پرسش‌های بی‌پاسخ سرنوشت سیاسی ندیم زهاوی را متعادل می‌کند | ندیم زهاوی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ندیم زهاوی، که برای کار خود به عنوان وزیر واکسن در طول همه گیری همه گیر مورد تحسین قرار گرفت، اکنون با سؤالاتی مواجه است که بقای سیاسی او را تهدید می کند.

رئیس حزب محافظه کار پس از آنکه آبان نیوز در روز جمعه فاش کرد که او جریمه ای را به عنوان بخشی از تسویه حساب مالیاتی تخمینی 5 میلیون پوندی در سال گذشته به اداره مالیات پرداخت کرده است، در کانون یک طوفان رسانه ای بر سر اختلاف با HMRC قرار گرفته است.

این جریمه میلیون پوندی به منظور حل و فصل آنچه که او بعداً به عنوان اختلاف نظر در مورد “تخصیص دقیق” سهام بین او و پدرش در YouGov، شرکت نظرسنجی که او تأسیس کرد، توصیف کرد، موافقت شد.

زاهاوی که یکی از ثروتمندترین اعضای کابینه است، دارایی شخصی بیش از 100 میلیون پوند را به دست آورده است که بخش قابل توجهی از آن از شرکت نظرسنجی YouGov بدست آمده است که در سال 2005 در بازار هدف بورس لندن شناور بود. .

این نماینده مجلس در سال 2015 در یک شرکت نفتی با فعالیت های قابل توجه در کردستان مشغول به کار شد. زهاوی در حالی که در Gulf Keystone Petroleum کار می کرد ماهیانه حدود 30000 پوند و همچنین پاداش پرداخت می کرد تا اینکه در سال 2018 که وزیر شد، استعفا داد. در آن زمان گزارش شد که زهاوی عراقی الاصل تا حدی به دلیل ارتباط با کردها برنده این اثر شد. او در آن زمان نظری به آبان نیوز ارائه نکرد.

در سال 2017، گزارش شد که او حداقل 25 میلیون پوند دارایی، از جمله املاک و مستغلات برتر در بلگراویا، لندن، جمع آوری کرده است.

زاهاوی پس از دوران وزارت واکسن، به مدت 9 ماه وزیر آموزش و پرورش بود و پس از استعفای چشمگیر ریشی سوناک از دولت بوریس جانسون، با عجله به عنوان صدراعظم منصوب شد.

گزارش‌های روزنامه ایندیپندنت در ژوئیه سال گذشته، که در آن ادعا شده بود زهاوی، که در آن زمان صدراعظم بود، توسط HMRC و آژانس جنایی ملی تحت بازرسی قرار داشت، موجی از پرسش‌ها را در مورد امور مالیاتی او برانگیخت. همچنین توسط آبزرور گزارش شده است که پرچم قرمز بر سر انتصاب وی در کابینه به دلیل معاملات مالی او برافراشته شده است. سخنگوی زهاوی در آن زمان گفت: “تمام منافع مالی آقای زهاوی به درستی و شفاف اعلام شده است.”

این اولین باری نبود که منافع تجاری این نماینده مجلس به شدت مورد بررسی قرار می گرفت. گزارش آبان نیوز در سال 2017 روابط دو شرکت ثبت شده در جبل الطارق، Balshore Investments و Berkford Investments را که متعلق به یک تراست بودند، بررسی کرد.

اظهارات عمومی در مورد امور مالی او اکنون با هم مقایسه می شود و برخی سؤالات باقی می ماند.

در حالی که زهاوی قبلاً اعلام کرده بود که هرگز از بالشور منفعت نبرده است، در آخرین اظهارات خود تنها اظهار داشت که در حال حاضر یکی از ذینفعان بالشور نیست. هنگامی که شنبه شب توسط آبان نیوز پرسیده شد، تیم او در مورد اینکه آیا او تا به حال از سرمایه گذاری Balshore در گذشته سود برده است یا خیر اظهار نظری نمی کند.

او در بیانیه‌ای در روز شنبه گفت که وقتی به عنوان صدراعظم منصوب شد از مشکل مالیاتی مطلع شد: «بیست و یک سال بعد [after founding YouGov and giving his father founding shares]زمانی که من به سمت ریاست خزانه داری منصوب می شدم، سوالاتی در مورد امور مالیاتی من مطرح می شد. من در آن زمان این موضوع را با دفتر کابینه در میان گذاشتم.

پس از بحث و گفتگو با HMRC، آنها موافقت کردند که پدرم حق داشتن سهام مؤسس در YouGov را دارد، اگرچه آنها در مورد تخصیص دقیق اختلاف نظر داشتند. آنها به این نتیجه رسیدند که این یک خطای “بی دقت و نه عمدی” بوده است.”

بیانیه زهاوی به آگاهی از سؤالات مربوط به امور مالیاتی خود در زمان انتصاب وی به عنوان صدراعظم اشاره می کند که در 5 ژوئیه 2022 انجام شد.

یکی از نمایندگان زهاوی چهار روز بعد بیانیه‌ای برای ایندیپندنت صادر کرد و مدعی شد که از تحقیقات رسمی HMRC اطلاعی نداشته و مالیات‌هایش به‌روز بوده و به طور کامل پرداخت شده است.

سخنگوی زهاوی در آن زمان گفت: «تمام منافع مالی آقای زهاوی به درستی و شفاف اعلام شده است. آقای زهاوی از هیچ گونه تحقیقات رسمی توسط HMRC آگاه نیست. مالیات او به طور کامل پرداخت شده و به روز است. او اطلاعات کاملی را برای هر سؤالی که HMRC در مورد امور مالیاتی خود دارد ارائه می دهد.

پس از دو ماه به عنوان صدراعظم، او توسط لیز تراس به سمت دفتر کابینه منتقل شد و سپس پس از نخست‌وزیری بدبخت او، رئیس حزب محافظه‌کار شد.

در اوایل این ماه در 15 ژانویه، سان روز یکشنبه گزارش داد که زاهاوی برای حل و فصل اختلاف با HRMC بر سر سرمایه گذاری Balshore “چند میلیون مالیات” پرداخت کرده است.

تا چهارشنبه هفته گذشته، سخنگوی زهاوی همچنان ادعا می کرد که امور مالیاتی وی “به طور کامل به روز بوده و در بریتانیا پرداخت شده است”. تا آخر هفته، این به زمان بندی دقیق تری در مورد به روز بودن امور مالیاتی او تغییر کرد: «زمانی که من توسط نخست وزیر منصوب شدم. [as Conservative party chairman in October 2022]تمام امور مالیاتی من به روز بود.»

همچنین چهارشنبه گذشته، سوناک به نمایندگان مجلس گفت که زهاوی “به طور کامل به این موضوع پرداخته است”. اما این موقعیت نیز تغییر کرده است. کمتر از یک هفته بعد، نخست وزیر موافقت کرد که “سوالاتی وجود دارد که نیاز به پاسخ دارند” و مشاور اخلاقی خود را منصوب کرد تا تحقیقاتی را آغاز کند که می تواند به تعیین سرنوشت زهاوی کمک کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“ما یک میلیون پوند اجاره به صاحبخانه خود بدهکاریم – اما آنها ما را با خانه های بی کیفیت رها کرده اند” | مشاور املاک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، موسسه خیریه مت فرنلی تقریباً 1 …