دولت انگلیس برای کمک به متحد پوتین برای شکایت از روزنامه نگار «اجازه داد وکلای تحریم ها را دور بزنند». سیاست خارجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس اسنادی که در اختیار وب سایت Open Democracy قرار گرفته است، وکلای بریتانیایی از دولت برای دور زدن تحریم ها به منظور کمک به یوگنی پریگوژین، تاجر جنجالی روسی و بنیانگذار گروه واگنر برای شکایت از یک روزنامه نگار محروم شدند.

این اسناد مربوط به پرونده افترای پریگوژین علیه الیوت هیگینز، موسس گروه تحقیقاتی بلینگکت، در سال 2021 است.

دموکراسی باز گزارش داد که Discreet Law، یک شرکت لندنی به ریاست راجر گرسون، از دولت درخواست کرد و موافقت خود را برای تعامل با پریگوژین دریافت کرد. گزارش شده است که این شرکت با همکاری یک شرکت حقوقی روسی برای تهیه یک طرح قانونی برای این تاجر همکاری داشته است.

پریگوژین که 20 سالگی خود را در زندان گذراند، پس از آزادی تبدیل به یک فروشنده هات داگ شد و سپس به یکی از قدرتمندترین افراد در حلقه داخلی ولادیمیر پوتین تبدیل شد.

پریگوژین سال‌ها ارتباط با گروه مزدوران واگنر را که در سوریه و بسیاری از کشورهای آفریقایی فعال بودند رد کرد و علیه هیگینز به دلیل ارتباط او با اعمال نادرست واگنر شکایت کرد.

در سپتامبر سال گذشته، پریگوژین اعتراف کرد که واگنر را در سال 2014 تأسیس کرده است، و گفت که پرونده‌هایی را علیه روزنامه‌نگارانی که ادعا می‌کردند «در هر موضوعی باید فضایی برای ورزش وجود داشته باشد» مطرح کرده است.

وکلای دیسکرت در ماه مارس، یک ماه پس از آغاز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین، وکالت پریگوژین را متوقف کردند و این پرونده در نهایت در ماه مه به پایان رسید. هیگینز، با این حال، با هزینه های تخمینی 70000 پوند باقی ماند.

هیگینز: «این اقدام قانونی انتقام‌جویی از مقالات بلینگکت در مورد پریگوژین بود که در تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه او ذکر شده بود. توییت کرد در روز سه شنبه ما خوش شانس بودیم که وکلای او از دادگاه خارج شدند، در غیر این صورت مبارزه با پرونده ای که آشکارا غیرقانونی است، می توانست 100 هزار پوند هزینه داشته باشد.

Discreet Law این پرونده را به صورت قانونی در بریتانیا پیگیری کرد و با مجوز وزارت خزانه داری کار کرد.

اسناد و ایمیل‌های فاش شده نشان می‌دهند که چگونه به قانون گسسته توسط دفتر اجرای تحریم‌های مالی (OFSI)، یک بخش در خزانه‌داری، مجوز داده شد تا به رغم این واقعیت که پریگوژین تحت تحریم بود، نمایندگی کند. بر اساس این گزارش، گرسون و یک وکیل دیگر از Discreet در اکتبر 2021 به سنت پترزبورگ سفر کردند تا درباره هماهنگی این پرونده گفتگو کنند.

این پرونده به جای Bellingcat، شخصا هیگینز را مورد هدف قرار داد، و با تکیه بر توییت های نوشته شده توسط هیگینز که به تحقیقات Bellingcat در مورد Prigozhin مرتبط است، اتکا کرد. این بدان معناست که پریگوژین می تواند در بریتانیا، جایی که قوانین افترا برای روزنامه نگاران مطلوب نیست، به جای هلند، جایی که Bellingcat در آن مستقر است، شکایت کند.

در این پرونده ادعا شده بود که پریگوژین به دلیل آسیب رساندن به شهرتش در گزارش های بلینگکت، “پریشانی بزرگ” را متحمل شده است.

هیگینز گفت که این پرونده شواهد بیشتری ارائه می دهد که دولت باید هنگام بررسی قوانین ضد اسلپ با هدف جلوگیری از طرح دعوای بدخواهانه علیه روزنامه نگاران و فعالان در نظر بگیرد.

از زمانی که این پرونده کنار گذاشته شد، پریگوژین به یکی از علنی‌ترین چهره‌های جنگ پوتین در اوکراین تبدیل شده است، و زندانیان را برای خدمت در گردان‌های واگنر خود جذب می‌کند و به نظر می‌رسد که قتل غیرقانونی یک فراری واگنر را با پتک تأیید می‌کند.

گرسون به فایننشال تایمز گفت که Discreet Law “در همه حال به طور کامل از تعهدات قانونی و حرفه ای خود پیروی کرده است”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 6 فوریه – عصر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 06/02/2023 – 18:45 …