعداً توسط ایلان ماسک، مدیر اجرایی جدید آن رد شد. یوتیوب جدول زمانی تصمیمی مبنی بر اجازه بازگشت ترامپ به اشتراک گذاشته است. ترامپ همچنان از اسنپ چت محروم است.

با این حال متا تصمیم نهایی خود را طی چندین سال به تعویق انداخته است. در سال 2021، مارک زاکربرگ، مدیرعامل، در پستی توضیح داد که ترامپ به دلیل تشویق به خشونت از سکوها منع شده است و تا زمانی که انتقال مسالمت آمیز قدرت صورت نگیرد، تعلیق خواهد ماند.

زاکربرگ گفت: «تصمیم او برای استفاده از تریبون خود برای چشم پوشی به جای محکوم کردن اقدامات حامیانش در ساختمان کنگره، به درستی باعث ناراحتی مردم در ایالات متحده و سراسر جهان شده است.

در حالی که زاکربرگ در ابتدا جدول زمانی در مورد این ممنوعیت ارائه نکرد، شرکت تصمیم خود را در مورد حذف دائمی او از هیئت نظارت خود مورد انتقاد قرار داد: گروهی از دانشگاهیان منصوب و سیاستمداران سابق قصد داشتند مستقل از رهبری شرکت فیس بوک فعالیت کنند. این گروه در ماه مه 2021 حکم داد که مجازات ها نباید «نامعین» باشد، اما حکم نهایی در مورد حساب های ترامپ را به متا بازگرداند و به آن پیشنهاد داد که در شش ماه – دو سال پس از شورش ها تصمیم بگیرد.

آخرین مهلت برای تصمیم گیری در ابتدا برای 7 ژانویه تعیین شده بود، و گزارش ها از داخل متا حاکی از آن است که شرکت به شدت در حال بحث در مورد این تصمیم است. کلگ در یک پست وبلاگی در سال 2021 نوشت که حساب های ترامپ در صورت بازگشت باید به شدت تحت نظارت باشد.

کلگ گفت: «وقتی این تعلیق در نهایت برداشته شود، مجموعه‌ای از تحریم‌ها به‌سرعت تشدید می‌شود که اگر آقای ترامپ در آینده مرتکب نقض‌های بیشتری شود، تا حذف دائمی صفحات و حساب‌هایش، اعمال خواهد شد.»

باید دید که آیا ترامپ واقعاً دوباره پست‌های خود را در پلتفرم‌هایی که حساب‌هایش بازگردانده شده‌اند آغاز خواهد کرد یا خیر. در حالی که او در ابتدا پیشنهاد کرد که «روی حقیقت می‌ماند [Social]گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که او مشتاق بازگشت به فیس‌بوک است و رسماً از متا درخواست کرده است تا حساب‌هایش را بازگرداند. اما چند هفته پس از بازگشت به توییتر، ترامپ هنوز دوباره توییت نکرده است. برخی معتقدند که این سکوت به دلیل توافق انحصاری او با Truth Social بوده است.

گزارشی از رولینگ استون حاکی از آن است که ترامپ قصد دارد زمانی که توافقنامه که از او می‌خواهد همه اخبار را شش ساعت قبل از هر پلتفرم دیگری در برنامه پست کند، در ماه ژوئن منقضی شود، دوباره توییت‌ها را آغاز کند. ترامپ در مقایسه با Truth Social که تنها 5 میلیون دنبال کننده دارد، در پلتفرم های اجتماعی اصلی به مراتب گسترده تر است.

بسیاری از حامیان امنیت آنلاین هشدار داده‌اند که بازگشت ترامپ سمی خواهد بود و قانون‌گذاران دموکرات در کنگره آمریکا در نامه‌ای در دسامبر از متا خواستند که این ممنوعیت را حفظ کند.

در این نامه آمده است: «برای اینکه متا به طور معتبر یک خط مشی یکپارچگی انتخاباتی مشروع را حفظ کند، ضروری است که شرکت شما ممنوعیت پلتفرم خود را برای رئیس جمهور سابق ترامپ حفظ کند.» بر اساس بیانیه خود متا در مورد استانداردهای اجازه بازگشت ترامپ به پلتفرم، حساب کاربری وی باید همچنان محدود شود.

حساب کاربری ترامپ حتی پس از ممنوعیت وی همچنان آنلاین باقی مانده است، اما او نتوانسته بود پست های جدیدی را منتشر کند. تا بعدازظهر چهارشنبه، او هنوز پست دیگری ارسال نکرده بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لیگ برتر: 10 نکته صحبت از اقدام آخر هفته | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در عرض چند دقیقه پس از …