وزیر سابق حزب محافظه‌کار می‌گوید سوناک باید زهاوی را برای استعفا تحت فشار قرار دهد | ندیم زهاوی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزیر سابق کابینه محافظه‌کاران گفته است که ریشی سوناک باید ندیم زهاوی، رئیس حزب محافظه‌کار را تشویق کند که استعفا دهد زیرا موقعیت او غیرقابل دفاع است.

دیوید گاوک و لرد هیوارد همتای محافظه‌کار از زاهاوی خواستند تا موقعیت خود را در نظر بگیرد زیرا تحت فشار فزاینده‌ای بر سر امور مالیاتی خود قرار می‌گیرد و سوناک آماده پاسخگویی به سوالات نخست‌وزیر است.

انتظار می‌رود رهبر حزب کارگر، کیر استارمر، از سوناک سوال کند که چرا او از تسلیم شدن در برابر فشار برای اخراج زهاوی خودداری کرده است و دقیقاً از آنچه نخست‌وزیر هنگام انتصاب زهاوی به سمت کابینه می‌دانست، بپرسد.

گاوک که در سال 2019 از سمت وزیر کابینه استعفا داد، روز چهارشنبه در برنامه امروز رادیو 4 بی‌بی‌سی گفت که نخست‌وزیر باید زاهاوی را تشویق کند تا قبل از یک PMQ «بسیار ناراحت‌کننده» استعفا دهد.

وزیر سابق دادگستری گفت: «فکر می‌کنم خیلی وسوسه می‌شدم و اگر نخست‌وزیر بودم، فکر می‌کنم مشتاق تشویق آن بودم. فکر می‌کنم اگر ندیم زهاوی همچنان سر جای خود باشد، ساعت 12 امروز برای ریشی سوناک بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

«و اگرچه… ندیم یک چهره بسیار محبوب در میان نمایندگان محافظه‌کار است، او به عنوان وزیر مؤثر و اکنون رئیس حزب محافظه‌کار شناخته می‌شود، سخت است که ببینیم چگونه این در نهایت به استعفای او ختم نمی‌شود.

او می گوید: «سؤالات غیرممکن زیادی برای او وجود دارد و هر چه این موضوع بیشتر طول بکشد، برای نخست وزیر دشوارتر است، احتمالاً برای حزب محافظه کار دشوارتر می شود. [the] برای ندیم زهاوی سخت تر است.»

هیوارد به اسکای نیوز گفت: «ما نمی دانیم که بازه زمانی این تحقیق چیست و فکر می کنم این موضوع کلیدی است. من فکر می کنم او باید در نظر داشته باشد که آیا برای دوره تحقیق کنار می ماند یا خیر.

لیزا نندی، وزیر در سایه، سوناک را متهم کرد که سعی دارد با شروع تحقیقات اخلاقی در امور مالیاتی زاهاوی، “این را به چمن بلند بکشد”.

نخست وزیر به مشاور اخلاقی خود دستور داد تا بررسی کند که آیا زهاوی قوانین وزارتی را در مورد صورتحساب تخمینی 4.8 میلیون پوندی که در زمان صدراعظم با HMRC تسویه کرده بود یا نه، زیر پا گذاشته است یا خیر.

نندی به رادیو تایمز گفت: «من فکر می‌کنم برای مردم عمیقاً ناامیدکننده است، برای افرادی که سؤالات مربوط به امور مالیاتی ندیم زهاوی را دنبال کردند و تهدید به اقدام قانونی شدند، عمیقاً ناامیدکننده است که دولت برای همه ما در نظام سیاسی بسیار ناامیدکننده است. او یک بار دیگر سعی کرده این موضوع را با یک تحقیق به چمن‌های دراز بکشاند تا اینکه ندیم زهاوی، که در موقعیت بسیار برجسته‌ای در سیاست بریتانیا قرار دارد، تازه از آنچه در زمان صدراعظم بودنش رخ داده است، صحبت کند.»

کارولین نوکس، نماینده ارشد محافظه کار، از زاهاوی خواسته است تا زمانی که این موضوع روشن نشود، کنار بماند. کریگ الیور، مدیر سابق ارتباطات دیوید کامرون نیز از زاهاوی خواسته است که “به نخست وزیر لطف کند و کناره گیری کند”، زیرا او گفت “این داستان ادامه خواهد داشت” در حالی که سوناک “سرمایه سیاسی زیادی را برای دفاع از زاهاوی خرج می کند”.

“این یک حواس پرتی است”: وزیر سابق کابینه محافظه‌کاران از ندیم زهاوی خواست تا “کنار برود” – ویدئو

زهاوی اصرار دارد که “اشتباه” خود در مورد سهام شرکت نظرسنجی YouGov که او یکی از آنها را تأسیس کرده است، “بی دقتی و عمدی نبوده” و گفته است که مطمئن است “در تمام مراحل به درستی عمل کرده است”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بررسی واقعیت بایدن قبل از وضعیت اتحادیه

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، آنچه آقای بایدن گفت اتفاقاً هزار میلیاردر …