ریشی سوناک از بیان اینکه ندیم زهاوی در مورد مالیات صادق بوده است خودداری کرد | ندیم زهاوی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فاصله‌گیری سیاسی ریشی سوناک از ندیم زهاوی گام دیگری برداشته است و داونینگ استریت از گفتن اینکه نخست‌وزیر مطمئن است که صندلی محافظه‌کار همواره در مورد امور مالیاتی‌اش صادق بوده است، خودداری کرد.

تصمیم سوناک برای دستور تحقیق به مشاور اخلاقی جدید خود به طور مشخص نتوانست پیامدهای معاملات هنوز مبهم زاهاوی با HMRC را محدود کند، در حالی که یکی از وزیران سابق محافظه‌کاران از او خواست تا زمانی که تحقیقات انجام می‌شود کنار برود.

شماره 10 نتوانست از زهاوی دفاع قاطعانه ای بکند، پس از اینکه مشخص شد او اختلاف چند میلیون پوندی مالیاتی را با پرداخت جریمه حل و فصل کرده است، اما به نظر می رسد که با ناراحتی برخی از نمایندگان محافظه کار، به او اجازه دهد به عنوان رئیس حزب و وزیر کابینه بماند. .

سخنگوی نخست وزیر در روز سه شنبه در پاسخ به این سوال که آیا سوناک معتقد است زهاوی همیشه حقیقت را در مورد مالیات به او گفته است، گفت: «در آن سطح مشخصی از جزئیات بحثی بین این زوج وجود نداشته است».

سخنگو در پاسخ به این سوال که آیا سوناک فکر می کند زهاوی به طور کلی صادق بوده است، گفت: «من چیز زیادی برای اضافه کردن ندارم که نخست وزیر دیروز اعلام کرد. اکنون برخی کارها توسط مشاور مستقل برای تعیین حقایق در حال انجام است. و من فکر می کنم درست است که او اجازه داشته باشد که این کار را انجام دهد، نه اینکه من آن را قطع کنم.»

کریس فیلپ، وزیر پلیس، که صبح روز سه‌شنبه برای سخنرانی به نمایندگی از دولت فرستاده شد، به طور مشابه در مورد اقدامات زاهاوی سؤالاتی را مطرح کرد و از مردم خواست تا در انتظار یافته‌های تحقیق باشند.

فیلپ در پاسخ به این سوال که چگونه زهاوی در گزارش امور خود به HMRC “بی دقتی” کرده است، فیلپ به بی‌بی‌سی گفت: “من نمی‌دانم که این بی‌احتیاطی چه شکلی به خود گرفته است و احتمالاً هیچ کس دیگری غیر از HMRC و آقای زاهاوی نیز این کار را نمی‌کند. پس بیایید حقایق را دریابیم.»

اکنون مشخص شده است که زهاوی در زمانی که صدراعظم بوریس جانسون بود جریمه ای را به HMRC برای حل و فصل اختلافات مالیاتی پرداخت کرد، موقعیتی که به او نظارت نهایی بر سیستم مالیاتی را می داد. با این حال، مشخص نیست که سوناک چه چیزی و چه زمانی می دانست.

هیچ 10 منبعی اعلام نکرده اند که وقتی وزرا قبل از انتصاب بررسی می شوند، مقامات HMRC فقط می گویند که آیا کسی موضوع مالیاتی معوقه دارد یا نه، به این معنی که به سوناک اخطار داده نمی شد، زیرا زهاوی تا آن زمان موجودی را پرداخت کرده بود.

با این حال، یک منبع در دولت گفت که شماره 10 از جزئیات زمانی که زهاوی به عنوان رئیس حزب محافظه کار و وزیر بدون پرتفوی در ماه اکتبر انتخاب شد، مطلع بوده است.

کارولین نوکس، وزیر سابق مهاجرت، از تحقیقات مشاور اخلاقی سوناک، سر لوری مگنوس، استقبال کرد و گفت: «سوالات بی‌پاسخ زیادی وجود دارد»، اما استدلال کرد که زاهاوی باید تا زمانی که این اتفاق افتاده است کنار برود.

او به TalkTV گفت: «وقتی شما تبدیل به داستان می‌شوید، حواس‌تان را از هر چیز دیگری که دولت برای انجام آن تلاش می‌کند منحرف می‌کند. «نمونه‌های بی‌شماری از همکاران خوب و شایسته کابینه وجود دارد که خود را به آشفتگی کشانده‌اند، استعفا داده‌اند و در برخی موارد تنها چند ماه بعد بازگشته‌اند. و من فکر می‌کنم برای روشن شدن این موضوع، ندیم باید کنار بماند و اجازه دهد تحقیقات در جریان باشد.»

بدون هیچ اشاره ای در مورد مدت زمانی که مگنوس طول می کشد – مقامات فقط گفته اند که او امیدوار است این روند را تا حد امکان سریع انجام دهد – برخی از پشتیبانان محافظه کار ناامیدی خود را ابراز کردند.

یکی از نمایندگان مجلس گفت: “اگر ما در تلاش برای دور شدن از رسوایی های دوران بوریس باشیم، به نظر خوب نیست.” “شما فکر می کنید که درس نه ماه گذشته این است که اگر کسی گرفتار رسوایی شد، به او اجازه ندهید در اطراف خود بچرخد.”

یکی از موانع ظاهری برای زهاوی برای ماندن در کابینه فقط این نیست که با مالیات او چه اتفاقی افتاده است، بلکه نحوه توضیح او قبل از تایید توافقنامه HMRC در آخر هفته است.

در ماه ژوئیه، سخنگوی زهاوی، صدراعظم وقت، گفت که همه مالیات‌های او «به‌طور کامل پرداخت شده و به‌روز شده‌اند» و او از تحقیقات HMRC آگاه نیست. یک روز بعد، زهاوی به اسکای نیوز گفت که “همیشه مالیات های من را اعلام کرده است”.

یک ملاحظات کلیدی برای مگنوس این خواهد بود که آیا زاهاوی اصول زندگی عمومی نولان را که زیربنای قانون وزارتخانه است، رعایت کرده است یا خیر. یکی از این موارد بیان می کند که مردم در زندگی عمومی “باید راستگو باشند”.

این اصل در مورد اظهارات رسانه‌ها نیز صدق می‌کند، مانند سابقه دامیان گرین، که در سال 2017 پس از اعتراف به دروغگویی درباره تصاویر مستهجن در رایانه مجلس عوام خود، از سمت معاون نخست‌وزیر ترزا می برکنار شد.

سخنگوی سوناک در پاسخ به این سوال که آیا زهاوی در صورت عدم صداقت از کار برکنار می شود، گفت: «من به سادگی از کار مشاور مستقل پیشی نمی گیرم. نخست وزیر فکر می کند درست است که به او اجازه دهیم حقایق را ثابت کند و یافته های خود را ارائه دهد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …