بایدن جاده ها، ورود به جنگل ملی تونگاس آلاسکا را ممنوع کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – دولت بایدن روز چهارشنبه اعلام کرد که قطع درختان و جاده سازی در حدود 9 میلیون هکتار از جنگل ملی تونگاس در جنوب شرقی آلاسکا را با هدف حل و فصل نبرد دو دهه ای بر سر سرنوشت بزرگترین جنگل بارانی معتدل آمریکای شمالی ممنوع کرده است.

قانون جدید حمایت‌هایی را در کشور بکر آلاسکا بازگرداند که اولین بار در سال 2001 اعمال شد اما در سال 2020 توسط رئیس جمهور دونالد جی. ترامپ لغو شد.

تام ویلساک، وزیر کشاورزی، گفت: این تلاش از درختان سدر، شوکران و صنوبر سیتکا – که بسیاری از آنها بیش از 800 سال قدمت دارند – که زیستگاه های ضروری برای 400 گونه حیات وحش از جمله عقاب طاس، ماهی قزل آلا و بیشترین غلظت جهان را فراهم می کند محافظت می کند. خرس های سیاه درختان سر به فلک کشیده نیز نقش اساسی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارند. به گفته دولت، آنها بیش از 10 درصد کربن انباشته شده توسط تمام جنگل های ملی ایالات متحده را ذخیره می کنند.

برنامه خدمات جنگلی ایالات متحده علاوه بر ممنوعیت ساخت و ساز جاده – اولین گام به سوی قطع درختان جدید – به قطع درختان در مقیاس بزرگ در کل 16 میلیون هکتار جنگل پایان می دهد.

آقای ویلساک در بیانیه ای گفت: “جنگل ملی تونگاس به عنوان بزرگترین جنگل ملی کشور ما و بزرگترین جنگل بارانی معتدل دست نخورده در جهان، کلید حفظ تنوع زیستی و رسیدگی به بحران آب و هوا است.” او گفت که بازگرداندن ممنوعیت های جاده ای “به صدای ملل قبیله ای و مردم جنوب شرقی آلاسکا گوش می دهد و در عین حال اهمیت ماهیگیری و گردشگری را برای اقتصاد منطقه می شناسد.”

جنگل ملی تونگاس، که «آمازون آمریکا» نامیده می‌شود، همچنین خانه مواد معدنی کمیاب است که آن را به محلی مورد توجه رهبران ایالتی و محلی تبدیل می‌کند که می‌گویند برای ایجاد شغل و تقویت اقتصاد آلاسکا باید استخراج شود.

سناتور دن سالیوان، جمهوری خواه آلاسکا، این قانون را «بیش از حد سنگین» خواند، دولت بایدن را به آسیب رساندن به اقتصاد ایالتش متهم کرد و گفت که با مسدود کردن نامزدهای رئیس جمهور، تلافی جویانه خواهد کرد.

آقای سالیوان در بیانیه ای گفت: «من بارها از وزیر ویلساک درخواست کرده ام که با ما همکاری کند و ایالت ما را قفل نکند. پیام من به آلاسکایی‌های سخت‌کوشی که توسط این دولت سرکوب می‌شوند و کاملاً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند: من با هر چیزی که در اختیار دارم، از جمله از طریق مسئولیت‌های نظارتی سنا و با نگه داشتن نامزدهای مربوطه در هر جایی که ممکن باشد، با این تصمیم مبارزه خواهم کرد.»

مایک دانلیوی، فرماندار جمهوری‌خواه این ایالت، در بیانیه‌ای گفت که قانون نهایی «ضایعه بزرگی برای آلاسکا است» و دولت بایدن را به رفتار ناعادلانه با ایالتش متهم کرد. او نوشت: «آلاسکاها مستحق دسترسی به منابعی هستند که تونگاس فراهم می‌کند – شغل، منابع انرژی تجدیدپذیر و گردشگری، نه یک برنامه دولتی که با انسان‌ها در جنگل‌های فعال مانند یک گونه مهاجم رفتار کند.»

جیم کلارک، وکیل دادگستری در جونو که با مقامات صنعتی و ایالتی کار می‌کند تا تونگاس را از حمایت‌هایی که در بیشتر سیستم جنگل‌های ملی اعمال می‌شود مستثنی نگه دارد، به دولت بایدن استدلال کرده است که مزایای اقتصادی برخی از جاده‌سازی‌ها حیاتی است و می توان بدون آسیب رساندن به محیط زیست به دست آورد. وی خاطرنشان کرد که جنگل ملی به اندازه ویرجینیای غربی است و می تواند زیرساخت های محدودی را در خود جای دهد.

