درخواست عدم اعتماد مخالفان به رسوایی «واترگیت» یونان | یونان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رهبر حزب اصلی اپوزیسیون یونان با ارائه یک طرح عدم اعتماد به دولت، نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس را به سازماندهی شنود جمعی از متحدان سیاسی و دشمنان متهم کرد.

الکسیس سیپراس، رهبر حزب چپ گرای سیریزا، گفت: «در شش ماه گذشته، جامعه یونان شاهد افشای تعداد غیرقابل تصوری از ضربه های تلفن بوده است، عمیق ترین انحراف از حاکمیت قانون که این کشور در تاریخ مدرن خود دیده است. طرف، همانطور که او این درخواست را ارائه کرد. ما وظیفه تاریخی داریم که اقدام کنیم.»

سیپراس با متهم کردن میتسوتاکیس به تکرار «دیستوپیا اورولی» گفت که نخست وزیر نه تنها شنود دسته جمعی دوستان و دشمنان را به طور یکسان سازماندهی کرده است، بلکه سعی کرده است «ورشکستگی اخلاقی» خود را با ممانعت از تحقیقات قضایی پنهان کند.

“[He] سیپراس که بین سال‌های 2015 تا 2019 نخست‌وزیر بود، گفت: مجبور می‌شود به پارلمان بیاید – حتی اگر مدام بخواهد فرار کند – برای توضیح دادن، پاسخگویی، پاسخگویی.

او به نمایندگان مجلس گفت این طرح که بلافاصله بحث سه روزه پارلمانی را آغاز کرد، اولین گام برای دفاع از دموکراسی، شفافیت و عدالت بود. انتظار می رود روز جمعه رای گیری انجام شود.

اگرچه اکثریت 156 حزب حاکم دموکراسی نوین در مجلس 300 کرسی به معنای بعید است که این طرح تصویب شود، انتظار می رود حمایت گسترده ای که از مخالفان دریافت کرده است، حداکثر ناراحتی را برای دولت ایجاد کند.

دولت راست میانه ابتدا در ماه اوت زمانی که رسوایی شنود، که به عنوان “واترگیت یونان” توصیف شد، در حالت تدافعی قرار گرفت.

پس از اینکه معلوم شد نیکوس آندرولاکیس، رهبر حزب سوسیالیست، میتسوتاکیس مجبور شد رئیس جاسوسی خود و برادرزاده اش گریگوریس دیمیتریادیس، دبیر کل دفتر نخست وزیری که با نظارت انحصاری سرویس اطلاعات ملی، EYP سرمایه گذاری شده بود را رها کند. حزب پاسوک، دنبال شده بود.

اندرولاکیس، نماینده پارلمان اروپا، قبل از انتخاب به عنوان رئیس پاسوک، سومین نیروی سیاسی بزرگ کشور تحت نظر قرار گرفت. متعاقباً مشخص شد که او نیز هدف جاسوس افزارهای ساخت اسرائیل موسوم به Predator قرار گرفته است.

میتسوتاکیس این نظارت را غیرقانونی و اشتباه توصیف کرد و گفت که اگر می دانست هرگز آن را تایید نمی کرد. اما این افشاگری به سرعت تصمیم بحث برانگیز رهبر یونان را برای قرار دادن EYP تحت کنترل دفتر خود چند روز پس از کسب قدرت برجسته کرد.

از همان ابتدا، دولت خرید یا استفاده از Predator را رد کرده است. این بدافزار قادر است تلفن همراه را به یک دستگاه شنود تبدیل کند که می تواند میکروفون و دوربین را فعال کند.

اما با وجود شواهدی مبنی بر هدف قرار گرفتن قربانیان با هر دو، مقامات یونانی به عنوان بخشی از تحقیقات رو به رشد در مورد این ماجرا، بر روی نرم افزارهای جاسوسی و روش های سنتی شنود سیمی تمرکز کرده اند.

این افشاگری‌ها باعث شده است که دموکراسی نوین نسبت به سیریزا دو رقمی باشد، زیرا یونان برای انتخابات عمومی در بهار آماده می‌شود.

در ماه دسامبر، در حالی که دولت به دنبال محدود کردن خسارت بود، پس از آنکه یک روزنامه چپ‌گرای Documento گزارش داد که بیش از 30 نفر از جمله روزنامه‌نگاران از طریق تلفن تحت نظارت دولتی قرار گرفته‌اند، نه تنها قانون EYP را اصلاح کرد، بلکه فروش نرم‌افزارهای جاسوسی را ممنوع کرد. بد افزار. هفته گذشته، زمانی که رسانه تحقیقی Inside Story فاش کرد که بیش از 20 چهره برجسته دیگر توسط Predator ردیابی شده اند، این لیست افزایش یافت.

اوایل این ماه، میتسوتاکیس اعتراف کرد که رسوایی استراق سمع “بزرگترین اشتباه” در دوره تقریباً چهار ساله او بوده است. سیپراس روز چهارشنبه گفت که نهاد مستقلی که وظیفه تضمین امنیت ارتباطات و حریم خصوصی (ADAE) را بر عهده دارد، تایید کرده است که وزیر کابینه و شخصیت‌های ارشد نیروهای مسلح نیز تحت نظارت قرار گرفته‌اند.

وی اهداف را وزیر استخدام، رئیس ستاد کل دفاع ملی، رئیس سابق ارتش، مشاور سابق امنیت ملی و روسای سابق و فعلی تدارکات تسلیحات دفاعی معرفی کرد. “چه دلیلی برای امنیت ملی وجود داشت که حافظان امنیت ملی ما را تحت نظر قرار داد؟” سیپراس پرسید.

یونان توسط کمیته تحقیق پارلمان اروپا موسوم به Pega که در حال تحقیق در مورد استفاده فزاینده از نرم افزارهای جاسوسی توسط دولت های اروپایی است، مورد انتقاد قرار گرفته است. استلیوس کولوگلو، نماینده چپ گرای سیریزا در این کمیته که عضو کمیته است، گفت: «در هر کشور دیگری، نخست وزیر استعفا می داد. این یک شرمندگی سیاسی بزرگ برای این دولت یونان و یک شرمندگی بسیار بزرگ برای میتسوتاکیس، شخصا، در اتحادیه اروپا بوده است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جام جهانی T20 زنان: راهنمای 10 تیم در آفریقای جنوبی | دنیای زنان بیست 20

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، انگلستان زمان غرق شدن یا شنا …