بررسی واقعیت: یک سرباز اوکراینی در کنار جسد یک جنگنده روسی ژست نگرفت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین به مرز 11 ماه می رسد، یورونیوز به افشای جنگ اطلاعات نادرست که در فضای مجازی در حال وقوع است ادامه می دهد.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی دارند عکسی را به اشتراک گذاشت در توییتر مدعی شده است که یک سرباز اوکراینی در حال ژست گرفتن در کنار جسد یک جنگنده روسی کشته شده دیده می شود.

به چندین زبان از جمله اسپانیایی و ایتالیایی به اشتراک گذاشته شده است.

این پست ها ادعا می کنند که نام زن عکس “لیلیا یوتوشنکو” است که ظاهراً یک “سرباز اوکراینی است که توسط ارتش روسیه اسیر شده است”.

کاربران توییتر مدعی شدند که او در کنار سربازان کشته شده مسکو عکس گرفته است تا به عنوان هشدار برای مادران سربازان روسی ارسال شود.

یورونیوز با استفاده از ابزارهایی مانند جستجوی عکس معکوس، عکس اصلی را در این مقاله که توسط اوکراینی منتشر شده است، پیدا کرد خبرگزاری گازتا.

در این مقاله آمده است که نام واقعی او “لیلیا یوتوشنکو” نیست، بلکه اولکساندرا سامسونوا، یک تک تیرانداز 23 ساله از نیروهای مسلح اوکراین است.

علاوه بر این، امتیاز مجله **Elle** اوکراین نمایه ای از سامسونوا در جولای 2022 نوشت.

در این نمایه حتی مقامات اوکراینی – مانند مشاور وزیر امور داخلی اوکراین آنتون گراشنکو – مقاله را بازنشر کردند و هویت اولکساندرا را تأیید کردند.

یورونیوز همچنین پروفایل شخصی سامسونوا در اینستاگرام و عکس اصلی را پیدا کرد که بررسی شده است.

سامسونوا در کنار جسد تصویر نشده است و عکس در مارس 2021 گرفته شده است — 11 ماه قبل از حمله روسیه به اوکراین.

علاوه بر این، آخرین پست او — منتشر شده در 21 ژانویه، جایی که او درخواست کمک های مالی به مدافعان اوکراینی در باخموت می کند — به ادعاهایی که او توسط ارتش روسیه اسیر شده است، اضافه نمی شود.

سامسونوا در زیر عکس دو سرباز اوکراینی که صورتشان تار شده بود، به کامنت یکی از دنبال کنندگان نگران پاسخ داد و گفت: “تبلیغات روسیه را باور نکنید، من زنده ام.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هری ویتینگتون، وکیل تگزاس که توسط چنی تیراندازی شد، در ۹۵ سالگی درگذشت

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ، همسرش گفت، هری ویتینگتون، یک وکیل ثروتمند …