تایمز از قاضی می‌خواهد تا اسناد پرونده افترا در فاکس نیوز را باز کند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نیویورک تایمز روز چهارشنبه از قاضی خواست تا برخی پرونده‌های حقوقی را که حاوی شواهدی که قبلاً فاش نشده بود، در یک شکایت تهمت علیه فاکس نیوز توسط Dominion Voting Systems، شرکتی که در انتخابات ۲۰۲۰ هدف تئوری‌های توطئه در مورد ماشین‌های تقلبی و آرای سرقت‌شده قرار گرفته بود، باز کند.

بسیاری از شواهد موجود در این پرونده – از جمله پیام‌های متنی و ایمیل‌های گرفته شده از تلفن‌های شخصی مدیران فاکس، شخصیت‌های پخش‌کننده و تهیه‌کنندگان در هفته‌های پس از انتخابات – به درخواست وکلای این شبکه همچنان مهر و موم شده‌اند.

قانون فدرال و قانون در دلاور، جایی که پرونده در حال رسیدگی است، به طور گسترده از حق دسترسی عمومی به اطلاعات مربوط به مراحل قضایی حمایت می کند. اگر یک طرف دعوی بتواند دلیل خوبی برای نگه داشتن چیزی تحت مهر و موم خود نشان دهد، مانند شرکتی که به دنبال محافظت از اسرار تجاری یا اطلاعات مالی است، قانون استثناهایی را مجاز می کند.

قاضی پرونده، اریک ام دیویس، هشدار داده است که نه فاکس و نه Dominion حق ندارند اطلاعات را به دلایلی که تحت این استثنائات محدود قرار نمی‌گیرند، مخفی نگه دارند، از جمله، او در ماه گذشته گفت، این واقعیت که چیزی «ممکن است شرم‌آور باشد».

Dominion این شکایت را در اوایل سال 2021 تنظیم کرد و استدلال کرد که “فاکس داستان دروغین تقلب در انتخابات را فروخت تا اهداف تجاری خود را برآورده کند.” از شبکه و شرکت مادرش فاکس کورپوریشن 1.6 میلیارد دلار خسارت می خواهد.

فاکس با ادعای اینکه نظرات میزبانان و مهمانانش بر اساس متمم اول قانون اساسی محافظت شده است و ادعاهای تقلب توسط رئیس جمهور سابق دونالد جی. ترامپ و متحدانش ذاتاً ارزش خبری دارد، حتی اگر دروغ باشد، از خود دفاع کرده است.

تایمز استدلال کرد که قانون به شدت به سمت حق دسترسی عمومی متمایل است، حتی اگر استثنائات محدودی را نیز مجاز بداند. تایمز توسط رادیو عمومی ملی در درخواست خود برای عمومی کردن صدها صفحه از اسنادی که در این ماه توسط فاکس و دامینیون تحت مهر و موم قرار گرفته اند، همراهی می کند.

روزنامه تایمز در پرونده خود نزد قاضی دیویس گفت که دعوای Dominion «بی‌تردید یک پرونده افترای نتیجه‌ای است که دامنه اصلاحیه اول قانون اساسی را آزمایش می‌کند».

علاوه بر این، در این شکایت آمده است که این شکایت “به طور غیرقابل انکاری شامل موضوعی است که منافع عمومی عمیقی دارد: یعنی اینکه چگونه یک شبکه تلویزیونی ادعاهای دزدیده شدن انتخابات ریاست جمهوری 2020 و مقصر بودن آن شاکی را بررسی و به مردم ارائه کرد.”

دیوید مک‌کراو، معاون مشاور عمومی تایمز، در بیانیه‌ای گفت: «مردم حق دارند رویه‌های قضایی شفاف داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که قانون به‌طور عادلانه اجرا می‌شود. این امر به ویژه در موردی که به موضوعات سیاسی که کشور را عمیقاً تقسیم کرده است، اهمیت دارد.

قاضی دیویس دادگاهی را برای ماه آوریل برنامه ریزی کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رهبر اتحادیه، ریشی سوناک را دچار توهم می‌داند، زیرا اختلاف حقوق NHS تشدید می‌شود | NHS

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یکی از رهبران اتحادیه بهداشت، …