ماسک به دادگاه می‌گوید که سعودی‌ها به طور واضح از طرح خصوصی کردن تسلا حمایت می‌کنند | الون ماسک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ایلان ماسک در ادامه شهادت خود در دادگاه متهم به کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران از طریق بالا بردن قیمت سهام تسلا با توییت‌های خود در روز دوشنبه، گفت که او درک می‌کند که سرمایه‌داران سعودی «به‌طور واضح» پشت طرح وی برای خصوصی کردن این خودروساز برقی در سال 2018 هستند.

توییت‌های مدیر عامل تسلا که نشان می‌دهد او برای خرید سهام تسلا به قیمت 420 دلار برای هر سهم «تامین بودجه» داشته است، نقطه مرکزی دادگاه است که اکنون در پنجمین روز خود در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو است.

این محاکمه تمایل ماسک را برای استفاده از توییتر برای نشان دادن دیدگاه‌های بعضاً بی‌احترامی‌اش و اینکه چه زمانی می‌توان دومین فرد ثروتمند جهان را مسئول عبور از مرز دانست، آزمایش می‌کند.

میلیون ها دلار برای سهامدارانی که ادعا می کنند پس از توئیت ماسک در آگوست 2018 که “حمایت سرمایه گذاران برای معامله تایید شده است” متحمل ضرر شده اند، در خطر است.

قیمت سهام تسلا پس از توییت‌های ماسک افزایش یافت و بعداً کاهش یافت زیرا مشخص شد که خرید انجام نخواهد شد.

ماسک روز دوشنبه با لحنی ملایم و آرام صحبت کرد و گفت که در طول دادگاه خوابش را از دست داده است و گفت: “دیشب در خوابیدن مشکل داشت و متأسفانه من در بهترین حالت خود نیستم”.

او شهادت داد که در 31 ژوئیه 2018 با سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی ملاقاتی داشته است و معتقد است که آنها از طرح خرید، که یک معامله 72 میلیون دلاری بود، حمایت خواهند کرد. ماسک گفت معتقد است که می تواند از مالکیت خود بر اسپیس ایکس برای کمک به تقویت این قرارداد استفاده کند.

ماسک گفت که یاسر الرمیان، فرماندار صندوق، بعداً از تعهد به خصوصی کردن تسلا عقب نشینی کرد.

ماسک شهادت داد: «من بسیار ناراحت شدم زیرا او در هنگام ملاقات ما صریح از خصوصی کردن تسلا حمایت می کرد و اکنون به نظر می رسد که او در حال عقب نشینی است.

وکلای الرمیان به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

او افزود که برای اعضای هیئت منصفه مهم است بدانند که او «احساس می‌کند که بودجه تضمین شده است» به دلیل مالکیت او از سهام اسپیس ایکس به تنهایی.

ماسک روز جمعه شروع به شهادت کرد و به هیئت منصفه گفت در حالی که توییتر که در ماه اکتبر خریداری کرد، دموکراتیک ترین راه برای برقراری ارتباط بود، اما توییت های او همیشه آنطور که او انتظار داشت بر سهام تسلا تأثیر نمی گذاشت.

ماسک گفت: «فقط به این دلیل که من چیزی را توییت می‌کنم به این معنی نیست که مردم آن را باور می‌کنند یا مطابق آن عمل خواهند کرد.»

حتی قبل از اینکه ماسک در روز جمعه موضع بگیرد، ادوارد چن، قاضی منطقه ای ایالات متحده اعلام کرده بود که هیئت منصفه می توانند آن دو توییت را دروغ تلقی کنند و به آنها واگذار شود تا تصمیم بگیرند که آیا ماسک عمداً سرمایه گذاران را فریب داده است یا خیر.

او گفت که وقتی توییتی را برای اعلام توافق ارسال کرد، گفت: «نه این که این اتفاق می‌افتد، بلکه به آن فکر می‌کنم» و به نظر او، بودجه تضمین شده است.

هیئت منصفه 9 نفره تصمیم خواهند گرفت که آیا ماسک به طور مصنوعی قیمت سهام تسلا را با تبلیغ چشم اندازهای خرید افزایش داده است یا خیر، و اگر چنین است تا چه حد.

