تورم سالانه استرالیا به 7.8 درصد رسید که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت برق است | اقتصاد استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تورم در استرالیا در سال منتهی به دسامبر به 7.8 درصد رسید که اقتصاددانان و دولت فدرال امیدوارند که اوج قیمت‌ها باشد.

اداره آمار استرالیا در روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده در سه ماهه دسامبر 1.9 درصد افزایش یافته است که ناشی از افزایش قیمت برق و هزینه سفر و اقامت در تعطیلات است.

رشد سالانه 7.8 درصدی نسبت به رقم تورم 7.3 درصدی سپتامبر افزایش یافته است، اما از تخمین بانک مرکزی مبنی بر اینکه تورم به 8 درصد خواهد رسید، کمتر است.

این بالاترین نرخ تورم از سال 1990 است، علیرغم این امید که رقم پایین تر از حد انتظار در ماه اکتبر که بخشی از آن ناشی از کاهش هزینه های حمل و نقل است، می تواند به معنای اوج گرفتن تورم باشد.

جیم چالمرز، خزانه دار، گفت که تورم “به طور غیرقابل قبولی بالا” و “بسیار بالا بر اساس استانداردهای تاریخی” است.

چالمرز به خبرنگاران در کانبرا گفت که این “احتمالاً اوج تورم است، اما تا زمانی که اعداد سه ماهه مارس امسال را بدست نیاوریم، مطمئناً این را نمی دانیم”.

ABS گفت که در سال گذشته شاهد “افزایش سه ماهه قوی ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی، سوخت خودرو و ساخت و ساز مسکن جدید بوده است.”

میانگین تورم سالانه کاهش یافته، معیار تورم زمینه ای که افزایش و کاهش شدید قیمت ها را حذف می کند، به 6.9 درصد افزایش یافت.

افزایش قیمت‌ها – به‌ویژه قیمت‌های انرژی و مواد غذایی – باعث شده است که یک سری هشت افزایش متوالی نرخ بهره از می 2022 انجام شود، زیرا RBA نرخ نقدی را از سطوح اضطراری خارج می‌کند تا تورم را به سمت باند هدف 2 تا 3 درصدی خود بازگرداند.

علیرغم کاهش تورم، اقتصاددانان ANZ می گویند که RBA احتمالاً تا ماه مه سه افزایش 25 واحدی دیگر خواهد داشت تا نرخ بهره را قبل از پایان افزایش به 3.85 درصد برساند.

در سال منتهی به دسامبر، مهم‌ترین افزایش قیمت‌ها مربوط به سفرهای تعطیلات داخلی و خارجی و اقامت بود که به ترتیب 13.3% و 7.6% افزایش داشتند. افزایش 8.6 درصدی برق؛ خدمات، افزایش 5.5 درصدی، بالاترین افزایش از سال 2008. و خرید مسکن جدید توسط مالکان، 1.7٪ افزایش یافته است.

چالمرز خاطرنشان کرد که اپراتور بازار انرژی استرالیا دریافته است که قیمت های برق پیش بینی شده “به شدت کاهش یافته” پس از بسته کاهش قیمت انرژی 1.5 میلیارد دلاری دولت آلبانی که به طور موقت قیمت گاز و زغال سنگ حرارتی را محدود کرد.

چالمرز گفت این “ارتباط مستقیم” با سیاست کارگری نشان داد که مداخله در بازار “مقداری از افزایش قیمت انرژی پیش بینی شده در سال 2023 را از بین خواهد برد” و بیشتر اثر آن “بیشتر از ماه مه” به مصرف کنندگان منتقل خواهد شد. بودجه.

ABS همچنین افزایش شدید قیمت در اکثر محصولات غذایی و غیرغذایی را گزارش کرد، اگرچه قیمت میوه و سبزیجات در مقایسه با سه ماهه قبل 7.3 درصد کاهش یافت.

ABS گفت: رشد قیمت اجاره در سیدنی و ملبورن در این سه ماهه همچنان افزایش یافته است و هر دو شهر بیشترین افزایش سالانه خود را از سال 2014 و 2015 ثبت کرده اند.

چالمرز تأیید کرد که کمک‌های اجاره بها، همراه با پرداخت‌های افراد جویای کار و والدین مجرد، پیش از بودجه ماه مه تحت «بررسی مداوم» قرار دارد.

چالمرز در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه گفت: این ارقام نشان‌دهنده فشاری است که بر بودجه خانواده‌های استرالیایی ناشی از جنگ در اوکراین، فشارهای مداوم بر زنجیره‌های تامین جهانی و سایر چالش‌هایی که برای مدت طولانی نادیده گرفته شده‌اند، وارد شده است.

او گفت: «برنامه اقتصادی ما به تمرکز بر چالش تورم و همچنین رشد اقتصاد به روش صحیح در سال 2023 ادامه خواهد داد.

ما درک می کنیم که استرالیایی ها این کار را به سختی انجام می دهند. به همین دلیل است که ما سخت به کار خود ادامه خواهیم داد تا هزینه های زندگی مسئولانه را ارائه دهیم، خدمات اساسی را ارائه کنیم که مردم به آنها اعتماد دارند، و اقتصاد قوی تر و انعطاف پذیرتری برای آینده بسازیم.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 6 فوریه – عصر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 06/02/2023 – 18:45 …