اسواتینی: قتل یک فعال دموکراسی باعث خشم شد | اسواتینی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات در اسواتینی قول داده اند که تحقیقات کاملی درباره قتل یکی از فعالان برجسته دموکراسی خواه انجام دهند، در میان نگرانی های گسترده مبنی بر دست داشتن آژانس های امنیتی دولتی.

تولانی ماسکو، رئیس ائتلافی از گروه‌های طرفدار دموکراسی، روز شنبه در خانه خود در لوینگو، در حدود 45 کیلومتری پایتخت، امباپه، به ضرب گلوله کشته شد.

این قتل خشم را برانگیخته است. سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، بریتانیا و بسیاری از سازمان های حقوق بشر در جنوب آفریقا این قتل را محکوم کرده و خواستار تحقیقات کامل شده اند.

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «تولانی ماسکو یک مدافع حقوق بشر بود که در معرض خطر بزرگی برای خود، به جای بسیاری از کسانی که نمی‌توانستند صحبت کنند، صحبت کرد.

“قتل خونسرد او اسواتینی، جنوب آفریقا و جهان را از یک قهرمان واقعی و مدافع صلح، دموکراسی و حقوق بشر محروم کرده است.”

این ایالت کوچک، محصور در خشکی بین آفریقای جنوبی و موزامبیک، آخرین سلطنت مطلقه در آفریقا است و در سال‌های اخیر تحت تاثیر امواج ناآرامی قرار گرفته است و سرکوب‌های پی در پی را به دنبال داشته است.

ساعاتی قبل از مرگ ماسکو، پادشاه مسواتی سوم در رژه ای در اقامتگاه سلطنتی انگابزونی گفت که فعالان “ابتدا خشونت را آغاز کرده اند” و “مشکلات بیشتری برای آنها در راه است”.

شاه گفت: «مردم نباید اشک بریزند و از کشتن مزدوران شکایت کنند.

مسواتی از سال 1986 بر اسواتینی، که قبلا به نام سوازیلند شناخته می‌شد، حکومت می‌کند و مرتباً با اتهامات نقض حقوق بشر مواجه بود. مشخص است که مقامات شرکت های امنیتی خصوصی آفریقای جنوبی را برای آموزش نیروهای امنیتی استخدام کرده اند.

آلفئوس نجومالو، سخنگوی دولت، هرگونه دخالت نیروهای امنیتی را رد کرد و گفت که تحقیقات در حال انجام است.

انکسومالو گفت: «ما شک نداریم که حقیقت این موضوع فاش خواهد شد… و مجرمان مورد بازخواست قرار خواهند گرفت».

ماسکو، 52 ساله، یکی از چهره های برجسته در تلاش برای انتقال اسواتینی به یک دموکراسی چند حزبی بود. او در سال 2014 به اتهام انتقاد از عدم استقلال سیستم قضایی زندانی شد، اما در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد و یک سال بعد آزاد شد.

سیکللا دلامینی، سخنگوی اپوزیسیون گفت: «قاتلان تیراندازی کردند [Maseko] از پنجره در حالی که او داخل بود [the] خانه با خانواده اش».

شبکه همبستگی سوازیلند، یک انجمن مخالفان مستقر در آفریقای جنوبی، قتل را به عنوان “روشن ترین نشانه از طول مدتی که مسواتی برای چسبیدن به قدرت طی خواهد کرد” توصیف کرد.

به گفته سازمان ملل، ماسکو در زمان مرگش به عنوان وکیل برای دو نفر که به دلیل جرایمی که گفته می شود در ناآرامی های سال 2021 مرتکب شده اند، کار می کرد.

در ماه مه 2021، اعتراضات عمدتاً جوانان با کشته شدن یک دانشجوی حقوق در شرایطی آغاز شد که حاکی از دخالت پلیس بود. اما ناآرامی‌ها زمانی شدت گرفت که مقامات گفتند از هرگونه «دادخواست» دیگری به پادشاه امتناع می‌کنند و یکی از معدود راه‌هایی که می‌توان شکایت‌ها و نارضایتی‌ها را در پادشاهی بیان کرد، بسته شد.

تظاهراتی که در پی آن به وقوع پیوست، منجر به فروپاشی عمومی تر نظم و قانون، با آتش سوزی و غارت پراکنده شد.

ناظران می گویند که در اسواتینی انعکاس اعتراضات و خشونت در سایر نقاط آفریقا وجود دارد که جوانان تحصیل کرده و مرتبط شهری را در برابر حاکمان و نخبگان قدیمی قرار داده است.

میانگین سنی این کشور 21 سال و بیکاری بیش از 40 درصد است. اگرچه پادشاه در تجملات ظاهری زندگی می کند، با ناوگانی از اتومبیل های لوکس، جت های شخصی، کاخ های متعدد و 15 همسر، طبق گزارش بانک جهانی، تقریبا 60 درصد از رعایایش در فقر زندگی می کنند. یک خانواده سلطنتی بزرگ نیز از سبک زندگی مجلل لذت می‌برد و اعضای آن بدون شرم، تصاویری از زیاده‌روی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، اگرچه برخی از نمایندگان در سطح محلی انتخاب می شوند، اما پادشاه عملا نمایندگان مجلس را انتخاب می کند، پارلمان ها را کنترل می کند و وزرا را منصوب می کند. مخالفان مدت‌هاست که توسط مجموعه‌ای از قوانین سرکوب‌گر ساکت شده‌اند، و بزرگترین حزب مخالف، جنبش متحد دموکراتیک خلق (Pudemo) بر اساس قوانین تروریسم ممنوع شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال بریت کوین ممکن است تا پایان دهه استفاده شود | بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، طبق برنامه هایی که توسط بانک …