کلینیک پاپ آپ مجهز به هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان پوست در استرالیای جنوبی راه اندازی شد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

خیریه سلامتی Skin Check Champions، دانشگاه استرالیای جنوبی و بنیاد تحقیقات بیمارستانی با هم متحد شده اند تا یک کلینیک پاپ آپ راه اندازی کنند که از هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان پوست استفاده می کند.

درمانگاه پاپ آپ آنها توسط پرستارانی هدایت می شود که تصاویر ضایعه با کیفیت بالا را از بیماران می گیرند و سپس توسط الگوریتم های هوش مصنوعی تریاژ شده و به صورت مشروط تشخیص داده می شوند تا سرطانی بودن آنها بررسی شود. نتایج همچنین توسط پزشکان عمومی محلی تأیید می شود.

این کلینیک پاپ آپ در طول تور داون آندر 2023 به صورت آزمایشی اجرا شد مسابقه دوچرخه سواری جاده در اوایل هفته در ویکتور هاربر.

چرا مهم است

از هر سه استرالیایی دو نفر در طول زندگی خود به نوعی سرطان پوست مبتلا خواهند شد که بیش از 15000 استرالیایی به ملانوم، تهاجمی‌ترین نوع سرطان پوست و سومین سرطان در کشور مبتلا می‌شوند. به گفته مؤسسه بهداشت و رفاه استرالیا، این بیماری سالانه حدود 400 میلیون دلار استرالیا (280 میلیون دلار) برای سیستم بهداشتی استرالیا هزینه دارد.

ماریون اکرت، استاد پرستاری سرطان در UniSA، خاطرنشان کرد: علی‌رغم این واقعیت، برنامه‌های پیشگیری از سرطان پوست به‌ویژه در خارج از شهرهای بزرگ، «بخصوص در خارج از شهرهای بزرگ، فاقد بودجه و منابع کافی هستند». مشاهده شد که نرخ سرطان پوست در مناطق منطقه ای تا 31 درصد بیشتر از کلان شهرها است.

پروفسور اکرت افزود: اگر به موقع تشخیص داده شود، بیش از 98 درصد موارد سرطان پوست قابل پیشگیری است. به همین دلیل است که Skin Check Champions و شرکای آن پروژه کلینیک پاپ آپ را آغاز کردند.

اسکات مگز، مدیر عامل Skin Check Champions، گفت: «هدف ما این است که تعداد استرالیایی‌هایی که بر اثر ملانوما می‌میرند را به نصف کاهش دهیم و تعداد معاینات پوستی در استرالیا را با اجرای برنامه ملی بررسی پوست هدفمند با پشتیبانی از هوش مصنوعی، 25 درصد افزایش دهیم.

افرادی که در مناطق منطقه ای زندگی می کنند می توانند از طریق کلینیک پاپ آپ خود به خدمات چک پوست دسترسی داشته باشند که در رویدادهای محلی مانند Tour Down Under ارائه می شود.

عکس فوری از بازار

چند فناوری هوش مصنوعی در بازار موجود است که ادعا می‌کنند سرطان پوست را با دقت بالایی تشخیص می‌دهند. همین سال گذشته، شرکت هوش مصنوعی پوست Skin Analytics دستگاه مبتنی بر یادگیری ماشینی خود DERM را توسط تنظیم‌کننده‌های دستگاه‌های پزشکی در بریتانیا تأیید کرد. در سال 2021، Advanced Human Imaging در فهرست ASX برای فناوری هوش مصنوعی DermaScan مبتنی بر گوشی های هوشمند خود نشان CE را دریافت کرد، که همچنین می تواند انواع سرطان های پوست را غربالگری کند.

در همین حال، یک برنامه دیگر مبتنی بر گوشی های هوشمند از دانمارک وجود دارد که از فناوری AR برای بررسی اندازه ضایعات یا خال های مشکوک استفاده می کند. این برنامه Miiskin به خودآزمایی ضایعات مشکوک به ملانوم کمک می کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال بریت کوین ممکن است تا پایان دهه استفاده شود | بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، طبق برنامه هایی که توسط بانک …