افزایش تنش های دیپلماتیک در پی درگیری کشورهای بالتیک با مسکو بر سر اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تنش های دیپلماتیک بر سر اوکراین بین روسیه و کشورهای بالتیک در حال افزایش است، جایی که هر سه اعلام کرده اند سفیران خود را از مسکو فرا می گیرند.

آنها همچنین سفرای روسیه را از کشورهای خود اخراج می کنند.

سفیر روسیه در لتونی می گوید که به او گفته شده است که یک روز قبل از اولین سالگرد تهاجم، ریگا را ترک کند.

میخائیل وانین در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: “ما در حال ترک هستیم. لتونی در حال کاهش سطح روابط دیپلماتیک بین کشورهای ما است.”

تصمیم لتونی در پی اعلامیه های مشابه لیتوانی و استونی در مورد تجاوز روسیه به اوکراین اتخاذ شد.

مسکو رهبری استونی را به روسوفوبیسم متهم می کند و از سفیر استونی خواسته است که روسیه را تا هفتم فوریه ترک کند.

عضو BRICS

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پرتوریا آفریقای جنوبی با همتای خود دیدار کرد.

این دیدار با توجه به وقایع اوکراین انتقاداتی را برانگیخته است، اما آفریقای جنوبی اصرار دارد که نسبت به درگیری بی طرف باقی بماند.

حزب اصلی اپوزیسیون اتحاد دموکراتیک این کشور، حزب حاکم، کنگره ملی آفریقا را متهم می‌کند که به سمت حمایت از روسیه حرکت می‌کند، با این حال، وزیر خارجه آفریقای جنوبی نالدی پاندور خواستار راه‌حل دیپلماتیک برای مناقشه شده است:

ما همچنان اصرار خواهیم کرد که باید یک راه حل و روند دیپلماتیک برای این مناقشه فعلی وجود داشته باشد، زیرا ما جنگ را وحشتناک می دانیم، ما جنگ را یک امر منفی برای توسعه و امنیت جهانی می دانیم، بنابراین ما به این درخواست ادامه خواهیم داد. ما دیدگاه خود را تکرار خواهیم کرد که نگرانی‌های هر دو کشور باید در این فرآیند دیپلماسی مورد توجه قرار گیرد.»

آفریقای جنوبی اخیراً ریاست بریکس را بر عهده گرفت، گروهی که برزیل، روسیه، هند و چین را نیز در بر می گیرد تا ساختارهای حاکمیت جهانی مسلط به رهبری آمریکا و اروپا را به چالش بکشد.

ویدیو را در پلیر بالا تماشا کنید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال بریت کوین ممکن است تا پایان دهه استفاده شود | بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، طبق برنامه هایی که توسط بانک …