پیامک های جعلی در حال افزایش است، اما کارشناسان هشدار می دهند که استرالیایی ها بیشترین ضرر را از کلاهبرداری های پیچیده تر می گیرند | کلاهبرداری ها

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارشناسان هشدار داده‌اند که کلاهبرداری‌های مالی پیچیده‌تر و انجام آن آسان‌تر شده است و به صنعت میلیارد دلاری در استرالیا وارد شده است.

سال گذشته بیش از 239000 کلاهبرداری به ارزش 570 میلیون دلار به Scamwatch گزارش شد، اما این سازمان می گوید که تعداد واقعی بسیار بیشتر است، زیرا تنها حدود 13 درصد از کلاهبرداری ها گزارش شده است.

کلاهبرداری های سرمایه گذاری خطر شماره یک برای استرالیایی ها باقی مانده است، اما پیام های متنی ساختگی افزایش یافته است، مانند کلاهبرداری “سلام مامان”، که در آن کلاهبرداران پیامک ارسال می کنند و وانمود می کنند که یکی از اعضای خانواده هستند.

برخی از نمونه‌های اخیر بسیار پیچیده بوده‌اند، با کلاهبردارانی که از شماره‌هایی تماس می‌گیرند که به نظر می‌رسد مستقر در استرالیا هستند و وانمود می‌کنند که از بانک قربانی یا شرکتی مانند آمازون هستند و اعلام می‌کنند حسابشان به خطر افتاده است و اطلاعات شخصی را می‌خواهند.

دن هالپین، مدیر اجرایی Cybertrace، شرکتی که در تحقیقات کلاهبرداری سایبری متخصص است، گفت که کلاهبرداری ها بسیار پیچیده شده اند.

هاپلین گفت: “ما در دو سال گذشته متوجه تغییر آشکاری در سطح پیچیدگی و دستکاری قربانیان شده ایم.” مانند هر روش جرم و جنایت، هر چه بیشتر از آن استفاده شود، اصلاح‌تر می‌شود.»

هاپلین گفت که وب‌سایت‌های کارگزار ارز دیجیتال یا فارکس تقلبی همچنان رایج‌ترین کلاهبرداری هستند، اما روند رو به افزایشی در کلاهبرداری‌های آنلاین دستیار رزرو کار/هتل وجود دارد.

او گفت: «مانند کلاهبرداری‌های «سلام مادر»، کلاهبرداری‌های آنلاین دستیار شغل/رزرو هتل اغلب از طریق واتس‌اپ و دیگر پلت‌فرم‌های پیام‌رسانی مشابه انجام می‌شوند.

ما پیش‌بینی می‌کنیم که این نوع کلاهبرداری در ماه‌های آینده بر تعداد بیشتری از استرالیایی‌ها تأثیر بگذارد و قطعاً باید از آن آگاه بود.»

روز شنبه یک مرد 21 ساله ملبورن به پنج فقره به دست آوردن دارایی از طریق فریب در ارتباط با کلاهبرداری “سلام مامان” متهم شد. او در ماه جولای در دادگاه حاضر خواهد شد.

راهنمای سریع

کلاهبرداری در استرالیا

نمایش دهید

در سال 2022، 239247 کلاهبرداری به Scamwatch گزارش شد. از این تعداد، 12.1 درصد از قربانیان متحمل خسارت مالی شده اند که مجموعاً 569 میلیون دلار است.

استرالیایی ها بیشترین ضرر را به دلیل کلاهبرداری های سرمایه گذاری (377 میلیون دلار) سپس کلاهبرداری های عاشقانه (40 میلیون دلار) و صورت حساب های دروغین (25 میلیون دلار) از دست دادند.

بیشترین مقدار پول، 141 میلیون دلار، از طریق کلاهبرداری های تلفنی از بین رفته است، از 63821 کلاهبرداری گزارش شده.

مواردی که از طریق رسانه های اجتماعی انجام شد، با 13425 گزارش و 80 میلیون دلار از دست رفته، در رتبه بعدی موثرترین بودند.

بیش از هر وسیله دیگری، با 79835 گزارش کلاهبرداری از طریق پیامک ارسال شد، اما تنها 28 میلیون دلار ضرر داشت.

منبع: https://www.scamwatch.gov.au/scam-statistics

از بازخورد شما متشکرم.

هاپلین گفت استرالیایی‌ها هدف محبوبی برای سندیکاهای خارج از کشور بودند زیرا اعتماد بیشتری داشتند، پس‌اندازهای بیشتری به دلیل بازنشستگی و سواد کم کلاهبرداری سایبری داشتند.

هاپلین گفت، علیرغم نبوغ فزاینده برخی از کلاهبرداری ها، آنها لزوماً به توانایی فنی سطح بالایی نیاز ندارند.

«امروزه، اگرچه کلاهبرداری‌های پربازده قطعاً توسط افراد حرفه‌ای با قابلیت‌های فنی و تجاری قابل توجه انجام می‌شود، کلاهبرداری‌های «سلام مادر» به ما یادآوری می‌کند که کلاهبرداری‌ها می‌توانند کم هزینه، کم خطر و پاداش بالا باشند.

