کارمند اخراج شده GCHQ با دفاع از افشاگری شکایت حقوقی را مطرح کرد | GCHQ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک کارمند GCHQ که پس از درخواست علنی برای استعفای ارشد ترین کارمند دولتی بریتانیا در هفته های پایانی دولت بوریس جانسون، اخراج شد، در حال طرح دعوی حقوقی بر اساس قوانین افشاگر است.

نارنگی 17 ساله سابق، معروف به استوارت، پس از آن از کار خود در مرکز جاسوسی اخراج شد. با استفاده از مصاحبه رادیویی با جیمز اوبراین خواستار کناره گیری سایمون کیس، دبیر کابینه شود.

وکلای دادگستری از طرف استوارت پرونده ای را تشکیل داده اند و مدعی شده اند که او برای پایان دادن به فساد در دولت صحبت کرده است – اقدامی که توسط قوانین افشاگر محافظت می شود.

استوارت، 40 ساله، در زمان اخراجش در سپتامبر در یک نقش اطلاعاتی و امنیتی کار می کرد اما ادعا می کند که در مصاحبه خود هیچ اسرار دولتی را فاش نکرده است.

در صورت موفقیت، این پرونده می تواند سابقه ای ایجاد کند زیرا کارمندان GCHQ و کسانی که برای سرویس های امنیتی کار می کنند در حال حاضر از افشای محافظت شده علیه دولت جلوگیری شده اند.

مایک کین، یکی از شرکای شرکت حقوقی Leigh Day که این پرونده را بر عهده دارد، گفت که موکلش سعی در لغو قوانینی که استفاده از اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی را غیرقانونی می‌کند، نبود.

او به آبان نیوز گفت: «آنچه او به دنبال دستیابی به آن است، حق برخورداری از حمایت‌هایی است که همه کارمندان دیگر از آن برخوردارند، زمانی که فکر می‌کنند به دلیل صحبت در مورد تخلفات در زمانی که هیچ عامل خطر مرتبط با امنیت در آن دخیل نیست، مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

استوارت، تنها از نام کوچک خود استفاده کرد، در 5 ژوئیه 2022 به برنامه O’Brien زنگ زد و خود را به عنوان مشاور ارشد ارتباطات دولتی معرفی کرد.

ساعاتی قبل، لرد سیمون مک‌دونالد، وزیر امور خارجه سابق، علناً ادعاهای جانسون مبنی بر بی اطلاعی از سابقه اتهامات آزار جنسی علیه معاون رئیس، کریس پینچر را رد کرده بود.

پینچر به دلیل ادعاهایی که در حالت مستی دو مرد را در باشگاه کارلتون کتک زده است، استعفا داده بود، در حالی که کارمندان دولت در شماره 10 متهم شده بودند که روایت خود را از آنچه جانسون در مورد اتهامات قبلی علیه معاون رئیس می دانست، تغییر داده اند.

استوارت در یک مصاحبه 11 دقیقه ای گفت که از اطلاعات نادرست و “دروغ های” شماره 10 وحشت زده است و معتقد است که بریتانیا به “نقطه بسیار خطرناک برای دموکراسی” رسیده است.

استوارت، که در زمانی که وزیر کابینه مدیر استراتژی GCHQ بود، در کنار کیس کار می‌کرد، به اوبراین گفت که با درخواست از کارمندان ارشد دولتی مانند کیس، «خدمات عمومی واقعی» را انجام می‌دهد.

من اکنون با دفتر مطبوعاتی شماره 10 صحبت می کنم. بچه ها بیایید تمام شد. همین الان متوقفش کن. از روی میزهایتان بلند شوید، دور شوید. بیشتر نه.

او گفت: “سیمون کیس: امروز با یک بیانیه عمومی اعلام کنید که اعتماد خود را به رهبری سیاسی خیابان داونینگ 10 از دست داده اید و دیگر نمی توانید نقش خود را به عنوان رئیس خدمات ملکی ایفا کنید.”

وکلای او گفتند که بعداً در همان روز، استوارت به کیس ایمیل زد تا خود را مصاحبه‌شونده اوبرایان معرفی کند و گفت تا زمانی که کیس از سمت خود کناره‌گیری کند، به صحبت با رسانه‌ها ادامه خواهد داد.

دو روز بعد، استوارت از وظایف خود به عنوان یک کارمند دولتی تعلیق شد. پس از یک جلسه رسیدگی انضباطی، او در 27 سپتامبر به دلیل نقض قوانین خدمات ملکی، از جمله حضور در LBC و ارسال ایمیلی که خواستار استعفای کیس بود، اخراج شد.

وکلای استوارت می گویند که مصاحبه 5 ژوئیه و ایمیل او افشاگری بود و بنابراین نباید منجر به اخراج او می شد.

صدها نفر از کارکنانی که در GCHQ کار می کنند مشمول ممنوعیت کلی از ادعاهای افشاگری هستند، که وکلای استوارت استدلال می کنند که تحمیلی نامتناسب با هدف چنین اقدامی است.

مداخله مک دونالد باعث استعفای متوالی وزیران شد که منجر به تصمیم جانسون برای تعیین جدول زمانی برای خروج خود شد.

کیس، انتصاب جنجالی جانسون در سال 2020، تحت فشار است تا توضیح دهد چرا ندیم زهاوی، رئیس حزب محافظه کار، علیرغم پرداخت جریمه مالیاتی، توسط مقامات مجاز شد تا دو شغل در کابینه تحت لیز تراس به عهده بگیرد.

زمانی که جانسون از طریق ریچارد شارپ، رئیس بی‌بی‌سی، وام 800000 پوندی دریافت کرد، او همچنین در مورد نقش خود با سؤالاتی مواجه بود.

GCHQ هویت کارکنان فعلی یا سابق را تایید یا رد نمی کند. اما منابع آژانس اطلاعاتی گفتند که این سازمان دارای فرآیندهای طولانی مدت و قوی است تا اطمینان حاصل شود که کارکنان می توانند نگرانی های داخلی و خارجی را مطرح کنند. این شامل امکان مراجعه به دفتر کمیساریای اختیارات تحقیق یا کمیته اطلاعات و امنیت مجلس، در کنار مشاوران اخلاق و خدمات پشتیبانی کارکنان برای کارکنان برای طرح نگرانی‌ها می‌شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ریشی سوناک به جای ندیم زهاوی به عنوان رئیس حزب محافظه کار در «تغییر کوچک» | ریشی سوناک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس گزارش‌ها، ریشی سوناک …