در سال 2008 سازمان زمین شناسی ایالات متحده 148 ذخایر معدنی را در این منطقه یافت. رهبران ایالتی استدلال کرده اند که یک نظرسنجی به روز شده باید قبل از اعمال هرگونه محدودیت جدید تکمیل شود تا دولت و مردم از پتانسیل کامل اقتصادی که ممکن است از دست برود آگاه شوند.

بر اساس کنفرانس جنوب شرقی، سازمان توسعه اقتصادی منطقه ای، تعداد مشاغل مرتبط با صنعت چوب در جنوب شرقی آلاسکا در نزدیکی جنگل ملی تونگاس از 3543 در سال 1991 به 312 در سال 2022 کاهش یافته است – پایین ترین سطح اشتغال چوب که تاکنون ثبت شده است.

مدیران الوار گفتند که سال ها محدودیت های اعمال شده توسط دموکرات ها باعث شده شرکت های چوب از منطقه خارج شوند.

تسا اکسلسون، مدیر اجرایی انجمن جنگل‌های آلاسکا، که نماینده شرکت‌های چوب در جنوب شرقی آلاسکا است، گفت که صنعت از این قانون “ناامید است اما تعجب نمی‌کند”. اقتصادهای محلی ما نمی توانند بدون سرمایه گذاری کسب و کارهای کوچک مانند آنهایی که در صنعت محصولات جنگلی انجام می شوند، زنده بمانند. این اعلامیه بیشتر محیطی را که قبلاً ناامن است برای اپراتورهای ما تهدید می کند.

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای دهه‌ها بر سر تونگاس دعوا کرده‌اند، با محیط‌بانان، برخی از قبایل بومی و دموکرات‌ها برای حفظ جنگل مبارزه می‌کنند در حالی که جمهوری‌خواهان، شرکت‌های چوب و مدیران معدن برای توسعه آن استدلال می‌کنند.

این تصمیم جدیدترین تصمیم از مجموعه اقدامات دولت بایدن است که در جهت معکوس کردن اقدامات آقای ترامپ طراحی شده است تا راه را برای توسعه سوخت های فسیلی و استخراج مواد معدنی در زمین های عمومی تسهیل کند. ماه گذشته، دولت بایدن حفاظت از رودخانه‌ها، مرداب‌ها و آبراه‌ها را گسترش داد که دولت ترامپ تلاش کرد آنها را لغو کند. کاخ سفید همچنین دستورالعمل های جدیدی را برای ارزیابی انتشار گازهای گلخانه ای در بررسی های زیست محیطی فدرال صادر کرد و جایگزین دستورالعمل هایی شد که توسط آقای ترامپ پس گرفته شده بود.

حافظان محیط زیست و چندین گروه بومی آلاسکا تصمیم تونگاس را تحسین کردند. آنها استدلال کرده اند که اجازه ساخت جاده می تواند بیابان وسیع قله های برفی، رودخانه های مواج و جنگل های بکر قدیمی را ویران کند.

کیت گلاور، وکیل دادگستری، یک گروه محیط زیستی، در بیانیه ای گفت: «این خبر خوبی برای جنگل، ماهی قزل آلا، حیات وحش و افرادی است که برای حمایت از شیوه های زندگی و معیشت خود به اکوسیستم های دست نخورده وابسته هستند».

مقامات خدمات جنگلی گفتند که آژانس حدود 112000 نظر از قبایل، جوامع روستایی و سایر افراد تحت تاثیر این قانون دریافت کرده و دریافت که اکثریت آنها خواهان ممنوعیت جاده ها در جنگل هستند.

در حالی که جنگل ملی تونگاس حدود 9 درصد از کل زمین های سیستم جنگل ملی را تشکیل می دهد، حدود 16 درصد از مناطق جنگلی بدون جاده را در خود جای داده است. بیشتر آنها جنگل های قدیمی هستند.

دومینیک دلاسالا، زیست شناس حفاظتی که تونگاس را مورد مطالعه قرار داده است، آن را “قابل توجه” خواند و اشاره کرد که بیشتر درختان کهنسال کشور در 48 ایالت پایین تر، ده ها سال پیش قطع شده اند.

او گفت که تونگاس «مکانی است که عقاب‌ها به وفور گنجشک‌های خانگی هستند، جوی‌های ماهی قزل‌آلا مانند ترافیک در ساعات شلوغی مسدود می‌شوند و گرگ‌ها از لاشه ماهی آزاد تغذیه می‌کنند». او گفت که همه گونه‌ها «در جنگل‌های بدون درختان بهترین عملکرد را دارند».

طرح جدید همچنین شامل 25 میلیون دلار هزینه فدرال برای توسعه پایدار محلی در آلاسکا، برای پروژه های بهبود سلامت جنگل است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وینیسیوس جونیور مورد آزار نژادپرستانه هواداران مایورکا در جریان شکست رئال مادرید | رئال مادرید

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، هواداران مایورکا در جریان پیروزی 1-0 …