پلنکوویچ نخست وزیر کرواسی به یورونیوز گفت: اتحادیه اروپا هرگز چنین وحدتی را ندیده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در 1 ژانویه 2023، کرواسی یورو را پذیرفت و بیستمین عضو منطقه یورو و بیست و هفتمین عضو منطقه شنگن اروپا شد، منطقه ای بدون کنترل مرزهای داخلی.

تنها چند هفته پس از انتقال، یورونیوز از آندری پلنکوویچ، نخست وزیر کرواسی، نظرش را در مورد این نقطه عطف در تاریخ این کشور پرسید.

“در واقع، [it] یک لحظه تاریخی برای کرواسی بود. آندری پلنکوویچ گفت: ما تنها کشوری هستیم که تاکنون در یک روز به منطقه یورو و منطقه شنگن پیوسته ایم.

“و البته، انتقال… خیلی خوب پیش رفت. هیچ مشکلی وجود نداشت. ماشین های نقدی کار می کردند. سکه های یورو و اسکناس های یورو به اندازه کافی وجود داشت. کل سیستم انتقال پرداخت ها به خوبی کار می کرد. ما اولین مورد را داشتیم. دو هفته استفاده دوگانه از کونا و یورو کرواسی بدون هیچ مشکلی.”

از روز یکشنبه، ما فقط از یورو استفاده می‌کنیم، بنابراین می‌توانیم بگوییم که بسیار خوب بود. تنها اتفاقی که ما داریم این است که برخی از فعالان اقتصادی در واقع قیمت‌های خود را در چارچوب گرد کردن قیمت‌ها از کونا به یورو افزایش دادند که این بود. پلنکوویچ گفت: “منصفانه نیست. و ما اکنون بازرسی های مختلفی داریم که به این مسائل رسیدگی می کنند و به عنوان یک دولت سعی می کنیم آنها را متقاعد کنیم که قیمت ها را به آنچه در پایان دسامبر 2022 بود، برگردانند.”

یکی از بزرگترین نگرانی‌های شهروندان در هنگام ورود به منطقه یورو افزایش قیمت‌ها است. در حالی که اروپا با بحران هزینه زندگی دست و پنجه نرم می کند، یورونیوز از نخست وزیر کرواسی پرسید که کشورش چه اقدامات ویژه ای برای مقابله با این موضوع انجام می دهد.

ما البته مانند هر کس دیگری در سطح جهانی در قاره اروپا، در کرواسی نیز با پیامدهای تجاوز روسیه به اوکراین، پیامدهای آن برای بحران انرژی، بحران غذا و برای [inflationary] پلنکویچ اذعان کرد که فشارها.

“این واقعیت که مسیر شش ساله کرواسی برای پیوستن به منطقه یورو همزمان با شرایط جهانی تغییر یافته بود که بر افزایش قیمت ها در کرواسی و تورم نیز تاثیر داشت. من فقط می خواهم بگویم که در سال 2022، طبق به دفتر آمار ما، تورم در کرواسی 10.8 است[%]که فقط 1 درصد بالاتر از میانگین منطقه یورو است، اما از همه کشورهای اتحادیه اروپا که از اروپای مرکزی و شرقی هستند و یورو ندارند، کمتر است.

“بنابراین، ما معتقدیم که این وضعیت کوچک آرام می شود، همه چیز به حالت عادی باز می گردد. ما اقداماتی داریم و البته ما به عنوان دولت خیلی مداخله کردیم. من یک بسته 3.6 میلیارد یورویی برای شهروندان و اقتصادمان داشتم. اپراتورها در طول سال 2022 [to] انسجام اجتماعی را حفظ کرده و از گسستگی های اجتماعی جلوگیری می کند. بنابراین، من می گویم وقتی دولت هر کاری که ما می توانستیم انجام داد، عادلانه است که همه فعالان سیستم ما، از جمله برخی فعالان اقتصادی – تاکید می کنم برخی نه همه – باید رفتار مناسبی داشته باشند.

تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه

جامعه به اصطلاح بین المللی، از جمله اروپا و ایالات متحده، تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده اند تا توانایی این کشور برای تامین مالی این جنگ را محدود کنند. اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین می گوید که این کافی نیست.

آندری پلنکوویچ در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند اروپا به اندازه کافی برای مقابله با روسیه تلاش می‌کند، به یورونیوز گفت: “وضعیت تجاوز روسیه به اوکراین که اکنون تقریباً 11 ماه است ادامه دارد، وضعیتی بی‌سابقه در قاره اروپا است. قربانی تجاوز در آغاز دهه نود، اما ابعاد این لشکرکشی به اوکراین بسیار بزرگتر است و عواقب آن برای افرادی که کشته شدند، کسانی که مجبور به پناهندگی شدند، خسارات مادی هنگفت و البته عواقب آن است. برای کل اروپا.”

