سوناک تحت فشار زمانی که از استعلام مالیاتی ندیم زهاوی مطلع شد | ندیم زهاوی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک به مشاور اخلاقی خود دستور داده است که در مورد امور مالیاتی ندیم زهاوی، رئیس حزب محافظه کار تحقیق کند، اما با فشار فزاینده ای مبنی بر اینکه آیا او در زمان انتصاب زاهاوی به کابینه خود از تحقیقات HMRC اطلاع داشت یا خیر، مواجه است.

نخست وزیر اعتراف کرد که پس از پیشنهادهایی مبنی بر اینکه زاهاوی پس از تحقیق در زمانی که صدراعظم بوریس جانسون بود، مجبور به پرداخت جریمه و میلیون ها پوند مالیات پرداخت نشده به HMRC شده است، «سوالاتی وجود دارد که نیاز به پاسخ دارند».

سخنگوی رسمی سوناک گفت که نخست‌وزیر وقتی هفته گذشته به نمایندگان مجلس عوام گفت که همکارش «به طور کامل به این موضوع پرداخته است»، نخست‌وزیر از پرداخت جریمه به HMRC آگاه نبود و افزود که وقتی نخست‌وزیر او را منصوب کرد به او اطمینان داده شد که مقامات “هیچ مشکل باقی مانده ای” وجود نداشت.

یک منبع در دولت به آبان نیوز گفت که داونینگ استریت از جریمه ای به عنوان بخشی از توافق با HMRC مطلع شده بود که سوناک زهاوی را که وزیر کابینه نیز است به این سمت منصوب کرد. با این حال، داونینگ استریت به شدت این ادعا را رد کرد.

سوناک می‌گوید مشاور اخلاقی مالیات‌های زهاوی را بررسی خواهد کرد – ویدئو

تحقیقات توسط مشاور اخلاقی تازه منصوب شده، سر لوری مگنوس، زاهاوی را تحت نظارت بیشتر قرار می دهد، اگرچه حامیان او امیدوارند که به آنها اجازه دهد تا درخواست های فوری برای برکناری او را منحرف کنند. وزیر به طور رسمی از این تصمیم استقبال کرد و گفت: «اطمینان دارم که در تمام این مدت به درستی عمل کردم.»

با این حال، سوناک، که متعهد به رهبری یک دولت «صادق، حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری در هر سطح» شد، همچنان با فشار شدیدی بر روی شبکه رو به رشد رسوایی‌های احتمالی که به سراسر حزب محافظه‌کار می‌رسد، مواجه است.

انتخاب ریچارد شارپ برای نقش رئیس بی‌بی‌سی قرار است توسط کمیسر انتصابات عمومی مورد بررسی قرار گیرد، زیرا او به بوریس جانسون کمک کرده تا هفته‌ها قبل از اینکه نخست‌وزیر وقت او را برای این سمت معرفی کند، وامی به مبلغ 800 هزار پوند دریافت کند.

سوناک گفت که از مشاور اخلاقی او که ماه گذشته پس از شش ماه پست خالی منصوب شد، از او خواسته شده بود که «به همه چیز رسیدگی کند، تا موضوع را به طور کامل بررسی کند و تمام حقایق را در مورد اینکه آیا زهاوی قوانین وزارت را زیر پا گذاشته است یا خیر». او سپس «گام‌های بعدی مناسب» را تصمیم می‌گیرد.

این تحقیقات اظهارات زهاوی را پوشش خواهد داد، اما داونینگ استریت گفت که در مورد این حکم “تجویزی” نیست، به این معنی که می تواند هرگونه ادعای احتمالی نادرست زهاوی، تهدیدهای قانونی و دوران صدراعظم او را نیز پوشش دهد.

آنلیس دادز، رئیس حزب کارگر، از سوناک خواست تا روشن کند که این تحقیق استفاده زاهاوی از وکلا را برای “کوشش تهاجمی و پاسخگویی به سوالات در مورد “بی دقتی” وی با مالیات هایش پوشش می دهد. او گفت: «تحقیقات در مورد ندیم زهاوی باید تا حد لزوم گسترده باشد، از جمله استفاده او از وکلا برای بستن این سؤالات.

قرار است زهاوی در تمام طول مدت ریاست محافظه کاران باقی بماند، شغلی که طی چند ماه آینده مستلزم طراحی استراتژی این حزب در آستانه انتخابات محلی بهار امسال خواهد بود.

زاهاوی از زمانی که آبان نیوز روز جمعه گذشته فاش کرد که با پرداخت جریمه به HMRC به عنوان بخشی از توافق هفت رقمی بر سر امور مالیاتی خود موافقت کرده است، با درخواست های فزاینده ای برای کناره گیری مواجه شده است. زهاوی انکار نکرده است که در زمان صدراعظم، زمانی که مسئولیت امور مالی کشور از جمله مالیات را برعهده داشت، تحت بازجویی سازمان جمع آوری مالیات بوده است.

