فنلاند پیشنهاد می کند که ممکن است بدون سوئد به ناتو ملحق شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

فنلاند پیشنهاد کرده است که ممکن است درخواست خود را برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بدون همسایه خود سوئد ادامه دهد.

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه، به تلویزیون فنلاندی Yle گفت که اگر درخواست سوئد برای مدت طولانی متوقف شود، دولت باید وضعیت را دوباره ارزیابی کند.

این اولین باری است که یک مقام ارشد دولتی در هر یک از این کشورها به نظر می رسد که در مورد پیوستن به این ائتلاف تردید ایجاد کند.

هااویستو بعداً به خبرنگاران گفت که اظهارنظر وی “غیر دقیق” بوده و برنامه فنلاند برای پیوستن به ناتو همزمان با سوئد بدون تغییر باقی مانده است.

تلطیف بیانیه وی بعداً توسط رئیس جمهور فنلاند، Sauli Niinisto تکرار شد و گفت که هدف همچنان پیوستن دو کشور به یکدیگر است.

او گفت: «باید با آرامش برخورد کنیم، اما بدون شک اینطور به نظر می رسد که باید منتظر برگزاری انتخابات در ترکیه باشیم.»

اظهارات وی پس از آن بیان شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با عصبانیت به تظاهرات طرفداران کردها در استکهلم پایتخت سوئد در روز شنبه پاسخ داد.

در همان روز، یک فعال راست افراطی یک نسخه از قرآن را در حین تظاهرات در مقابل سفارت ترکیه در شهر سوزاند.

پیشنهاد دو کشور اسکاندیناوی برای پیوستن به ناتو نیازمند تایید تمامی اعضای موجود از جمله ترکیه است. اما تا به حال، آنکارا مانع از این توسعه شده است. در گذشته گفته شده بود که سوئد، به ویژه، نیاز به سرکوب شبه‌نظامیان کرد تبعیدی و هواداران آنها داشت.

برای اطلاعات بیشتر گزارش یورونیوز را در ویدیوی بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اندی فارل تضمین می کند که جانی سکستون آماده و آماده برای سفر به پاریس است | شش ملت 2023

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اندی فارل هرگونه نگرانی در مورد …