«احساس من به عنوان یکی از رهبران شورای اروپا این است که تا کنون چنین وحدت اتحادیه اروپا، چنین عزم، محکومیت آشکار و صریح روسیه و چنین همبستگی عظیمی با روسیه را ندیده‌ایم. اوکراین، نه تنها از نظر سیاسی، نه دیپلماتیک، اقتصادی، مالی، به روشی بشردوستانه، بلکه از نظر نظامی.

نخست‌وزیر کرواسی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی پایان جنگ در اوکراین، گفت: “مانند هر درگیری، این جنگ بر سر میز دیپلماتیک خاتمه خواهد یافت. اما نکته کلیدی این است که ما از اوکراین در بازپس‌گیری سرزمین‌هایشان، در حفظ حاکمیت و حفظ حاکمیت خود حمایت می‌کنیم. و این همان چیزی است که کل نبرد قهرمانانه مردم اوکراین و ارتش و رهبران آنها که تصمیم گرفتند در کنار مردم خود بمانند و باشند، سرانجام عنصر پیروز خواهد بود.»

سه دهه پس از جنگ در یوگسلاوی سابق، یورونیوز از آندری پلنکوویچ پرسید که آیا درس هایی وجود دارد که می تواند کاربردی باشد و می تواند برای وضعیت اوکراین در حال حاضر مفید باشد.

من در هشت سال گذشته، از زمان بحران در سال 2014، از زمان اشغال کریمه، رفراندوم غیرقانونی، الحاق و همه چیزهایی که در دونتسک و منطقه لوهانسک اتفاق افتاد، مدافع بودم.[s]. در آن زمان من عضو پارلمان اروپا و رئیس هیئت نمایندگی اوکراین بودم. و تجربه کرواسی، که ما داشتیم، و ما به تازگی بیست و پنجمین سالگرد صلح آمیز را داشتیم – تاکید می کنم، نمی توانم بیشتر برای رسانه های روسیه تاکید کنم – ادغام مجدد مسالمت آمیز سرزمین های اشغالی سابق اسلاوونی شرقی. از طریق میانجی‌گری دیپلماتیک، از طریق مشارکت سازمان ملل، از طریق مکانیسم‌های ویژه‌ای که تضمین می‌کرد همه کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند می‌توانند بمانند، و همه کسانی که می‌خواستند کرواسی تمامیت ارضی و نظم قانون اساسی خود را گردآوری کند، موفق بودند. این عملیات فوق العاده 25 سال پیش بود، و من فکر می کنم این مدلی بود که می توانست و باید برای دونتسک و منطقه لوهانسک نیز اعمال می شد.[s]”

تنش های اخیر در بالکان

اخیراً نگرانی‌هایی در مورد ثبات در منطقه بالکان، به ویژه در بوسنی، جایی که یک جامعه بزرگ کرواسی وجود دارد، و بین صربستان و کوزوو، مطرح شده است. اما نخست وزیر کرواسی مطمئن است که این تنش ها به بی ثباتی گسترده تر سرایت نخواهد کرد.

آندری پلنکوویچ گفت: «در بالاترین سطح اتحادیه اروپا هرگز به اندازه سال 2022 تعامل با منطقه بالکان غربی وجود نداشت.

“من فکر می کنم همه همکاران من درک کردند که ما باید بیشتر تعامل کنیم، با رهبران صحبت کنیم و بر روند تاثیر بگذاریم. این اتفاق می افتد. دوم، صربستان و مونته نگرو در حال مذاکره هستند. در نهایت مقدونیه شمالی و آلبانی مذاکرات الحاق را آغاز کردند. بوسنی و به هرزگوین وضعیت نامزدی داده شد و کوزوو برای عضویت درخواست داده است.

«آنچه کشورهای منطقه اکنون باید انجام دهند کاهش تنش بین خود، رسیدگی به مسائل مربوط به عملکرد دولت و دموکراسی در بسیاری از آنها و علاوه بر این، کاهش تنش‌هایی است که قبلاً عامل مناقشه و همچنین کاهش تنش‌ها بوده است. [a] وضعیت نظامی».

“من فکر می کنم که با چنین مشارکت و مشارکت بالای شرکای اروپایی در نهادهای اتحادیه اروپا، ما از نوعی حادثه که ممکن است منجر به بی ثباتی شود، عبور نخواهیم کرد. اما ما باید مراقب باشیم، درگیر بمانیم، و همه رهبران باید مسئولیت خود را برعهده بگیرند. زیرا هر چه کشورهای باثبات و عملکرد بیشتری داشته باشند، مسیر آنها به اتحادیه اروپا سریعتر خواهد بود.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بلیط قطار بریتانیا می تواند مانند صندلی های خطوط هوایی در تغییر ریل قیمت گذاری شود | حمل و نقل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بلیت‌های قطار در بریتانیا می‌توانند …