سفیر ایالات متحده می گوید روسیه مسئول “بدترین بحران غذایی از زمان جنگ جهانی دوم” است سیندی مک کین

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سفیر ایالات متحده در امور مواد غذایی هشدار داده است که بحران جهانی قیمت مواد غذایی امسال ادامه خواهد داشت و تا زمانی که حمله روسیه به اوکراین به پایان نرسد، آذوقه ها امن نخواهد بود.

سیندی مک کین، سفیر ایالات متحده در آژانس های غذا و کشاورزی سازمان ملل، این بحران را “بزرگترین … بدترین بحران غذایی، بدترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی دوم” خواند و هشدار داد که برخی از کشورهای آفریقا در آستانه قحطی هستند. او تقصیر افزایش قیمت ها را دقیقا متوجه روسیه و حمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین کرد.

مک‌کین همچنین هشدار داد که بودجه ایالات متحده برای آژانس‌های سازمان ملل که برای کاهش بحران غذایی تلاش می‌کنند احتمالاً امسال «فشار» خواهد بود و او از سفته‌بازان در بازارهای مالی خواست تا از این آشفتگی برای افزایش بیشتر قیمت‌ها سوء استفاده نکنند.

قیمت مواد غذایی نسبت به اوج خود در سال گذشته کاهش یافته است، و این امیدها را برانگیخته است که این بحران – که طی آن تورم بی رویه مواد غذایی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، و کمبود مواد اولیه اصلی در برخی کشورها، پس از حمله پوتین به اوکراین تقریباً یک سال پیش وجود داشته است. – ممکن است کاهش یابد

مک کین گفت: «این واقعیت که قیمت مواد غذایی در حال کاهش است به این معنی نیست که این بحران تقریباً به پایان رسیده است… ما در حال بررسی زمان‌های سختی هستیم. این فصل کاشت بهاره خواهد بود [in Ukraine]. به دلیل تهاجم و به دلیل تخریب هایی که انجام شده، به زمین و ماشین آلات هیچ راهی ندارند.»

وی افزود که صادرات غلات در منطقه نیز به دلیل اقدامات روسیه متوقف شده است. ما نتوانستیم مقدار زیادی از غلات را بیرون بیاوریم. معمولاً ما می‌توانیم حدود 20 میلیون تن را بیرون بیاوریم و به این تعداد نزدیک نیستیم. بیش از 100 کشتی در انتظار ورود هستند [to Black Sea ports]. بنابراین، این بحران تمام شده است، و با توجه به امنیت غذایی و غذایی، این بحران حتی بیشتر شده است.

پس از تهاجم روسیه، عوامل متعددی برای ایجاد بحران ترکیب شده اند. اوکراین نه تنها صادرکننده عمده غلات و روغن نباتی، بلکه کود نیز است و افزایش قیمت انرژی ناشی از تهدیدات روسیه برای عرضه گاز، هزینه تولید مواد غذایی را نیز افزایش داده است. بسیاری از کشورها قبلاً به دلیل تأثیرات طولانی مدت همه گیری کووید-19 در وضعیت مخاطره آمیزی از نظر منابع غذایی قرار داشتند.

مک کین گفت که این تاثیرات جهانی بوده است. «اثر موجی دارد. در آفریقا موج می زند و کشورهایی را که به هیچ وجه نمی توانند خود را تغذیه کنند، تحت تأثیر قرار می دهد. این همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

ما در حال حاضر در بخش قابل توجهی از آفریقا به قحطی نزدیک هستیم، اگرچه فکر می‌کنم می‌توانیم در یمن کمی از آن جلوگیری کنیم. قحطی وضعیت فاجعه‌باری است. و دوباره این وضعیت کاملاً است [the result of] کاری که روسیه انجام داده است.»

برخی از کارشناسان مواد غذایی هشدار داده اند که سفته بازی در بازارهای کالاها، با شرط بندی معامله گران مالی بر روی قیمت مواد غذایی و تعداد کمی از شرکت ها که بر تجارت فیزیکی کالاهای کلیدی مانند غلات تسلط دارند، به افزایش بیشتر قیمت ها کمک کرده است.

مک کین در پاسخ به این سوال که آیا حدس و گمان می تواند تاثیری داشته باشد، گفت: “احتمالا همینطور است. من این را بدون اطلاعات دقیق زیادی می گویم، اما گاهی اوقات بازیکنان بدی وجود دارند.

او از گفتن اینکه آیا چنین گمانه‌زنی باید مجازات شود یا خیر، خودداری کرد، اما گفت که علیه آن صحبت خواهد کرد. شما نمی توانید آن را تحمل کنید – مردم از گرسنگی می میرند. حدس و گمان برای هیچ کس در طول یک بحران مفید نیست. [We need to] به جهانیان یادآوری کنید که امنیت غذایی یک مشکل امنیت ملی است. این نه تنها تأثیرات اجتماعی دارد، بلکه پیامدهای امنیت ملی نیز دارد.»

مک کین هشدار داد که بودجه ایالات متحده برای تحقیقات و تلاش های بین المللی غذا می تواند در سال جاری کاهش یابد. او با اشاره به سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، و سازمان های خواهر آنها که با مسائل غذایی سروکار دارند، گفت: «ما شاهد بودجه کمتری خواهیم بود زیرا بحران مالی در اینجا وجود دارد. سال سختی خواهد بود.»

مک کین همچنین هشدار داد که بحران آب و هوا بر مواد غذایی تأثیر می گذارد. بیوه جان مک‌کین، سناتور سابق جمهوری‌خواه و نامزد ریاست‌جمهوری، او در مورد ایالت خود آریزونا تأمل کرد و گفت: «تغییر آب و هوا بخش بزرگی از این است. [food crisis]. از جایی که من آمده ام، آب نیست. و با این حال، همه جا زمین های گلف وجود دارد. بنابراین در مقطعی باید عقب نشینی کنیم و بگوییم که این کار چه فایده ای دارد؟ آیا باید همه اینها را وارد کنیم، آیا باید کار متفاوتی انجام دهیم؟»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اندی فارل تضمین می کند که جانی سکستون آماده و آماده برای سفر به پاریس است | شش ملت 2023

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اندی فارل هرگونه نگرانی در مورد …