این توییت قبلاً منجر به تسویه 40 میلیون دلاری با تنظیم کننده اوراق بهادار شده است.

در بازجویی روز دوشنبه، نیکلاس پوریت، وکیلی به نمایندگی از سهامداران تسلا، به استفاده قبلی ماسک از ماری جوانا اشاره کرد و پرسید که آیا ماسک قیمت سهم پیشنهادی 420 دلاری را در کنایه ای به اصطلاح عامیانه ماری جوانا انتخاب کرده است: “420”.

پوریت پرسید که آیا او با 420 رفت زیرا این شوخی بود که دوست دختر شما از آن لذت می برد. ماسک پاسخ داد که فکر می‌کند «مقداری کارما» در اطراف عدد 420 وجود دارد – که اشاره‌ای عامیانه به ماری جوانا نیز دارد – اگرچه او اضافه کرد که نمی‌داند «در حال حاضر کارما خوب است یا کارمای بد».

او سپس گفت که این عدد یک “تصادفی” است و نشان دهنده 20 درصد حق بیمه قیمت سهام تسلا در آن زمان است.

پس از اینکه مشخص شد پول برای خصوصی کردن تسلا وجود ندارد، ماسک از ریاست تسلا کناره‌گیری کرد و در عین حال به عنوان بخشی از تسویه حساب کمیسیون بورس و اوراق بهادار، بدون اعتراف به هر گونه تخلف، مدیرعامل باقی ماند.

این مورد ممکن است نمای نادری از عملکرد درونی تسلا و مدیر عامل میلیاردر معروف آن ارائه دهد. بسیار غیرمعمول است که پرونده های تقلب در اوراق بهادار به هیئت منصفه مراجعه کنند، زیرا معمولاً آنها خارج از دادگاه حل و فصل می شوند.

به گفته کارشناسان حقوقی، وکلای تسلا با حضور در محاکمه – و قرار دادن ماسک پر زرق و برق، صریح و غالباً وقیحانه، خطرات جسورانه ای را متحمل می شوند.

استاد حقوق، استاوروس گادینیس، مدیر مرکز حقوق و تجارت دانشگاه کالیفرنیا برکلی، می گوید: «الون ماسک به طور مشهور غیرقابل پیش بینی است. او همچنین مزاج گرمی دارد. او ممکن است چیزهایی بگوید که خط مشی را رعایت نمی کند.

گادینیس گفت که او معتقد است وکلای ماسک در دفاع از توییت‌های او با “نبرد سختی” روبرو هستند، زیرا ناهماهنگی‌های زیادی در داستان او وجود داشت.

به عنوان مثال، گادینیس به شهادت ماسک در روز جمعه اشاره کرد که او معتقد بود توییت‌ها «دموکراتیک‌ترین راه» برای برقراری ارتباط با پیروان تسلا و اظهارات قبلی مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه او تلاش می‌کند با برقراری ارتباط مستقیم از سهامداران محافظت کند. با این حال گادانیس گفت که به نظر می رسد این با اظهارات ماسک در دادگاه که معتقد نیست مردم لزوماً به توئیت های او عمل کرده اند، ناسازگار است.

گادینیس گفت: «این ایده در مورد حمایت از سرمایه گذاران منطقی نیست.

او گفت: «قانع‌کننده‌ترین نظریه – و این چیزی است که او باید علیه آن استدلال کند – این است که او شاهد کاهش قیمت سهام بود و از آن راضی نبود. و او تصمیم گرفت این موضوع را به دست خود بگیرد.

گادینیس گفت: «اما مدیران اجرایی قرار نیست اینگونه پاسخ دهند. به همین دلیل است که هیچ مدیر اجرایی دیگری همیشه در توییتر حضور ندارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چرا LNER برای روز اعتصاب راه آهن به من بلیت فروخت و از بازپرداخت آن امتناع کرد؟ | امور مصرف کنندگان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، در آخر هفته، یک بلیط پیش‌خرید …