اتحادیه اروپا می تواند تا سال 2030 به اتکای چین برای باتری خودروهای الکتریکی پایان دهد بخش فناوری

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اروپا می‌تواند تا سال 2030 به اتکای خود به چین برای باتری خودروهای الکتریکی پایان دهد، اما تنها در صورتی که با 369 میلیارد دلار یارانه سبز جو بایدن (298 میلیارد پوند) همگام شود.

گزارش گروه کمپین انرژی های تجدیدپذیر حمل و نقل و محیط زیست نشان می دهد که اتحادیه اروپا در مسیر تولید سلول های باتری لیتیوم یون کافی تا سال 2027 برای پاسخگویی به تقاضا و حذف چین از زنجیره تامین است. باتری های “Li-ion” قابل شارژ هستند و در وسایل الکترونیکی مصرفی و خودروهای الکتریکی استفاده می شوند.

این مطالعه پیش‌بینی می‌کند که اتکای اروپا به چین برای پالایش و فرآوری فلزات باتری نیز می‌تواند به شدت کاهش یابد – پیش‌بینی می‌شود که بیش از 50 درصد تقاضای لیتیوم تصفیه‌شده اروپا تا سال 2030 از پروژه‌های اروپایی تامین شود.

در حال حاضر هیچ پالایشگاه لیتیوم در اروپا وجود ندارد و حدود 90 درصد از فرآوری متا در جهان در شرق آسیا انجام می شود. اما پروژه های پالایشگاهی در حال اجرا در آلمان و فرانسه انتظار می رود چشم انداز اروپا را تقویت کند و قوانین برنامه ریزی شده اتحادیه اروپا در مورد مواد خام حیاتی برای اطمینان از مطابقت با استانداردهای زیست محیطی بالا طراحی شده است.

نمایندگان مجلس این نگرانی را مطرح کرده اند که زنجیره تامین خودروهای برقی بریتانیا بیش از حد به چین وابسته است، آسیب پذیری کلیدی در میان تنش های سیاسی بین پکن و غرب.

بریتانیا فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید را از سال 2030 ممنوع کرده است، در حالی که اتحادیه اروپا متعهد شده است که موتورهای احتراقی را از سال 2035 متوقف کند.

با این حال، قانون شاخص کاهش تورم بایدن (IRA) سرمایه‌گذاری سبز را به ایالات متحده جذب کرده و بر بریتانیا و اتحادیه اروپا فشار وارد کرده است تا در زمانی که سیاست‌گذاران مالیات‌های بادآورده‌ای بر شرکت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر وضع می‌کنند، واکنش نشان دهند.

گزارش T&E نشان داد که دو سوم تقاضای اروپا برای کاتد – که در باتری ها نیز استفاده می شود و حاوی مواد خام حیاتی است – می تواند تا سال 2027 در این قاره تولید شود و پروژه هایی مانند Umicore در لهستان و Northvolt در سوئد مشارکت دارند.

با این حال، نویسندگان این مطالعه هشدار دادند که شرکت‌ها همچنان می‌توانند پروژه‌های برنامه‌ریزی شده برای اروپا را به ایالات متحده منتقل کنند، وسوسه شده از مزایای مالیاتی و سایر یارانه‌های ارائه شده توسط IRA برای بومی‌سازی زنجیره‌های تامین باتری در ایالات متحده.

جولیا پولیسکانوا، مدیر ارشد وسایل نقلیه و تحرک الکترونیکی در T&E، گفت: «امروزه نیمی از سلول‌های باتری لیتیوم یونی که در اتحادیه اروپا استفاده می‌شوند، در آنجا ساخته شده‌اند. اما قانون کاهش تورم قواعد بازی را تغییر داده است و اروپا باید پول بیشتری روی میز بگذارد یا خطر از دست دادن کارخانه‌های باتری‌سازی و مشاغل برنامه‌ریزی شده را به آمریکا بدهد.

T&E خواستار یک صندوق اختصاصی اتحادیه اروپا با پول نقد از طریق صدور بدهی مشترک برای کمک به سرمایه گذاری در وسایل نقلیه الکتریکی، باتری ها و انرژی های تجدید پذیر شد.

هفته گذشته، بریتیش ولت، استارت آپ باتری که امیدوار بود یک «گیگافکتوری» در نزدیکی بلیت، نورثامبرلند بسازد، به مدیریت سقوط کرد. این شرکت برای یافتن بودجه تلاش کرد و پس از ناکامی در حمله به اهداف دولتی، از دسترسی به منابع مالی وعده داده شده دولتی محروم شد.

فروپاشی آن جرقه درخواست‌هایی برای یک استراتژی صنعتی جامع برای ترسیم رویکرد بریتانیا به اقتصاد سبز، از جمله تغییر صنعت خودرو به وسایل نقلیه الکتریکی را برانگیخته است.

روز دوشنبه، تونی دانکر، مدیر کل کنفدراسیون صنایع بریتانیا، گفت که دولت در سرمایه گذاری در اقتصاد سبز شکست خورده است و از ایالات متحده و اتحادیه اروپا عقب تر است.

او گفت که ایالات متحده و اروپا در رویکردهای خود برای تشویق سرمایه‌گذاری‌های کم کربن «از ما بیشتر خرج می‌کنند و از ما پیشی می‌گیرند».

او در سخنرانی خود در دانشگاه کالج لندن گفت: «در حالی که رقبای ما در سراسر اروپا، آسیا و ایالات متحده در حال حرکت هستند و برای چرم به جهنم می‌روند، به نظر می‌رسد که ما دومین حدس خود را داریم و به بهترین‌ها امیدواریم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

روز دوم گرند اسلم پاریس: پادشاه بازگشته است

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، جمعیت حاضر در گرند اسلم پاریس …