دوستان ثروتمند زاهاوی و جانسون یک مشکل تصویری برای محافظه‌کاران سوناک هستند | محافظه کاران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در کنفرانس حزب محافظه کار در سال 2021، ندیم زهاوی با یک تاجر مولتی میلیونر کانادایی که دوران حرفه ای خود را در بخش آموزش گذرانده بود ملاقات کرد و به گفته منابع، علاقه مند به گفتگو با وزیر سابق آموزش بود.

این یک جلسه غیرعادی برای کنفرانس حزبی نبود، جایی که وزرا مرتباً با لابی‌گران و فعالان مبارزاتی در وصله‌های مختلف خود در رویدادهایی که توسط حزب محافظه‌کار و توسط گروه‌های خارجی و همچنین در بارها و رستوران‌های هتل‌های بزرگ برگزار می‌شود، دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این حال، فرد مورد نظر سم بلیت، پسر عموی دور بوریس جانسون بود که تنها هشت ماه قبل، موافقت کرده بود تا 800000 پوند وام را برای کمک به تامین مالی سبک زندگی نخست وزیر تضمین کند.

هیچ پیشنهادی مبنی بر برنامه ریزی این گفتگو وجود ندارد یا اینکه زاهاوی در زمان ملاقات با بلیت از قرارداد قرضی اطلاع داشته است. در واقع، هنگامی که آبان نیوز برای اولین بار از سخنگوی او در این مورد پرسید، به ما گفتند که او هیچ خاطره ای از ملاقات با او ندارد.

با این حال بلیت تایید کرد که این زوج ملاقات کرده اند. او گفت: «من به دنبال ملاقات با وزیر آموزش و پرورش نبودم، اگرچه به طور گذرا با او ملاقات کردم. بوریس جانسون از این ملاقات اتفاقی قبل، حین یا پس از آن چیزی نمی دانست.

سخنگوی رئیس حزب محافظه‌کار سپس توضیح داد: «آقای زهاوی در جریان یک کنفرانس حزبی به آقای بلیت معرفی شد. به عنوان دبیر آموزش و پرورش، بسیاری از افراد علاقه مند به سیاست آموزشی علاقه مند به گفتگو با او بودند.

با این حال، همه اینها سؤالات مهمی را در مورد دسترسی به وزرا ایجاد می کند.

همچنین شبکه درهم تنیده فوق‌العاده‌ای از ارتباطات در بالای حزب محافظه‌کار را نشان می‌دهد – نکته‌ای که با بحث‌های پیرامون ترتیبات مالی جانسون و امور مالیاتی زاهاوی بر آن تاکید شده است.

در یک بحث جداگانه، زاهاوی – که قبلا وزیر بازرگانی بود – نتوانست به وزارت وقت خود در مورد پیام های واتس اپ با دیوید کامرون که در سال 2020 با او تماس گرفت تا برای شرکت مالی که اکنون از هم پاشیده Greensill لابی کند، بگوید.

سال گذشته مشخص شد که زاهاوی پس از درخواست کمک توسط کامرون، جزئیات تماس ریچارد شارپ، اکنون رئیس بی‌بی‌سی و سپس مشاور ریشی سوناک و همچنین یکی از دوستان زاهاوی را ارائه کرده است.

شارپ زمانی رئیس سوناک در گلدمن ساکس بود و همچنین در زمانی که جانسون شهردار لندن بود، مشاور اقتصادی جانسون بود. حزب محافظه کار دارای کارت نیز بیش از 400000 پوند به حزب محافظه کار کمک کرده است.

گفته می شود بلیت که با شارپ نیز دوست بود، در اواخر سال 2020 ایده ایفای نقش به عنوان ضامن نخست وزیر سابق را مطرح کرد و از او در مورد بهترین راه برای پیشرفت مشاوره خواست.

شارپ با سایمون کیس، رئیس خدمات ملکی تماس گرفت، و او به او توصیه کرد که در حال درخواست برای نقش بی‌بی‌سی که در بهار سال بعد به آن دست یافت، از بحث‌ها دوری کند.

بر اساس گزارش ها، شارپ، بلیت و جانسون قبل از نهایی شدن ضمانت وام با هم در چکرز شام خوردند، اگرچه آنها انکار می کنند که در آن زمان درباره امور مالی نخست وزیر وقت بحث شده است.

جانسون برای ترتیب وام خود توسط کیس موافقت کرد، بر این اساس صریح که هیچ تضاد منافع یا حتی خطر وجود نداشت.

این مردان ثروتمند در راس حزب محافظه کار و مرتبط با آن، به نظر می رسد که به یک باشگاه نخبه تعلق دارند که به نفع همه آنهاست، اما هیچ خارجی نمی تواند بخشی از آن باشد. و مشکل واقعی برای سوناک نهفته است، زیرا او سعی می کند مردم را متقاعد کند که اولویت های آنها نیز دولت اوست.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

معلمانی که با افزایش هزینه های بریتانیا به سلامت دندان دانش آموزان آسیب می زند خمیر دندان می دهند | بحران هزینه زندگی در انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس تحقیقات جدید، از …