حزب کارگر زاهاوی را تحت فشار قرار می‌دهد تا زمان پرداخت به HMRC را فاش کند و برآوردی را که 3.7 میلیون پوند بدهکار است اما 30 درصد جریمه دریافت کرده است را بررسی کند – کل مبلغ پرداختی را به 5 میلیون پوند می‌رساند که 4.8 میلیون پوند به اضافه بهره است. این اختلاف نتیجه عدم پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه پس از فروش سهام YouGov، شرکت نظرسنجی که او یکی از بنیانگذاران آن بود، بود.

زاهاوی که ماه‌ها از پاسخ دادن به سؤالات در مورد مالیات‌های پرداخت‌نشده امتناع کرد، در آخر هفته اعتراف کرد که پس از «اختلاف در مورد تخصیص دقیق» سهام YouGov، با HMRC توافق کرده است. او گفت که تیمی که پرونده او را بررسی کردند متوجه شدند که این یک اشتباه “بی دقتی – و نه عمدی” بوده است.

رهبر حزب کارگر، کیر استارمر، از سوناک خواست تا “قدرتی رهبری نشان دهد” و صندلی محافظه کار را برکنار کند، زیرا برای تعیین اینکه آیا اشتباه کرده است یا خیر، نیازی به مشاور اخلاق ندارد.

این آزمون نخست وزیر است. او به ما قول داد – اولین کلماتش – صداقت و مسئولیت پذیری. خوب، اگر این حرف ها معنایی دارد، نخست وزیر باید او را برکنار کند. اگر او این کار را نکند، فکر می‌کنم برای مردم بریتانیا شواهد بیشتری در مورد اینکه این نخست‌وزیر واقعاً چقدر ضعیف است، خواهد بود.»

در یک جنجال جداگانه، زاهاوی همچنین با سؤالاتی در مورد عدم اطلاع به بخش خود در مورد پیام های واتس اپ با دیوید کامرون که در سال 2020 با او تماس گرفت تا برای شرکت مالی در حال سقوط گرینسیل لابی کند، مواجه است.

سال گذشته مشخص شد که وزیر بازرگانی وقت، پس از درخواست کمک توسط کامرون، اطلاعات تماس شارپ را که در آن زمان مشاور سوناک بود، ارائه کرده بود. او به بخش خود گفت که در پاسخ به درخواست اطلاعات اطلاعاتی چنین پیام‌هایی نداشته است، اما بعداً مشخص شد که آنها حذف شده‌اند.

حزب کارگر می‌گوید سوناک برای تحقیق در مورد امور مالیاتی زهاوی به مشاور اخلاقی نیاز ندارد – ویدیو

زهاوی در آن زمان آنها را به اداره خود منتقل نکرد زیرا “این موضوع را به کار خود به عنوان وزیر مرتبط نمی دانست و انتقال ساده اطلاعات تماس یک فرد را به عنوان یک کار رسمی دولتی نمی دانست”. در تصمیمی که در این هفته اتخاذ شد، کمیسر اطلاعات چیز دیگری را دریافت کرد.

در عوام، جرمی کوین، وزیر دفتر کابینه، زمانی که در یک مصاحبه تلویزیونی قبل از افشای این افشاگری گفت که مالیات او “به طور کامل پرداخت شده و به روز است”، تحت فشار قرار گرفت که آیا زهاوی حقیقت را می گوید یا خیر.

استفان تیمز، نماینده حزب کارگر، به کوین گفت که “ما اکنون می دانیم که این اظهارات نادرست است”.

کوین پاسخ داد: “من پاسخ این سوال را نمی دانم، واقعاً نمی دانم.” او همچنین گفت که نمی‌تواند بگوید که آیا زهاوی به این دلایل از کسب عنوان شوالیه محروم شده است یا خیر.

آنجلا راینر، معاون رهبر حزب کارگر، گفت: «آیا سیستمی وجود ندارد که از یک فرد به‌خاطر مالیات پرداخت‌نشده به‌منظور منصوب شدن برای اداره سیستم مالیاتی بریتانیا به‌طور فعال بازجویی شود؟ شاید آنقدر پوچ باشد که هیچکس فکرش را نمی‌کند که این اتفاق بیفتد.»

در نامه ای به رهبران بخش عمومی، لرد ایوانز، رئیس کمیته استانداردهای زندگی عمومی، هشدار داد که فرهنگ اخلاقی تصادفی رخ نخواهد داد. او گفت: «انجام کارها به روش درست و در راستای منافع عمومی برای اعتماد عمومی بسیار مهم است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“ما یک میلیون پوند اجاره به صاحبخانه خود بدهکاریم – اما آنها ما را با خانه های بی کیفیت رها کرده اند” | مشاور املاک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، موسسه خیریه مت فرنلی تقریباً 1 …