رئیس جمهور فنلاند پیشنهاد توقف مذاکرات سه جانبه با ترکیه بر سر عضویت در ناتو با سوئد را داد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس‌جمهور فنلاند خواستار توقف مذاکرات سه‌جانبه با ترکیه بر سر عضویت این کشور در ناتو و سوئد شد.

سائولی نینیستو، رئیس جمهور ترکیه گفت: «در مورد عضویت در ناتو، ما باید با آرامش برخورد کنیم و باید منتظر برگزاری انتخابات در ترکیه باشیم. انتخابات پارلمانی ترکیه تا اواسط ژوئن 2023 برگزار نمی شود.

این به دنبال وزیر خارجه فنلاند پکا هااویستو است که روز سه شنبه اشاره کرد که هلسینکی به فکر پیوستن به ائتلاف نظامی بدون سوئد است.

هاویستو گفت که پیوستن هر دو کشور اسکاندیناوی به ناتو “کاملاً گزینه شماره یک” است، اما “ما باید برای ارزیابی وضعیت آماده باشیم.”

بعداً از او خواسته شد که در یک کنفرانس مطبوعاتی که با عجله آماده شده بود، در مورد نظرات خود توضیح دهد. هاویستو اعتراف کرد که او “دقیق نبود” و افزود که هلسینکی صرفاً در حال برنامه‌ریزی برای هر نتیجه بالقوه‌ای است که ممکن است در فرآیند درخواست آشکار شود – از جمله یک فشار انفرادی در پیشنهاد خود برای ناتو.

این موضع همچنین به دنبال اقدام ترکیه برای متوقف کردن پیشنهاد سوئد، در واکنش خشمگینانه به اعتراض ضد ترکیه که در استکهلم برگزار شد، صورت گرفت. این اعتراض پس از آن که یک افراطی دانمارکی یک نسخه از قرآن را در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد سوزاند، خشم در ترکیه را برانگیخت.

آخرین تعلیق تردیدها را در مورد عضویت دو کشور شمال اروپا با هم به عضویت ناتو افزایش می دهد.

سوئد خواستار بازگشت به جدول طراحی است

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، در تلاش برای کاهش تنش ها با آنکارا، می گوید که می خواهد “گفتگو” را با ترکیه دوباره برقرار کند.

من می خواهم به آرامش در این روند اصرار کنم زیرا می خواهم به گفتگوهای عملکردی در مورد موضوعاتی که در آن توافق کردیم که پیشرفت کرده ایم بازگردم. سوئد، فنلاند و ترکیه یک توافق سه جانبه دارند و به خوبی پیش می رود. بدیهی است که ما در همه مسائل یکسان فکر نمی کنیم. کریسترسون می گوید: ما قوانین متفاوتی در کشورهایمان داریم.

کریسترسون ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم، همانطور که کسی گفت، دو فکر در سر دارم: ما کاملاً به آزادی بیان سوئد متعهد هستیم و بسیار مشتاق هستیم تا عضویت ناتو را همراه با فنلاند تکمیل کنیم.»

سوئد و فنلاند هر دو تلاش خود را برای پیوستن به ناتو زمانی که روسیه نزدیک به یک سال پیش به اوکراین حمله کرد، آغاز کردند.

با این حال ترکیه تا زمانی که دو کشور اقداماتی از جمله پیوستن به نبرد ترکیه علیه شبه نظامیان ممنوعه کرد را انجام ندهند، از تایید پیشنهاد آنها خودداری کرده است.

ویدیو را در پلیر بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …