بریتانیا در رتبه سوم شاخص جهانی آزادی بیان | آزادی اطلاعات

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بریتانیا به دلیل آنچه به عنوان «اثر وحشتناک» سیاست‌های دولت، پلیس و ارعاب روزنامه‌نگاران در سیستم حقوقی توصیف می‌شود، تنها در ردیف سوم شاخص جهانی آزادی بیان قرار گرفته است.

کشورهایی از جمله اسرائیل، شیلی، جامائیکا و تقریباً هر کشور دیگر اروپای غربی، در مقیاسی که توسط گروه حمایتی Index on Censorship گردآوری شده، بالاتر از بریتانیا قرار گرفتند.

بریتانیا در هر معیار کلیدی برای سال 2021 – که آزادی دانشگاهی، دیجیتالی و رسانه‌ای را پوشش می‌دهد – بر اساس مدل‌سازی داده‌های طیفی از منابع از جمله فهرست آزادی مطبوعات جهانی گزارشگران بدون مرز و رصدخانه روزنامه‌نگاران کشته شده یونسکو، تنها به‌عنوان جزئی باز فهرست شده است. .

روث اندرسون، مدیر عامل ایندکس، گفت که از این که بریتانیا رتبه بسیار پایینی دارد، شگفت زده شده است، حتی در پس زمینه بحث در مورد نگرش دولت به حق اعتراض یا اعتصاب و تجدید نظر در حمایت از روزنامه نگاران هنگام انتشار حساب های افشاگران مربوط به امنیت ملی.

او گفت: «شما ممکن است تصور کنید که ما با کشورهایی مانند استرالیا، ایرلند و دیگران خواهیم بود که در واقع از آزادی بیان حمایت بهتری دارند. اما صادقانه بگویم فکر می‌کنم ما چشم از توپ برداشته‌ایم. این یک شوک است، به خصوص در محیط فعلی که مردم در مورد آزادی بیان صحبت می کنند و از اصطلاحاتی مانند بیدار استفاده می کنند.

ایندکس در مورد مسائلی از نفوذ حزب کمونیست چین در بخش هنرهای خارج از کشور، جایی که هنرمندان و دیگران از سانسور شکایت کرده‌اند، تا نگرانی‌ها در مورد کاهش احتمالی آزادی بیان توسط لایحه ایمنی آنلاین دولت بریتانیا، کمپین انجام داده است.

اندرسون گفت: «این و مسائل دیگر نشان‌دهنده یک گام به عقب برای کشوری است که مدت‌ها خود را سنگر آزادی بیان می‌دانست.» حتی در روزهای اخیر ما شاهد تمرکز بر استفاده گزارش شده توسط ندیم زهاوی بوده ایم [chair of the Conservative party] اقدام قانونی برای ساکت کردن خبرنگارانی که به دنبال گزارش در مورد امور مالیاتی او بودند. این کشوری نیست که ما ادعا می کنیم در آن زندگی می کنیم.»

از دیگر عواملی که رتبه بریتانیا را کاهش داد، مورد جولیان آسانژ بود که استرداد او به ایالات متحده در سال 2021 توسط دادگاه عالی تایید شد و هنوز هم با آن مبارزه می شود، وجود یک واحد دفتر کابینه متهم به ممانعت از انتشار مطالب درخواست شده توسط دادگاه عالی. طبق قانون آزادی اطلاعات (FOI)، تضعیف حقوق اطلاعات در اسکاتلند و رفتار با روزنامه نگاران در ایرلند شمالی، از قتل لایرا مک کی گرفته تا یورش پلیس به خانه های خبرنگاران.

این رتبه بندی یک ماه پس از آن صورت می گیرد که پلیس هرتفوردشایر اعتراف کرد که به طور غیرقانونی یک عکاس را که در حین پوشش اعتراضات آب و هوایی در M25 بازداشت شده و یکی از چهار روزنامه نگار دستگیر شده در حین پوشش تظاهرات Just Stop Oil دستگیر شده و حقوق بشر را نقض کرده است.

این رتبه‌بندی امسال با کمک تکنیک‌های مدل‌سازی و کارشناسان یادگیری ماشینی از دانشگاه جان مورز لیورپول تهیه شد.

به هر کشور چهار رتبه داده شد: یک شاخص کلی و همچنین رتبه بندی برای هر آزادی فردی: آزادی دانشگاهی، دیجیتال و آزادی رسانه/ مطبوعات.

این شاخص سالی را پوشش می‌دهد که در آن کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) 45 مرگ روزنامه‌نگاران را زیر نظر داشت. در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، CPJ اعلام کرد که حداقل ۶۷ روزنامه‌نگار و کارمند رسانه‌ای در سال ۲۰۲۲ کشته شده‌اند که تقریباً دو برابر آمار سال ۲۰۲۱ است.

ایالات با بالاترین رتبه (به نام اوپن) در مقیاس کلی در سراسر اروپای غربی و استرالیا دسته بندی شده اند. بریتانیا و ایالات متحده با کشورهایی از جمله مولداوی، پاناما، رومانی و آفریقای جنوبی به عنوان نیمه باز رتبه بندی شدند.

ضعیف ترین کشورهایی که در رتبه بندی بسته قرار دارند عبارتند از: بحرین، بلاروس، برمه/میانمار، چین، کوبا، گینه استوایی، اریتره، اسواتینی، لائوس، نیکاراگوئه، کره شمالی، عربستان سعودی، سودان جنوبی، سوریه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، و یمن

روسیه که به‌عنوان «محدودیت‌های شدید» طبقه‌بندی می‌شد، به‌عنوان یکی از مکان‌هایی توصیف شد که رژیم‌ها به طور فزاینده‌ای در کنترل دسترسی و محتوای موجود در پلت‌فرم‌های آنلاین ماهر می‌شوند.

قطر، میزبان جام جهانی سال گذشته نیز رتبه بندی کلی «محدودیت شدید آزادی بیان» را دریافت کرد. ضعیف‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا لهستان، بلغارستان و مجارستان بودند که در رتبه چهارم از نظر کاهش جزئی قرار گرفتند.

سخنگوی وزارت فرهنگ رسانه و ورزش بریتانیا گفت: «لایحه ایمنی آنلاین هیچ تهدیدی برای آزادی بیان ندارد. این نیازی به حذف هیچ محتوای قانونی ندارد و برای محافظت از روزنامه‌نگاری و حمایت از حق ابراز وجود افراد، وظایف سخت جدیدی را بر روی پلتفرم‌های فناوری قرار می‌دهد.»

این یک پیشرفت بزرگ در وضعیت موجود خواهد بود که در آن شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی تصمیمات خودسرانه و متناقضی اتخاذ می‌کنند که بر آزادی بیان آنلاین مردم تأثیر می‌گذارد.»

این لایحه که در اصل توسط ترزا می پیشنهاد شده بود، از تمرکز اصلی خود بر آسیب‌هایی از جمله سوء استفاده آنلاین و آزار و اذیت، به «سپر سه‌گانه» برای آزادی بیان در نسخه اخیر، که پلتفرم‌ها را ملزم به ارائه حق تجدیدنظر در صورت ارسال پست‌ها می‌کرد، تغییر اساسی کرده است. تعدیل می شوند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وزیر بهداشت به ادعای خود پاسخ داد که دولت دیگر با اتحادیه ها در مورد حقوق صحبت نمی کند – سیاست بریتانیا زنده | سیاست

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی رابرت باکلند اختلاف …