ایا (نام واقعی او نیست) زمانی که در این ماه به دنبال کار بود مورد هدف قرار گرفت. او در عرض دو روز 7000 دلار را از دست داد – کل پس‌اندازش.

این زن 35 ساله از طریق آژانس های استخدام به دنبال یک شغل تمام وقت بود که از طریق واتس اپ با او تماس گرفتند و به او پیشنهاد آزمایشی دادند. او که از نظر مالی مشکل داشت، از فرصتی برای آوردن پول بیشتر به خانه استفاده کرد.

وب‌سایتی که به ایا پیشنهاد «شغل» داده شد هنوز فعال است و در حال استفاده است.
وب‌سایتی که به ایا پیشنهاد «شغل» داده شد هنوز فعال است و در حال استفاده است

آیا با زنی در تماس بود که می گفت برای شرکت توسعه خلاق آمریکایی Naked کار می کرد، یک شرکت واقعی که هیچ ارتباطی با کلاهبرداری ندارد، و او به او شغلی را برای بهینه سازی داده ها پیشنهاد داد.

زن او را به وب‌سایتی هدایت کرد که در آن «آموزش» برای این کار انجام می‌شد.

ایا گفت: «او به من وارد شد، حسابی اعتبار کرد، و انگار داشت به من آموزش می‌داد، همه مراحل را طی کرد.

به ایا گفته شد که برای دریافت حقوق ابتدا باید از طریق بایننس، یک صرافی ارز دیجیتال، پول را به حسابی واریز کند. هر چه پول بیشتری می گذاشت، پاداش های بیشتری به دست می آمد و بیشتر برمی گشت.

او مشکوک بود، اما شرکت برای شروع کار 800 دلار سرمایه گذاری کرد و او به گروهی اضافه شد که به نظر می رسید 30 نفر دیگر با شماره تلفن استرالیایی داشتند و همه در مورد عالی بودن کار صحبت می کردند.

او گفت: “این مانند قمار بود، وب سایت، همه آن مانند یک ماشین بازی بود.” “تراز شما از منفی به مثبت شد، سپس وقتی به منفی برگشت، مجبور شدید سپرده دیگری بگذارید.”

مکالمات بین آیا و کلاهبرداران پس از اینکه او از دادن پول بیشتر امتناع کرد تبدیل به تهدید شد.
مکالمات بین آیا و کلاهبرداران پس از اینکه او از دادن پول بیشتر امتناع کرد تبدیل به تهدید شد

ایا وقتی گفت که دیگر پولی برای گذاشتن ندارد، توسط کلاهبرداران تهدید شد.

او با بانک خود، کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا و مرکز امنیت سایبری و زیرساخت تماس گرفت، اما به او گفتند که آنها نمی توانند کاری انجام دهند زیرا او از طریق بایننس پول منتقل می کند. وب سایت همچنان در حال فعالیت است.

ایا گفت: «من واقعاً از اتفاقی که افتاده شرمنده هستم. “من فقط می خواهم دیگران آگاه باشند. از آنچه من گذشتم نگذر.»

شرکت‌های مخابراتی بزرگ استرالیا می‌گویند که روزانه میلیون‌ها تماس و پیامک کلاهبرداری را مسدود می‌کنند، اما کلاهبرداران به سرعت یاد می‌گیرند که خود را با خود وفق دهند و از موانعی که برای متوقف کردن آنها معرفی می‌شود اجتناب کنند.

آشیش ناندا از مرکز تحقیقات امنیت سایبری و نوآوری در دانشگاه دیکین گفت که پس از انتقال پول به ارزهای دیجیتال تقریبا غیرممکن است که پول را پس بگیرید.

او گفت: «بانک نمی تواند کاری انجام دهد، شما قبلاً پول خود را به ارز دیجیتال تبدیل کرده اید. “می توانید آن را امتحان کنید و آن را ردیابی کنید، اما هیچ راه برگشتی وجود ندارد.”

او گفت که کلاهبرداران اغلب به اندازه کافی در مورد قربانیان خود – آدرس آنها، بانکی که استفاده می کنند، سابقه مالی آنها – می دانستند تا بدانند چگونه با احساسات آنها بازی کنند.

او گفت که بهترین کاری که هر کسی می تواند انجام دهد این بود که در وهله اول از کلاهبرداری جلوگیری کند.

“اگر مردم از نحوه وقوع کلاهبرداری آگاه باشند، ممکن است سرمایه گذاری نکنند یا حداقل دو بار فکر کنند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تحقیقات نشان می‌دهد استرالیا به مراقبت‌های بهداشت روانی هدفمند برای جلوگیری از مرگ و میر دانشجویان بین‌المللی بر اثر خودکشی نیاز دارد | دانشگاه های استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات نشان می‌دهد که اگر …